close
shutterstock_52269487

Většina studentů studuje vysokou školu nebo univerzitu desítky, stovky kilometrů od domova. Docházení je často z finančního i časového hlediska nemožné a proto se musí vysokoškolák udomácnit v městě studia. Prváčci z pravidla dostanou internátní pokoj. Starší studenti musí bojovat o internát s dobrými studentskými výsledky a vzdáleností od domova. Faktem je, že kapacity studentských domů nestačí. Část vysokoškoláků si musí zabezpečit jiné bydlení.

shutterstock_52269487

Jak si najít levné bydlení

V městě hledejte byty k pronajmutí v méně lukrativních oblastech, kde jsou levnější nájmy. Volné byty se často nabízejí v okolí vysokoškolských budov. Cena pronájmu bývá vyšší než obvykle, protože pronajímatel ví o výhodě blízkosti školy. Hodně především ušetříte, pokud vás v byte bude bydlet co nejvíc. V jednom pokoji nemusí bydlet jeden člověk, najděte si spolužáka a staňte se spolubydlícími. Se spolužákem se budete navzájem motivovat k učení nebo k psaní diplomové práce. Spolužáci a zároveň spolubydlící jisté rádi pomůžou s diplomovou prací kdykoliv. Samozřejmě musíte respektovat maximální počet ubytovaných v bytě.

Hledáte komfortní bydlení

Některý studenti nemají hluboko do kapes. V Praze se ceny bytu hodně liší. Záleží od polohy, vybavenosti bytu, věku budovy. Mít vlastní byt sám, nebo třeba jen s jedním spolubydlícím má několik výhod:

  • Poloha – můžete si vybrat lokalitu ubytování. Zvolit si blízkost škol, klidnou oblast u přírody nebo městskou část s rušným společenským životem.
  • Vybavení bytu – vy se rozhodnete, který byt i s vybavením se vám nejvíc líbí. Chybějící věci si dokoupíte.
  • Soukromý – nebudete se strachovat, jestli spolubydlící neočekávaně vejde do vašeho pokoje. Mimo jiného bakalářské práce se budou dokončovat lépe.
  • Anonymita – když nebydlíte na koleji a nechcete se stýkat se sousedy, nikdo nemusí vědět, kdo jste, co jste.

Možná přece jen internát

Nevyšel na vás internátní pokoj a pořad slyšíte o skvělých internátních večírcích od spolužáků. Nebuďte beznadějně zklamaný. Po zimním semestru hodně studentů neuspěje. Někomu nevyjde jedna, dvě zkoušky a někomu víc. Několik z nich to zabalí a nebudou dále pokračovat, ztratili motivaci. Přišli na to, že vysoká škola asi není pro ně to pravé nebo další rok zkusí jinou školu. Tím se uvolní místo na koleji. V únoru se zkuste poptat mezi studenty i v studentských domovech (ředitelky nebo jiné zodpovědné osoby) a možná najdete volné místo. Seminární práce již pak nebude jediná starost. Bude se muset si správně rozdělit čas na studium, seminárky, ostatní práce a zábavou na koleji.

Autor Marks

Komentáře k článku