close
paprika-537632_640

Paprika je zelenina, která má široké využití v kuchyni, proto je u zahrádkářů velice oblíbená. Bohužel je pravdou, že papriky bývají náchylné na virové choroby. Než se pustíte do pěstování paprik, je dobré vědět, které choroby a škůdci mohou vaši úrodu napadnout a jak proti nim bojovat.

Fyziologické nemoci

Nekróza je porucha, která bývá způsobena zejména nedostatkem vápníku nebo nadbytkem dusíku či draslíku v půdě. Vyznačuje se tím, že rostlina přestává růst, celá se deformuje a odumírají květní konce plodů.

Další choroba, která se u paprik může vyskytnout je žloutenka neboli chloróza. I toto onemocnění bývá z důvodu nevyvážené výživy, hlavně nedostatku železa ve vápenité půdě. Vyznačuje se žloutnutím listů v části mezi žilnatinou. V případě brzkého rozpoznání choroby můžete rostlině dopřát potřebnou výživu, která existuje i jako speciální postřiky a aplikuj se přímo na listy.

Virové choroby

Mezi ty nejčastější nákazy, které papriky napadají, patří virus mozaiky okurky, bronzovitost rajčete či skvrnitost papriky a rajčete. Tyto choroby způsobují deformaci plodu, jeho zmenšování, praskání plodu či praskání plodů i listů a poté následné opadávání. Nejlepším řešením je rostliny se zbavit. Vyhozené rostliny nepřidávejte do kompostu, viry by mohly přežít a nakazit příští úrodu.

Houbovité choroby

Bílá a šedá hniloba patří mezi známé choroby, najdete ji s jistotou na místech po odstranění plodu. Choroba se rozšíří obvykle v případě, kdy plod odstraníte před dozráním či odstraněním nešetrným způsobem. V takovém případě stačí běžně dostupný přípravek. Když se hniloba objeví na kořenech, je vhodné rostlinu okamžitě zlikvidovat a půdu vydezinfikovat

Škůdci

Mšice řešetláková, molice či malé bílé mušky mohou potrápit vaše papriky. Hravě si s nimi poradí přípravek k tomu určený, běžně dostupný v každém zahradnictví. Setkat se můžete také s pavučinkami na rostlině, ty mají na svědomí svilušky. Drobný trus je známkou, že papriky napadly třásněnky.

Tags : choroby paprik

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

1 Comment

Komentáře k článku