close
kamen

Vodní kámen je skutečně prevít, který může způsobit v domácnostech spoustu nepříjemných komplikací. Usazuje se prakticky na všech površích, které přichází denně do kontaktu s vodou, výjimku netvoří ani odpadové potrubí například z umyvadla, vany, sprchového koutu nebo záchodové systémy. V nejhorších případech může dokonce dojít k ucpání odtoku.

kamen

Proti vodnímu kamenu se dá však velice efektivně bojovat. Jedna věc je prevence a mírné znečištění, další potom rozsáhlejší vodní kámen.

Obvykle si vystačíte s tím, co máte po ruce

Pokud váš odpad trápí problém s vodním kamenem, nebudete muset v mnoha případech ihned sahat po chemických preparátech. Kolikrát si totiž vystačíte i s tím, co máte doma po ruce. Velice efektivní je například ocet nebo kuchyňská sůl.

Zkuste smíchat kuchyňskou sůl v poměru 1:1 nebo 1:2 s vodou a následně tímto roztokem prolijte odpad. Je velice pravděpodobné, že dojde k uvolnění kamene.

Podobné je to i s octem. Také ten můžete smíchat s vodou a vyzkoušet, jak si poradí s kamenem. Zde je však zapotřebí počítat s nepříjemným zápachem octu – vyplatí se tedy vyvětrat. Výsledek však stojí za to!

Silnější znečištění

Pokud jste vodní kámen dlouho přehlíželi, může se stát, že si s ním dvě uvedené metody neporadí. V takovýchto situacích je vhodné zakoupit speciální chemické přípravky, které seženete snad v každé drogerii.

Při jejich využívání je na místě zvýšená opatrnost a přesné respektování návodu. Vyplatí se také ostražitost ve spojení s malými dětmi nebo zvířecími miláčky. Vždy bude nutné pořádné propláchnutí ošetřovaného povrchu!

Při odstraňování vodního kamene se někdy vyplatí rozebrat daný systém a vyčistit zvlášť každou jeho část – typickým příkladem je například splachování záchodu. Jednotlivé díly opatrně umyjte, případně je vydrhněte kartáčem v kýblu a poté je zase znovu sestavte!

Komentáře k článku