close
shutterstock_111621425

Brambory patří mezi tradiční přílohy. Je možné je připravit na x způsobů. Kromě jejich dobré chuti obsahují také mnoho škrobů, vitamínů a dalších výživných, pomalých sacharidů. Určitě je rozdíl, jestli si napěstujete brambory sami na vašem poli, nebo si je koupíte – ty z vaší zahrádky budou rozhodně kvalitnější. Pěstování bramborů není nic složitého, pojďme se podívat, jak na to!

shutterstock_111621425

Základem je vystihnout správnou dobu na vysazení. Brambory se vysazují do řádků, zhruba 30-40 cm od sebe vzdálených s jednotlivými odstupy mezi brambory okolo 30 cm brzy na jaře. Nejideálnější doba je zhruba v dubnu. Nepotřebují žádnou speciální půdu, do řádků můžete v době vysazování přidat vhodné hnojivo – například celerit.

Brambory potřebují pro co největší úrodu okopčení. Znamená to, že nad řádky s bramborami je potřeba nahrnout kopec hlíny. To můžete učinit ihned při vysazení, případně později, až začnou brambory růst.

Nesnáší mráz avšak nevyžadují zálivku

Brambory nesnáší mráz. I sebemenší stupínek pod nulou je poškodí – tedy za předpokladu, že začaly již růst. Jinak brambory nevyžadují téměř žádnou péči. Je zapotřebí samozřejmě kontrolovat, aby nebyly zapleveleny. Zálivka není potřebná. Přesto však v případech, kdy je velké sucho, může být úroda značně ovlivněna.

Mandelinka bramborová

Ze škůdců napadají brambory především mandelinky bramborové. Na spodky listů kladou vajíčka, ze kterých se během pár dnů líhnou larvy, jež se živí listy. Jakmile se na bramborách objeví mandelinky, je potřeba proti nim bojovat – buď je můžete sbírat, případně použít nějaký chemický postřik.

Sklizeň bramborů probíhá v závislosti na odrůdě na konci léta. Některé skrejší druhy vám poskytnou čerstvé brambory i dříve. A jak poznáte, že jsou brambory již zralé a můžete se pustit do jejich vykopávání nebo na větších polích vyorávání? Hlavním znakem je hlavně seschlá nať.

Komentáře k článku