close
drop-of-water-2342870_640

Už celá desetiletí je  běžnou praxí zahrádkářů, že si staví pod okap barely, sudy a jiné nádoby, do nichž zachytávají dešťovou vodu. Slouží jim především k zalévání, k mytí, ale i k dalšímu využití. V současné době se už globálně zvažují možnosti, jak mezi lidmi podpořit myšlenku záchytu dešťové vody. Je to nejen reakce na velké sucho, které nás zasáhlo v minulých letech, zároveň se takto dá na nákladech za vodu významně ušetřit.

Jak si zachytit více dešťové vody

Je naprosto normální, že v létě i řadu dnů nezaprší ani pár kapek a následně přijde prudký liják, který barely zaplní během prvních minut. Zbytek dešťové vody jen horko těžko pobere kanalizace. To je důvodem, proč stále větší počet zahrádkářů a majitelů domů začalo zachytávat dešťovku do nádrží. Navíc, pokud je zásobník v zemí při nízké teplotě a ve tmě, nezabírá potřebné místo na pozemku, voda se nekazí ani nezamrzne. Nemožnost ovlivnit vodu světem zabraňuje množení nežádoucích řas a bakterií, takže vodu můžeme použít i v domácnosti: na splachování, na úklid i na praní. Zachytáváním dešťové vody ve větším množstí a jejím následným využitím ušetříte až polovinu nákladů na spotřebu vody, která je na území naší republiky téměř výhradně v kvalitě vody pitné, tedy náročně čištěné a upravované.

Filtrace pro další použití

Výhodou dešťové vody je i skutečnost, že je přirozeně měkká, takže se v ní dobře rozpouští prací prostředky i mýdlo. Je proto efektivní používat ji i na běžné domácí práce, na něž není nutně potřeba vody pitné. Aby se ale dala zachycená voda pustit do systému, je nutné ji přefiltrovat. Na přívod vody od okapů se instalují filtry na hrubé nečistoty – takzvané gajgry. Potom se voda napouští do nádrže, a to trubkou zavedenou až ke dnu. Sníží se tím víření vody a urychlí se usazování těžších částic, například písku. Lehčí částečky, jako je prach a pyl, vyplavou na hladinu, kde zůstanou až do naplnění jímky, potom odchází přepadem s přebytečnou vodou do kanalizace nebo do vyrovnávací nádržky. Při přeplnění nádrže odtéká voda ze sifonového přepadu přes zpětnou klapku. Odběr vody je zajištěn sací soupravou: plovoucím košem s filtračním sítkem, který odebírá čistou vodu asi 15 centimetrů pod horní hladinou.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku