close
Spolupráce

Jaké jsou největší mýty a chiméry v oblasti vytápění a klimatizace?

shutterstock_85950382

Vytápění a klimatizace patří k problematice, o kterou se lidé zajímají dlouhodobě, jelikož přímo souvisí s komfortem jejich bydlení. Na jedné straně je samozřejmě tendence co nejvíce ušetřit na provozních nákladech, na straně druhé pak stojí příjemná teplota interiéru v průběhu celého roku. Za účelem pořízení systému, který kombinuje úsporu a pohodlí, pak lidé pročítají desítky článků a radí se s odborníky přímo z oboru nebo ze svého sousedství. I přes relativně vysokou informovanost běžné veřejnosti nás pořád straší či uklidňuje několik mýtů, které většinou nejenže nemají nic společného se skutečností, ale často nás vedou od praktických řešení k těm, které jsou výhodné pouze pro prodejce daného systému. Pojďme se proto podívat na některé nejčastěji se objevující mýty a chybné představy na téma vytápění a klimatizace.

shutterstock_85950382

Klimatizace vysušuje prostředí a působí proti plísním v domě

Tento poměrně rozšířený mýtus je nebezpečnější tím, že je z poloviny pravdivý, ovšem ve své druhé polovině skýtá nebezpečí pro naše zdraví. Klimatizace skutečně zachytává a snižuje vzdušnou vlhkost, nicméně tato vlhkost se následně částečně usazuje uvnitř klimatizace, kde naopak působí jako podpora růstu bakterií a choroboplodných zárodků. Z tohoto důvodu je nutné klimatizaci pravidelně prohlížet a servisovat, a to nejlépe vždy před začátkem sezóny jejího používání, jelikož obvykle doporučovaná četnost, tedy jednou za dva roky, nemusí vždy stačit.

Evropská Unie povoluje od roku 2019 stavbu pouze pasivních domů

V souvislosti se začátkem platnosti nových nařízení EU regulující energetickou náročnost budov se v tisku i na internetu objevilo množství obav, že od roku 2019 bude povoleno stavět pouze drahé pasivní domy. Toto tvrzení bylo způsobeno nepochopením celého nařízení, v jehož textu se hovoří o tzv. domech s téměř nulovou spotřebou. Pokud se ovšem podíváme na definici tohoto pojmu v prováděcích předpisech, zjistíme, že parametricky znamená takové omezení v zásadě běžný rodinný dům s jednoduchou vnější izolací a kvalitními okny, které obsahují izolační dvoj- či trojskla. Většina rodinných i bytových domů je ovšem v těchto intencích stavěna někdy od poloviny první dekády našeho století, a tedy není důvod k sebemenším obavám.

Tepelné čerpadlo je pro kutily a do malého domu. Navíc nezvládá vyšší topný faktor než 5 a je hlučné.

Technologie tepelných čerpadel prošla v posledních deseti letech prudkým vývojem a dnešní modely jsou tak vhodné i do větších kancelářských budov a samozřejmě i do rodinných domů. Hlavním faktorem při používání tepelného čerpadla jsou přírodní podmínky a blízkost obytné zástavby v lokalitě daného prostoru, který chceme tepelným čerpadlem vybavit. Je pravdou, že některá čerpadla na principu vzduch-vzduch mohou být hlučnější (kolem cca 40dB) než jiná, nicméně ani to dnes při vhodném umístění nebývá problém, a to ani v tišších sousedstvích. Topný faktor je pak přímo ovlivněn druhem a způsobem zapojení tepelného čerpadla, nicméně při kombinaci čerpadla voda-voda s nízkoteplotními rozvody je možné dosáhnout topného faktoru i v hodnotách 6.5 či 7, čehož využívá např. unikátní český nízkoenergetický systém iClima.

Tags : klimatizace

Autor Marks

Komentáře k článku