close
plums-3632635_640

Slivoně nejčastěji napadají virová onemocnění, setkat se u nich ale můžete i s chorobami houbovými čili plísňovými. Pokud věnujete čas dostatečné pevenci, je velká šance, že se jim vyhnete a budete mít bohatou úrodu zdravých švestek.

Než se zaměříme na konkrétní nemoci, je dobré vědět, že napadené plody nemají žádné negativní účinky na lidské zdraví. Pokud nejsou odpudivé na pohled, nic nebrání v jejich konzumaci. Druhá stránka věci ovšem je fakt, že napadené švestky obvykle opadají dřv, než dozrají, takže jsou nakonec stejně nepoužitelné.

Šarka

Asi první nemoc, která nás v souvislosti se švestkami napadne, je způsobena virem Plum pox. Její příznaky najdete na listech, na kterých se už od května objevují světlé, do žluta zabarvené skvrny. Později listy i opadávají, strom chřadne a postupně hyne. Jediný způsob, jak se šarky zbavit, je likvidace stromu, vyléčit se bohužel nedá. Virus přenáší mšice na svém savém ústrojí, proto prevence je především v ochraně před parazity. Nejlepší řešení je ale vysadit si některou odrůdu odolnou proti šarce (Honey Sweet, Jojo, Hanita, Gabrovská a další).

Puchrovitost

Puchrovitost je nejznámější nemoc houbového původu, může za ni houba Taphrina pruni. Strom houba napadne už v době květu, projevuje se útvary – jakoby nádorky – na ještě zelených plodech. Švestky se začnou deformovat a vysychat, pokud je v létě deštivo, hnijí a opadávají. Nemoc se projevuje také tím, že plody vůbec nemají pecky. Prevencí proti puchrovitosti je kvalitní fungicidní přípravek, například Kuprikol 50.

Další možné nemoci

Virové nemoci, které se ještě mohou objevit u slivoní, jsou virová mozaika a neštovice slivoní. Viry se přenášejí díky vegetativnímu množení – roubem, pylem nebo prostřednictvím hmyzu, nejčastěji se jedná o mšice. Prevence se tedy zaměřuje na ochranu proti škůdcům a na výběr kvalitního pěstebního materiálu.

Nemoci způsobené houbami jsou kromě puchrovitosti také červená skvrnitost a moniliová hniloba. Moniliovou hnilobu poznáte podle rozšiřující se hnědé skvrny na švestce (ovoce vypadá, jakoby bylo natlučené), na které se postupně objevují bílé tečky plísně. I na tyto nemoci použijte kvalitní fungicid (v případě moniliové hniloby například Horizon 250 EW a se sklizní ke konzumaci počkejte nejméně týden po aplikaci.

Tags : top

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

2 Comments

  1. Měli jsme krásnou švestku, asi 20 let starou, bohužel pak se na ní objevily příznaky a museli jsme ji posekat

Komentáře k článku