close
shutterstock_160348520

Máte u vás na zahradě levandule? Že ne? To je určitě škoda. Levandule vás totiž nejen potěší svými jedinečnými květy, ale vhodné využití nachází například i její listy. Přitom pěstování levandulí není nikterak náročné, rostlina nemá žádné velké podmínky, takže vám nic nebrání v tom, abyste to vyzkoušeli i vy!

shutterstock_160348520

Slunné stanoviště a lehčí půda

Levandule mají rády slunné stanoviště, nevadí jim ani přímé sluneční paprsky, ba právě obráceně. Co se týká půdních nároků, tak preferují především lehčí, propustný substrát. Levandule lze pěstovat na zahrádce, na skalce, ale klidně i na balkoně.

Obrovským benefitem levandulí jsou její nízké nároky na živiny. Jinými slovy se rostlinám bude dařit i v méně výživné půdě.

Semena levandulí se vysévají na jaře do květináče nebo truhlíku, který lze umístit například na okenní parapet. Postupně se rostlinky musí otužovat, aby se později mohli vysadit na venkovní stanoviště do sponů zhruba 40 x 60 centimetrů.

Nezapomínejte na sestřihávání

Velice důležité je, abyste levandule pravidelně sestřihávali. Toto se doporučuje po odkvětu a má to hned několik důvodů – jednak tím docílíte příští rok bohatšího květenství a dále také nebude docházet ke zbytečnému vysilování rostliny pro tvorbu semen.

Množení levandulí

Levandule lze množit buď ze semen, ale mnohem snazší jsou jiné způsoby – konkrétně řízkování z polodřevitých stonků, nebo z nekvetoucích výhonků.
Můžete se rozhodnout pro pěstování nejrůznějších druhů levandulí. V závislosti na konkrétním druhu lze očekávat odlišnou barvu květů, ale i velikost a celkový růst. Obecně však platí, že levandule jsou nenáročné a jsou poměrně jednoduchou cestou k ozdobení téměř každé zahrady nebo předzahrádky! Květy a stonky levandulí se využívají mimo jiné i v kosmetickém průmyslu, v domácnosti potom jako součást bylinných směsí.

Komentáře k článku