close
Tipy & Triky

Řešíte úsporu energií? Kupte si televizi, která vám bohatě postačí

shutterstock_121658089

Dnešní televize se v rámci boje o uživatele vyvinuly v domácí centra zábavy. I v budoucnu tak před nimi patrně budeme trávit spoustu svého volného času. Překotný vývoj technologických novinek drží ceny vysoko a přibývající funkce šponují také naše účty za energie. Jak ušetřit za elektřinu a přitom udržet krok s dobou?

Energetické štítky spotřebičů všichni dobře známe. Povinné označení štítkem se už od roku 2001 používá ve všech členských zemích Evropské unie. Všichni jsme se naučili kvůli úsporám energie kontrolovat hodnocení, kde relativně nejpříznivější je A+++ se sytě zeleným pruhem. Samotné písmeno na štítku je skutečně vhodnou pomůckou k základní orientaci, neměl by však být jediným kritériem. Tím spíš u televizí, na které se každý díváme rozdílně dlouho.

Čím víc plus, tím víc (ne)ušetříte

Víme, že písmena uvedená na štítcích vycházejí ze spotřeby. Nejjednoznačnější je situace u chladniček nebo mrazniček, kde je na energetickém štítku uvedena přímo roční spotřeba v kWh.

Složitější je to se spotřebiči, které využíváme jen občas. Třeba u praček, kde můžeme aspoň vycházet z předpokládaného počtu pracích cyklů za rok, nebo právě u televizí, kde se k roční spotřebě elektřiny propočítáme přes příkon přístroje (kW) vynásobený počtem hodin, které plánujeme před obrazovkou ročně strávit.

Individuální provozní náklady každého přístroje ovlivňuje také jeho konkrétní velikost. Velký spotřebič označený štítkem A+++ může za rok spotřebovat více energie než spotřebič o něco menší se zdánlivě méně šetrným hodnocením A++.

Při výběru televize zůstaňte nohama na zemi

Energetické štítky televizorů uvádějí spotřebu energie v zapnutém stavu, roční spotřebu při zapnutém stavu 4 hodiny denně a viditelnou úhlopříčku obrazovky v cm i palcích. Zákonitost vyšších výdajů na energie těch větších přístrojů totiž platí i pro televize.

Proto pokud vám na úspoře energie záleží, potlačte reklamou vybuzené ego a nepouštějte se do zbytečných dostihů o obří domácí kina. Máte-li pohovku od televize vzdálenou do 2 metrů, bohatě si vystačíte s úhlopříčkou 80 cm. Televizi s úhlopříčkou větší než 120 cm oceníte až od vzdálenosti kolem 3 metrů. Nevyužitý potenciál při nákupu zbytečně velkého spotřebiče vás bude stát zbytečné peníze nejdříve při nákupu a následně po celou dobu provozu.

Také při výběru rozlišení je vhodné zachovat chladnou hlavu. Full HD obrazovky volíme v případě větších televizí, u těch malých se bezpečně spokojíte s rozlišením HD Ready. K výběru nadstandardně kvalitního rozlišení typu Ultra HD přistupujte až u těch největších obrazovek. U malých je to opět zbytečný luxus, který pouze zvyšuje spotřebu.

LED nebo OLED?

Plazmové televize s velkou spotřebou se dnes už prakticky neprodávají. Televizory s technologií LED podsvícení měly ve spotřebě energie vždy navrch a třeba OLED obrazovky jsou při černé obrazovce zcela bez spotřeby. Při bílém záření je jejich spotřeba naopak extrémně velká.

Výrobci v boji o zákazníka vyvíjejí stále nové technologie a ty současné rychle zastarávají. Obecný návod k nákupu televize tak bude čím dál těžší stanovit. Vhodnou cestou k úsporám nákladů za elektřinu proto zůstane orientace podle energetických štítků a především individuální přístup spolu s dobrou informovaností o konkrétním přístroji.

Energetické štítky na televizích slouží k základní orientaci při pořízení nového spotřebiče, celou problematiku ale nepokrývají. Čeho dalšího se při nákupu držet?

Televizní obrazovky nás před sebe lákají neustále rostoucím počtem funkcí. Tím se ale často zvyšují také naše účty za elektřinu.

Ty vůbec nejdražší OLED televize se u nás prodávají za ceny vysoko přesahující 100 000 korun.

Autor Marks

Komentáře k článku