close
EON_Škodlivost LED osvětlení1

LED žárovky pomalu nahrazují běžné žárovky, a to jak samovolným vývojem, tak kvůli legislativním rozhodnutím. Řada lidí však na běžné žárovky nedá dopustit a v obecném povědomí o LED žárovkách koluje mnoho různých předsudků. Zakládají se na pravdě, nebo jsou to jen neopodstatněné mýty? Podívejte se na nejrozšířenější názory o LED žárovkách a na to, jak se věci mají doopravdy.

LED světlo je nepřirozené

Ve skutečnosti je světlo LED žárovek blíže dennímu světlu, než je tomu v případě běžných vláknových žárovek. Na nažloutlé světlo v interiérech jsme si kvůli dlouholetému používání běžných žárovek zvykli. Z tohoto důvodu se také vyrábějí LED žárovky vyzařující teplé bílé světlo, podobné tomu z běžných žárovek. Ve skutečnosti je ale právě toto světlo více škodlivé pro náš zrak, než tolik kritizované studené světlo běžných LED žárovek.

K názoru o nepřirozenosti LED žárovek přispívá i představa blikajícího světla, které často mění odstín a rozsvěcuje se jen pomalu. Skutečně kvalitní LED žárovky od důvěryhodných výrobců ale disponují vysokofrekvenčním předřadníkem, takže neblikají a jejich světlo je příjemné a stálé. Takzvaný rapid systém užívaný při výrobě novějších LED žárovek pak zajišťuje jejich téměř okamžitý plný výkon po spuštění.

LED žárovky jsou drahé

Na první pohled se může cena LED žárovek jevit i oproti ostatním typům úsporného osvětlení jako vysoká. Zde je ovšem třeba mít na paměti, že se jedná o investici. Náklady za výměnu LED žárovek v domácnosti se vrátí zhruba do půl roku, což není nijak dlouhá doba. Následná úspora se pak pohybuje v desítkách procent měsíčně oproti běžným vláknovým žárovkám.

Díky dlouhodobému snížení provozních nákladů se tedy LED žárovky jednoznačně vyplatí. Ušetříte s nimi více než s kterýmkoliv jiným typem světel.

LED žárovky jsou jedovaté

Tvrzení, že LED žárovky obsahují rtuť a že při jejich poškození se lze otrávit, je zcela mylné. V LED žárovkách žádná rtuť není a v jiných typech úsporných zářivek je jí pouze stopové množství. Proto jsou zdravotní rizika minimální. Ve skutečnosti používáním LED žárovek snížíte celkovou spotřebu elektřiny a tím i množství emisí obsahujících rtuť z tepelných elektráren spalujících uhlí.

Přesto LED žárovky i úsporné zářivky vždy odevzdejte k recyklaci ve sběrných místech. Krom ochrany přírody jde i o opětovné využití materiálů z těchto výrobků.

LED žárovky jsou nespolehlivé a rychle se opotřebují

Další často opakovaný mýtus říká, že LED žárovky se opotřebovávají s každým zapnutím a vypnutím, a tudíž mají krátkou životnost. Pravdou ovšem je, že časté spínání LED žárovkám nevadí. Pro místa, kde dochází k nadměrnému zapínání a vypínání světel, jako jsou například chodby, se dokonce vyrábí speciální typ žárovek.

Ani LED žárovky ale samozřejmě nevydrží věčně. Při celodenním svícení ale vydrží zhruba 6 let, což je pořád mnohem delší životnost než u běžných vláknových žárovek. Pro životnost LED žárovek je pak naprosto rozhodující míra jejich zahřívání (viz další bod).

LED žárovky se nezahřívají

LED zářivky se zahřívají, ačkoliv zcela minimálně a rozhodně ne tolik, jako tradiční žárovky (které přemění až 95 % elektrické energie na teplo). Právě zahřívání hraje klíčovou roli při životnosti LED žárovky. Proto při jejich výběru vždy zohledněte použitý typ chlazení a materiálu. Nejčastěji se k chlazení používají mřížky nebo žebrování, umožňující volné proudění vzduchu kolem čipů a odvádění tepla. U žárovek se slabším výkonem stačí jen dírky v plastovém těle. V každém případě ale na chlazení myslete při umisťování žárovky v domácnosti, prodloužíte tím výrazně její životnost.

S tímto mýtem se pojí i absurdní představa vyšších nákladů na vytápění po výměně běžných žárovek za LED. Přestože žárovky naprostou většinu elektřiny přemění na teplo, pro vytopení místnosti by jich při jejich výkonu bylo třeba skoro sto. Navíc by spotřebovaly tolik elektřiny, že by to zruinovalo i Rockefellera.

Suma sumárum je většina předsudků vůči LED žárovkám zcela lichá. Pokud tedy toužíte po chytré domácnosti, sviťte doma LED žárovkami. Benefity jednoznačně převažují nad nevýhodami.

V obecném povědomí o LED žárovkách koluje mnoho předsudků. Zakládají se na pravdě, nebo jsou to jen neopodstatněné mýty? Podívejte se, jak je to doopravdy.
V obecném povědomí o LED žárovkách koluje mnoho předsudků. Zakládají se na pravdě, nebo jsou to jen neopodstatněné mýty? Podívejte se, jak je to doopravdy.

Zdroj: static.pexels.com

Běžná žárovka funguje na principu zahřívání vodivého vlákna. Kvůli tomu přemění drtivou většinu své energie na teplo, nikoliv na světlo.

Zdroj: pixabay.com

LED žárovky v sobě nemají rozžhavené vlákno, kvůli kterému se vžil název žárovka. Proto je široce rozšířené označení LED žárovka poněkud nepřesné.

Autor Marks

Komentáře k článku