close
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dříve než se rozhodnete pro zasklení lodžie či balkonu, pozvěte odborníky a nechte posoudit technický stav a únosnost konstrukce. Tipů zasklívání dnes existuje vícero a právě vašemu balkonu může vyhovovat zcela něco jiného, než si myslíte.

Rovněž navštivte místní úřad a zjistěte, co vše po vás při tomto úkonu vyžadují. Mnohdy stačí ohlášení, ale někdy je potřeba i stavební povolení. Co však potřebovat patrně budete, je souhlas majitele objektu či společenství vlastníků – záleží na úřadu a stanovách. Tak jako vše má svůj rub i líc i zasklení lodžie má svá pro a proti. Proto předem vše pečlivě zvažte.

Prosklená lodžie
Prosklená lodžie

Důvody pro zasklení lodžie

Tato idea zasklívání lodžií a balkónů pochází původně ze Skandinávie. Prvotním impulzem pro zrod tohoto nápadu bylo zamezit tepelným ztrátám. Netrvalo dlouho a brzy se rozšířil do celého světa. V našich končinách zaznamenal největší boom v polovině 90. let minulého století. Ovšem důvody obliby zasklívání lodžií se trochu liší. Domácnosti v ČR tradičně trápí nedostatek prostoru a uzavření lodžie takto prakticky řeší cenný prostor. Což ocení hlavně majitelé malých bytů. Využití tohoto systému se logicky vztahuje nejčastěji k panelovým domům.

Prostor navíc ocení nejen rodiny s dětmi, ale i majitelé domácích mazlíčků, kdy se dá takto do nově vzniklého prostoru umístit například pelíšek pro psa. Samozřejmě možností jak využít prostor navíc je nespočet. Zasklení lodžie je také skvělým izolantem a nejen co se tepelné úspory týče. V bytě se rozestře daleko větší klid. Za zmínku stojí také ochrana proti hmyzu, ptactvu – obzvlášť holubi umí značně znepříjemnit pobyt na balkóně.

Prosklená lodžie
Prosklená lodžie

Zasklení lodžie a nevýhody

Nevýhodu zasklení lodžie pocítí především pečlivé hospodyňky, neboť jim při úklidu přibude další skleněná plocha, kterou je tu a tam potřeba mýt (Společnost Optimi myslí i na hospodyňky a proto používá samočisticí skla, které tento problém zmírňují – více zde.). Problém může nastat také v případě větrání – nebudete-li pravidelně větrat, hrozí riziko vzniku plísní. Tento problém se týká spíš podzimu a zimy, kde dochází k hromadění vlhkosti. Během léta bývá zpravidla lodžie stále otevřená. Výhody však zaručeně převáží nevýhody a při správném používání vám lodžie přinese více užitku včetně finanční úspory za teplo a prostor navíc. Pokud jste se již rozhodli a s nevýhodami si dokážete lehce poradit – hurá do toho.

Zdroj obrázků: www.optimi.cz

Autor Jaroslav

Komentáře k článku