close
no thumb

jezirko1Zahradní jezírka zažívají velký boom, chcete si v zahradě vybudovat malý vodní systém včetně vhodné flory a drobné vodní fauny? Popřemýšlejte tedy o zahradním jezírku! Zahradní jezírka představují nádherný prvek, který se vám bude líbit. Mají své široké zastoupení v dnešní moderní zahradě. V jejich blízkosti se cítíme spokojeně a dobře se zde relaxuje. Proč si tedy nedopřát kousek vodního světa na dosah ruky?

Postup budování zahraního jezírka

A jak tedy správně postupovat? V první řadě si musíte přesně rozmyslet, kam bude jezírko umístěno. Hodí se téměř kamkoliv, nemuselo by být však celý den vystaveno slunečnímu svitu, to by jen podporovalo zbytečný a nežádoucí růst řas a ani některé vodní rostliny přílišnou sluneční intenzitu nevyhledávají. Řešit musíte hlavně místo, máte-li prostornou zahradu, nebude to téměř žádný problém. Jakmile tedy máte navrhnuté místo a rozměry, můžete se pustit do kopání díry. Jak by měla být hluboká? Záleží hlavně na rozměrech jezera. Obecně však platí, že by hloubka měla být minimálně 50 – 60 centimetrů. V každém případě nejsou vhodné ostré hrany a přechody, jezírko by se mělo svažovat do hloubky postupně. Můžete také vybudovat několik teras. Ta jsou vhodná zejména v případě většího a hlubšího jezera.

Jezírko z fólie nebo plastu?

jezirko2Jakmile máte vykopanou jámu, je potřeba do ní vsadit dostatečně pevnou fólii. Ta by měla být z černé barvy. Tloušťka fólií pro zahradní jezírka by měla být co největší, k dispozici jsou nejrůznější typy fólií. Je dobré se poradit v odborné prodejně. Větší tloušťka zajišťuje větší odolnost proti poškození, které může představovat například spadnutý kámen z břehu nebo jiné mechanické poškození. Důležité je, aby fólie vždy trochu přečnívala, je třeba mít totiž na paměti, že jakmile se začne jezírko napouštět vodou, která bude působit velkým tlakem na fólii, tak ta se začne napínat, bude přesně kopírovat dno jezírka.

Pokud máte fólii, nechte ji zatím nezatíženou, vložte ji do díry tak, že se bude dotýkat největší hloubky, nyní je dobré začít napouštět vodu, jakmile bude zajištěno, že se již fólie nepohne, jezero bude minimálně ze dvou třetin napuštěné, můžete ji začít nahoře zapravovat. Postupujeme tak, že kusy, které přesahují, zahrneme pod vhodný substrát, třeba hlínu. Teprve na ni potom dáme větší kameny, které velmi často kopírují tvar celého zahradního jezírka. Velmi dobře vypadají placaté a zaoblené kameny. V prodejní síti jsou k dispozici i plastové zahradní jezírka, rozhodnete-li se pro ně, tak tuto „nádobu na vodu“ pouze vsadíte do díry a na okrajích zahrnete! Především v prvním případě, tedy když budete realizovat jezírko z plachty, si musíte dát pozor na to, aby byly všechny strany dobře zpevněny. Pokud je zapotřebí nějakou stranu zvýšit, je třeba počítat s tím, že zemina či jakýkoliv jiný substrát bude postupně klesat a bude tak zapotřebí v budoucnu několik úprav (další podsypání, či jinak řešené zpevnění).

Vodní fauna, flora a vhodná dekorace

jezirko3V tuto chvíli je v podstatě hrubá stavba jezírka hotova, nyní zbývá již osazení jezera vhodnými rostlinami, ty by měly být v květináčích či speciálních kontejnerech. Aby se jezírko nešpinilo hlínou, protože květináče jsou úplně ponořeny, dejte na jejich povrch drobné kamínky. Do jezírka můžete vysadit i okrasné rybky. Okolí jezera vysaďte trávou nebo si zde vybudujte třeba skalku! Je zapotřebí volit adekvátní rostlinky a nakonec i vodní živočichy. Nezapomínejte také na zahradní dekoraci, která působí také velmi elegantně.

V brzké době očekávejte pokračování článku, kde se budeme zabývat úpravou okolí jezírka. V dalším díle potom i tím, jak zajistit, aby bylo jezírko co nejčistější!

Tags : designexteriér