Přemýšlíte o novém bydlení, ale bojíte se, že kvůli nedostatečným úsporám na hypotéku nedosáhnete? I přesto, že to nemusí být vždy jednoduché, šance na získání hypotéky není nulová. Přečtěte si, jak na to!
Podmínky pro získání hypotéky
Připomeňme si pravidla pro získání hypotéky, která každý žadatel musí splnit, aby mu banka hypotéku poskytla. Jsou to:
- LTV – ukazatel toho, kolik vám banka z ceny nemovitosti půjčí. Pro žadatele do 36 let platí maximálně 90 % ceny nemovitosti. Pro starší 36 let jen 80 %.
- DTI, aneb jakou částku si maximálně můžete půjčit. Pro žadatele mladší 36 let to znamená 9,5 násobek čistých příjmů, u starších žadatelů jen 8,5 násobek.
- Ještě donedávna také platil ukazatel DSTI. Udával, kolik procent čistých příjmů můžete vynaložit na splátku hypotéky. Nově však tato podmínka neplatí.
Hypotéka financovaná jiným úvěrem
Jednou z možností, jak svůj základ na hypotéku financovat bez úspor, je vzít si spotřebitelský úvěr. Berte však v potaz, že se tento úvěr promítne do Bankovního registru klientských informací, do kterého každá banka při posouzení žádosti nahlíží.
Z něj totiž vyčte veškeré závazky a dluhy, které máte a jednoduše tak posoudí vaši bonitu – schopnost splácet.
Zástava další nemovitosti
Další z možností, jak dosáhnout na hypotéku bez vlastních úspor, je zástava další nemovitosti. V tomto případě v praxi často přichází na pomoc rodina, která nabídne svou nemovitost k zastavení.
Jakmile klient splatí alespoň 15 % – 20 %, banka ručenou nemovitost ze zástavy vyváže.
Půjčka od rodiny
Možnou cestou k vlastnímu bydlení je půjčka od rodiny. Narozdíl od spotřebitelského úvěru neplatíte úroky, ani vás nečeká záznam v registru dlužníků.
Dobře si však se svými blízkými ujasněte podmínky splácení, a to i v případě, že nastanou problémy.
Zdroj náhledové fotografie: shutterstock.com