close

Rekonstrukce

RekonstrukceStavba a rekonstrukce

Malování svépomocí aneb jak vybrat barvy do interiéru?

painter-2247395_960_720

Podzim sice není typickým obdobím pro malování, ovšem to neznamená, že byste se právě nyní neměli odhodlat pro radikální změnu v interiéru.

Nové barevné odstíny vám totiž dodají velké množství energie a životní pohody, která je v současné době naprosto zásadní. Ještě před prvním namočením válečku byste ovšem měli mít jasno, jaké barevné odstíny nanesete do konkrétních místností.

Nedejte na všeobecné trendy

Výběr vhodného barevného odstínu do konkrétní místnosti je volba na několik let. Jenom těžko totiž budete malovat každý rok, protože časté malování nedává žádný ekonomický smysl. Při výběru barvy však dbejte hlavně na osobní pocit a styl interiéru. Pokud se vám totiž nelíbí všeobecné trendy, nemusíte se jimi řídit. Naprosto zásadní je vaše psychická pohoda a pozitivní energie, která by měla z interiéru vyzařovat. S výběrem vhodného odstínu vám mohou pomoci široké vzorníky.

Co je psychologie barev?

Psychologie barev je bohužel podceňovanou, nicméně velmi důležitou součástí procesu malování. Ať se vám to líbí nebo ne, jednotlivé odstíny zásadním způsobem ovlivňují lidskou psychiku. Některé barvy ve vás vzbudí vášeň, vzrušení a touhu, zatímco jiné podporují spíše chuť k jídlu a aktivitu chuťových pohárků. Chcete-li se tedy v interiéru cítit pohodlně, měli byste psychologii barev věnovat určitou pozornost.

Jaké jsou nejoblíbenější barvy?

  • Zelená – uklidňující odstín blahodárně působící na mysl. Zlepšuje schopnost relaxace, a proto se hodí do ložnice nebo obývacího pokoje.
  • Modrá – uklidňuje, snižuje krevní tlak a zpomaluje srdeční tep. Podporuje regeneraci, tudíž by se měla objevit v ložnici nebo obývacím pokoji.
  • Bílá – tradiční odstín, který se hodí prakticky do jakékoliv místnosti. Je symbolem nevinnosti, elegance a čistoty.
  • Žlutá – energicky působící barva, jež vás bude nabíjet pozitivní energií a dobrou náladou. Symbolizuje totiž sluneční energii, sílu, a navíc vyvolává pocit radosti. Hodí se do dětského pokoje a do kuchyně.
  • Červená – tradiční odstín vášně a zároveň barva podporující chuť k jídlu. Její pravé místo se nachází v kuchyni.

Cítíte-li se ve své domácnosti trochu nepříjemně, zkuste zapřemýšlet nad vymalováním. S pomocí psychologie barev zaručeně zlepšíte celkovou atmosféru interiéru.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Čtěte více
Byty a domyKoupelnyRekonstrukceStavba a rekonstrukce

Kolik si připravit na renovaci koupelny?

shutterstock_368682911

Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro rekonstrukci koupelny, vašimi nejdůležitějšími pomocníky se stanou tužka a papír. Sedněte si a v klidu si napište, co všechno budete kupovat, jaké práce se budou dělat a co dokážete svépomocí, případně jaké řemeslníky musíte sehnat.

shutterstock_368682911

Možná se nakonec rozhodnete pro některou ze specializovaných firem, které renovují koupelny a paneláková jádra na klíč.

Co budete potřebovat, jestliže se rozhodnete pro realizaci vlastními silami

Pokud jde o práce, počítejte s demoličními, stavebními, instalatérskými i elektrikářskými. Jestliže všechny tyto činnosti zvládnete svépomocí, ušetříte desetitisíce. Celková investice pak bude jen do materiálu a zařízení. Stavební materiál, obklady, dlažba i sanita je dostupná v mnoha cenových variantách, záleží na konkrétním výběru. Obklady na zeď například seženete už od cca 120 Kč za m2, můžete si ale vybrat i za 400 Kč/m2. Totéž je i u výběru vany, sprchového koutu nebo vodovodních baterií.

Jestliže se ale budeme držet určitého průměru, při renovaci svépomocí kromě vynaloženého času investujete asi 40 – 50 tisíc korun.

Zkušený řemeslník nebo firma?

Nejsme všichni manuálně zruční, mnozí z nás zase zápasí s nedostatkem času. A není nic horšího, než když se renovace koupelny vleče a vy se nemáte kde vykoupat.

Před tím, než se pustíte do přestavby, zvažte svoje možnosti. Jestli si nejste jistí, obraťte se raději na odborníky. Nabízí se hned dvě možnosti: buď máte v sousedství šikovného řemeslníka, který má už pár rekonstrukcí za sebou a zvládne i tu vaši, nebo si objednejte firmu.

Naše rada: Nikdy si s řemeslníkem nedomlouvejte hodinovou sazbu, ale cenu za kompletní přestavbu. V závislosti na lokalitě se cena za koupelnu ve standardních rozměrech panelákového jádra pohybuje kolem dvaceti tisíc za práci, přičemž doba rekonstrukce je asi týden.

Koupelnu “na klíč” od stavební firmy můžete mít už za 100 000,- Kč a to nejen za práci, ale i za veškeré vybavení včetně dveří. V ceně je i kompletní úklid před předáním.

Čtěte více
Byty a domyInteriérové prvkyRekonstrukceStavba a rekonstrukceStavební prvky

Jak vyrovnat podlahu

shutterstock_380760097

Chystáte se položit novou podlahovou krytinu a potřebujete se zbavit nerovností na podlaze? Rovný podklad je nezbytnou nutností, zvlášť při pokládce  PVC lina, vinylu či pravého linolea. To totiž kopíruje i nepatrnou nerovnost a otisk zůstane už navždy.

shutterstock_380760097

Pevný podklad ovlivní životnost nové podlahy

Někdy ve snaze ušetřit, děláme rozhodnutí, která jsou nakonec mnohem dražší. Pokud se rozhodnete položit lino na plovoucí podlahu, která se už teď prohýbá, časem se zámky u desek rozjedou a podlaha je na odpis. Naopak položit plovoucí podlahu na koberec, je za určitých okolností možné. Záleží na materiálu koberce a na stupni vlhkosti v domě. Taková řešení ale jsou spíš provizorní a nedají se zodpovědně doporučit.

Moderní řešení jsou jednoduchá a stabilní

Položením OSB desek na nosný rošt snadno vytvoříte rovný a hlavně hladký podklad. Výhodou je, že je pod desky možné dát izolaci, to oceníte například v přízemních bytech. Nehodí se ale na místa, kde jsou vydrolené větší plochy betonu a podkladový rošt by nebyl stabilně usazen.

Opravit a srovnat starou betonovou podlahu pomůže samonivelační hmota. V současné době jsou k dostání i rychleschnoucí varianty, takže se celková rekonstrukce výrazně nezdrží. Hmota je ideální na vyrovnání hrubých nerovností, je možné ji nanést ve vrstvě až 30 mm. Dají se s ní opravit jak lokální výtluky tak podlahy po celé ploše místnosti. Samonivelační polymercementové stěrky jsou vhodné i pro teplotní zatížení, proto se používají také k zalití podlahového topení. Po několika hodinách zrání je podlaha pochozí a můžeme přikročit k finální úpravě – položit koberec, lino, dlažbu nebo plovoucí podlahu.

Zkuste kamenný koberec

Zvláštní metodou, jak vyrovnat a zrenovovat podlahu, je kamenný koberec. Výhodou pokládky je, že nemusíte odstraňovat původní vrstvy, stačí jen zamést, vytřít či vyluxovat.

Postup spočívá ve spojení drobných oblázků s pojivem a nanesení na podlahu. Další podlahová krytina se již nepokládá, kamenný koberec je sám o sobě dekorativní, podobá se žule.  Sehnat se dá v různých variantách (lesklé, matné, hladké, protiskluzové) a v mnoha barevných provedeních. Je také vhodný k zalití podlahového topení.

Čtěte více
Rekonstrukce

Při výměně oken nezapomeňte na parapety

parapety

parapetyJakmile stará okna vypoví službu, drtivou většinu z vás ihned napadne myšlenka na obrovskou investici v podobě nových oken. Jenže mnohdy se nedá nic dělat a vy v podstatě nemáte na výběr. Když už budete stát před výměnou oken, měli byste vyřešit i parapety. Spousta z vás je bere jako maličkost, do které netřeba investovat větší peníze. Ovšem pozor – i taková drobnost je důležitá! Chcete-li, aby vám parapety nejen zdobily, ale zároveň i plnily další funkce, měli byste jim věnovat pozornost. Chcete poradit, na co byste měli myslet při jejich výběru?

Parapety a proč na ně vůbec myslet?

Přemýšleli jste někdy nad tím, k čemu parapety vlastně slouží? Na první pohled jsou možná vítanou ozdobou, ovšem na ten druhý zjistíte, že jejich úkolem je dotěsnit a vyplnit mezeru, která je mezi oknem a ostěním. Stejně tak by měly zamezit stékání či zatékání vody do fasády. Pravda je, že bez venkovních parapetů v žádném případě neobejdete, vnitřní parapety co do zmiňovaných funkcí mít ani nemusíte.

Materiály

Víte, z čeho se vyrábí vnitřní parapety? Nejčastěji používaným materiálem je komorový či tvrzený pěnový plast, který se navíc opatří fólií. Parapety vyrobené z PVC jsou nejoblíbenější a věřte, že právem! Nejenže jsou vysoce odolné, zároveň se vyznačují dlouhou životností a tvarovou stálostí. Kromě toho jsou cenově přijatelné, odolné vůči vlhkosti a pro svou nízkou hmotnost velice žádané. O široké škále barev ani nemluvě. 

Čtěte více
InteriérKoupelnyRekonstrukce

Koupelnový speciál: moderní barevné kombinace

no thumb

images
Kombinace šedé a modré je velice působivá

Zařizování a rekonstruování koupelny patří k náročnějším úpravám, kterými váš byt či dům projde. Koupelna je místnost, kterou většina lidí zařizuje se slovy, že příštích deset či dvacet let zůstane naprosto stejná. I proto je důležitý výběr barvy. Koupelnu byste si měli zařídit tak, aby vás neomrzela a třeba i za dalších deset let vám poskytovala ideální prostor k odpočinku.


Pohrajte si s barvami

Při výběru barvy či kombinací barev nebuďte zbrklí. Pořádně se zamyslete a nechte barvy na sebe působit. Vnímejte pocity, které se vám při pohledu na různé kombinace dostavují. Moderní koupelny často kombinují barvy ve světlých i temných tónech. Originálně a velice svěže působí šedá v kombinaci s jemně růžovou, stejně tak se šedá osvědčuje i s decentními odstíny modré. Pro ty, kteří se rádi inspirují přírodou, je ideální kombinací hnědá společně se zelenou. Nikdy nestárnoucí kombinace černé a bílé je univerzálním a zároveň elegantním řešením, které může uspokojit vaše vysoké nároky.

imagesCAKXYJQR
Výrazné barvy patří mezi současné koupelnové trendy

V současnosti jsou oblíbené obklady ve tvaru obdélníku, které je možné považovat za nadčasové, protože nejsou žádnou novinkou na trhu a přesto jsou stále více a více oblíbené. Na takových obkladech vypadá skvěle červená, žlutá i oranžová. Mezi barevné hity patří u koupelen rovněž barevné sladění zelené s oranžovou nebo růžovou,  je také použití fialových odstínů. Koupelnu dokonale podtrhnete krásnými motivy, které se úžasně vyjímají na matných, lesklých i skleněných obkladech.


Čtěte více
RekonstrukceStavební prvky

Skleněné tvárnice hlásí návrat

no thumb

glass
Barevná škála luxfer je velmi bohatá

Skleněné tvárnice nebo chcete-li luxfery, byly před nějakým časem velice oblíbeným prvkem. Ještě dnes, když jdete kolem starších domů, můžete vidět zdi zdobené skleněnými tvárnicemi. Jeden by si řekl, že do celé koncepce domu se absolutně nehodí a také se mnoho majitelů při rekonstrukci domu luxfer zbaví. Dnes je ale technologie o krok vpřed a vzhled tvárnic je přizpůsoben nejnovějším trendům a designu.

Zajímavá hra barev a skla

Skleněné tvárnice dnes nabízejí mnoho možností využití. Jsou skvělým izolantem hluku i tepla, světelná propustnost odpovídá dvojsklu a také zadržování vlhkosti se výrazně snížilo. Luxfery hlásí velký návrat. Využít je můžete nejen jako konstrukční prvek do zdí domu nebo jako dekorační prvek kolem vchodových dveří, ale praktické umístění najdou i v interiéru. Dělící stěna, barový či koupelnový pult a různé odkládací plochy mohou být tvořeny právě skleněnými tvárnicemi. Jak bylo naznačeno už na začátku, luxfery mají i novodobý design. Plochy můžou být hladké, zdrsnělé, lesklé či matné, to záleží pouze na vás. Pokud na luxferách budete chtít zdrsnělé plochy nebo nějaký vzorek, tyto plochy se instalují do vnitřních prostor, čímž je usnadněna jejich údržba.

glass_block_5
Skleněné tvárnice můžete využít velice nápaditě a stylově

Široký výběr barev a jejich kombinací je naprosto úchvatný. Veselé barvy jako žlutá, červená či oranžová nebo klidnější v podobě modré, zelené a fialkové vypadají krásně samostatně i v kombinaci. Představte si dělící stěnu, kde lesklé sklo například ve světlé modré barvě je společně s matným bílým sklem a tvoří elegantní vzory a ještě mohou být podsvícené LED osvětlením. Možností, jak využít luxfery, jsou nekonečná množství a vždy se můžete těšit na skvělý a jedinečný výsledek.

Čtěte více