close
shutterstock_368682911

Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro rekonstrukci koupelny, vašimi nejdůležitějšími pomocníky se stanou tužka a papír. Sedněte si a v klidu si napište, co všechno budete kupovat, jaké práce se budou dělat a co dokážete svépomocí, případně jaké řemeslníky musíte sehnat.

shutterstock_368682911

Možná se nakonec rozhodnete pro některou ze specializovaných firem, které renovují koupelny a paneláková jádra na klíč.

Co budete potřebovat, jestliže se rozhodnete pro realizaci vlastními silami

Pokud jde o práce, počítejte s demoličními, stavebními, instalatérskými i elektrikářskými. Jestliže všechny tyto činnosti zvládnete svépomocí, ušetříte desetitisíce. Celková investice pak bude jen do materiálu a zařízení. Stavební materiál, obklady, dlažba i sanita je dostupná v mnoha cenových variantách, záleží na konkrétním výběru. Obklady na zeď například seženete už od cca 120 Kč za m2, můžete si ale vybrat i za 400 Kč/m2. Totéž je i u výběru vany, sprchového koutu nebo vodovodních baterií.

Jestliže se ale budeme držet určitého průměru, při renovaci svépomocí kromě vynaloženého času investujete asi 40 – 50 tisíc korun.

Zkušený řemeslník nebo firma?

Nejsme všichni manuálně zruční, mnozí z nás zase zápasí s nedostatkem času. A není nic horšího, než když se renovace koupelny vleče a vy se nemáte kde vykoupat.

Před tím, než se pustíte do přestavby, zvažte svoje možnosti. Jestli si nejste jistí, obraťte se raději na odborníky. Nabízí se hned dvě možnosti: buď máte v sousedství šikovného řemeslníka, který má už pár rekonstrukcí za sebou a zvládne i tu vaši, nebo si objednejte firmu.

Naše rada: Nikdy si s řemeslníkem nedomlouvejte hodinovou sazbu, ale cenu za kompletní přestavbu. V závislosti na lokalitě se cena za koupelnu ve standardních rozměrech panelákového jádra pohybuje kolem dvaceti tisíc za práci, přičemž doba rekonstrukce je asi týden.

Koupelnu “na klíč” od stavební firmy můžete mít už za 100 000,- Kč a to nejen za práci, ale i za veškeré vybavení včetně dveří. V ceně je i kompletní úklid před předáním.

Tags : přestavba koupelnyrenovace koupelny

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku