close

Venkovní práce

Venkovní práce

Návod na stavbu zahradního krbu

oven-1093151_640

Jestli si letní posezení na zahrádce spojujete s opékáním špekáčků na ohni, asi vás už napadlo pořídit si zahradní krb. Ideálně ještě kombinovaný s udírnou, abyste si mohli dopřát i jiné pochoutky. Stavba zahradního krbu vyžaduje sice trochu zručnosti, ale nic moc náročného to není.

Předtím, než se pustíte do práce, potřebujete mít jasno, kde bude krb stát, jak bude vypadat a z čeho budete stavět. Můžete si ho postavit z vlastního materiálu nebo koupit hotové dílce v některém hobby marketu. Jestliže si chcete vybrat vlastní materiál, který bude korespondovat s okolím, volte takový, který je schopný odolat vysokým teplotám. pokud bude potřeba, můžete krb klidně omítnout.

Stavba zahradního krbu krok za krokem

Pro krb si připravte vhodné místo v závětří, místo by mělo kromě rozměrů samotné stavby zohlednit i potřebnou přípravnu pokrmů, prostor pro uskladnění dřeva a podobně. Většinou se zahradní krb staví v bezprostřední blízkosti terasy nebo posezení pod pergolou. jestli ho chcete umístit přímo pod pergolu, nezapomeňte na otvor ve střeše, kudy povedete komín.

Dobré základy jsou nezbytností. Měly by být nejméně 80 cm hluboké a ještě tak 15 – 20 cm vyčnívat na povrch a vytvořit sokl, na němž bude krb stát. Tak si zajistíte stavilitu a odolnost stavby. Základovou desku je vhodné odizolovat.

Asi nejdůležitější částí zahradního krbu je topeniště. Musí být provedené opravdu kvalitně, aby dokázalo odolávat vysokým teplotám. Nezapomeňte na vodící profily pro vložení roštu. Na komín použijte raději používat speciální komínové tvárnice, opět jde o odolnost a tím i bezpečnost používání krbu. Jestli jste zkušení stavebníci, můžete si v komíně zřídit i menší udírnu na vyuzení slaninky nebo třeba sýra. Nad komín ještě umístěte kryt, aby do něj nepršelo.

Vedle krbu si ještě postavte jednu podpěrnou zídku a spojte s krbem pracovní deskou z odolného materiálu. Tím vznikne prostor pro uchování suchého dřeva a místo pro přípravu pokrmů a odložení krbového náčiní.

Čtěte více
Venkovní práce

Stavba venkovní sauny

bench-16910_640

Saunování je prokazatelně zdravé. Posiluje imunitu a také dokáže pomoci při léčbě různých zdravotních potíží. Jestli máte na zahradě dostatečně velký nevyužitý kus místa, možná jste už dokonce nad vlastní saunou přemýšleli.

Postavit si saunu svépomocí asi donutí většinu z nás její pořizovací cena u firmy. Pokud jste přiměřeně zruční, nebude její stavba nic až tak náročného, vlastně jen potřebujete vhodný domek, topidlo a lavici. Jak si saunu postavit, vysvětlíme v následujících řádcích.

Jaký materiál na venkovní saunu

Nejdříve potřebujete postavit domek, kde se budete saunit. Musí být dobře izolovaný, dřevěný nebo zděný, s nasáváním a větráním. Dřevěnou saunu postavíte rozhodně rychleji a nemusíte si na ni zvát zedníka. Stačí nechat si na pile nařezat hranoly v požadované délce z dobře vyschlého dřeva, aby vám při saunování nekapala smůla na hlavu.

Během stavby myslete na to, kde chcete později umístit lavice, kamna nebo dveře. Tato místa je třeba zpevnit přišroubováním pár hranolů nebo silnějších desek. V místě, kde budou dveře a okno, přišroubujte ke konstrukci dřevěné rámy.

Otvory a izolace

Pro správnou funkci sauny potřebujete mít v ve stavbě dva otvory: jeden pod kamny pro nasávání čerstvého vzduchu, druhý slouží k odvětrávání. Ten musí být větší a je nutné ho umístit do horní části vzdálenějšího rohu. Vzduch v sauně je totiž potřebné vyměnit alespoň 6x během hodiny.

Následujícím krokem je natažení elektroinstalace. Kabely použité v sauně musí být typ SiHF, protože je odolný vůči vysokým teplotám. Pak už nic nebrání izolaci stěna a finální úpravě. Na izolaci je v případě sauny vhodnější minerální vata. Práce s ní je snadnější a rychlejší, stačí ji nařezat na potřebnou velikost a nacpat ji mezi hranoly nosné konstrukce. Přes ni natáhněte dostatečně silnou ALU folii a tam, kde se překrývá, nalepte ALU pásky. Nakonec obložíte interiér sauny palubkami.

Čtěte více