close

Střecha

Stavba a rekonstrukceStavební prvkyStřecha

Vybíráme správnou krytinu na střechu

bungalow-20544_640

Střecha korunuje dílo, v tomto případě stavbu domu. Uzavírá ho a izoluje od vnějších vlivů, převážně těch povětrnostních. Proto je samozřejmé, že výběr střešní krytiny je velmi důležitý.

Střešní krytinu vybíráme podle několika parametrů: sklonu střechy, způsobu pokládky, životnosti a také podle ceny. Záleží i na klimatu, v němž dům bude stát; některé střešní krytiny se nehodí do velkých mrazů, jiné zase mění barvu a tvar při vysokých teplotách a na přímém slunečním slunci.

Typy střešních krytin

Abyste měli možnost se správně rozhodnout, je dobré vědět, z čeho vybíráte Na trhu je k dispozici víc druhů střešní krytiny, tyto jsou ale nejčastější:

Pálená taška je vzhledově i barevně stálá, její životnost se pohybuje kolem 50 let.  Odolává slunci i mrazu, unese i velkou sněhovou nadílku, potřebuje ale pevnou konstrukci s vyšší nosností. Patří mezi dražší krytiny, patří ale k nejlepším na trhu. 

Betonová taška má ještě vyšší životnost, vydrží až 80 let. Odolává mrazu i tlaku sněhové pokrývky, je vodotěsná. Navíc je jednoduchá a pokládku. 

Vláknocementová krytina je také známá pod názvy Eternit či CEMBRIT. Pokládá se ve formě šablon různých tvarů a velikostí, hodí se na střechy staré i úplně moderní, na malé rodinné domy i na velké haly.

Bitumenová krytina se skládá z několika vrstev: ze skelné nosné vložky, technologicky upraveného asfaltu a kamenného posypu. Je lehká a dobře se tvaruje, takže se hodí i na členité střechy. Pokládá se ve formě pásů, můžete ji použít i na střechy s nižším sklonem, tedy kolem 15°.

Plechová střecha se v létě přehřívá, takže je nezbytná dobrá tepelná izolace střechy. Z použitelných materiálů zmiňme levnější pozink, dá se udělat i střecha měděná, je ale o dost dražší. 

Plastová krytina je o dost levnější než materiály, které umí imitovat při zachování stejných vlastností (plastová taška z křemičitého písku a drcených PET lahví má hmotnost 2,5 kg a únosnost až třikrát vyšší než těžší betonové tašky). Jenže, plastů je kolem nás už opravdu dost.

 

Čtěte více
Stavba a rekonstrukceStavební prvkyStřecha

Jaký typ střechy lze vybrat pro rodinný dům?

strechynovak

Při stavbě či komplexní rekonstrukci rodinného domu zcela jistě přijde na řasu otázka, jaký typ střechy pro něj bude nejvhodnější. V tomto článku se dozvíte, jaké typy střech se u rodinných domů dají využít.

Při poptávkách na realizaci střechy se obracejte na odborníky /
Při poptávkách na realizaci střechy se obracejte na odborníky /

Kvalitní střecha je jedním z nejdůležitějších prvků celé stavby. Při výběru konkrétního typu musíte zvážit nejen celkové parametry objektu, ale například i klimatické podmínky a prostředí, v němž se rodinný dům nachází. Každý typ střechy má totiž jinak řešen odtok vody v případě deště, liší se i v odolnosti vůči větru atd.

Sedlové střechy

Nejčastějším typem u nás jsou stále střechy sedlového typu. Jde o klasiku. Poznáte ji na první pohled tak, že má dvě nakloněné střešní roviny, které se na vrcholku sbíhají. Kolmé části pak bývají vyzděné. Voda při dešti stéká po těchto dvou stranách do okapů, které ji následně odvedou mimo objekt.

Valbové a stanové střechy

Jiným typem jsou valbové střechy, kdy jsou střešní části po všech čtyřech stranách objektu. Toto využití se v poslední době aplikuje zejména u moderních novostaveb. Jde o řešení vhodné do prostředí, kde je vyšší výskyt srážek. Voda totiž může odtékat po všech čtyřech stranách střechy. Alternativou k tomuto typu je stanová střecha, kdy se všechny střešní roviny v horní části sbíhají do jednoho bodu.

Při realizaci střechy hraje podstatnou roli výstavba krovu, tedy samotné základní konstrukce. V našich končinách se nejčastěji využívá klasický vaznicový krov, jenž se vyrábí převážně ze dřeva. Jeho výhodou je cenová dostupnost, přičemž se vyznačuje velmi dlouhou životností a poměrně solidní stabilitou.

Stavba střechy rozhodně není jednoduchým úkonem. Většina majitelů si na něj proto raději najme specializovanou firmu. Sice se tím zvýší náklady, nicméně realizace je zpravidla kvalitnější a hlavně rychlejší. V případě potíží navíc můžete využít záruční lhůty na opravu. Ta se běžně pohybuje nad zákonem stanovenou hranicí 24 měsíců. Ideální je, pokud si necháte zhotovit kompletní střechu na klíč od jediné firmy, nemusíte si tak najímat vícero společností, z nichž by každá provedla jen určitou část stavby.

Čtěte více
Stavba a rekonstrukceStavební prvkyStřecha

Ušetřete za energie zateplením střechy

no thumb
dachdaemmung_zischensparren_daemmung
Investujte do zateplení střechy

Stejně jako u lidí nejvíce tepla uniká hlavou, tak také u domu vám mnoho energie uteče přes střechu. Počasí je pro cirkulaci teploty v domě jedním z rozhodujících faktorů. V letních měsících neúnosné vedra a v zimních nepříjemný chlad můžete vyřešit zateplením střechy. V zimě se pak bude prostředí domu udržovat na příjemných teplotách a v létě naopak nebudete trpět horkem. Hlavním přínosem zateplení je úspora na energiích až 50 %, tudíž náklady vynaložené na zateplení se vám rychle vrátí.

Přenechejte zateplení odborníkům

Zateplení slouží jako ochrana budov a pokud se vám pod střechou skrývá podkroví, je dobrým prvním krokem k možnosti jeho využití. Postup zateplování střech se může zdát snadný. Nikdy ale není na škodu oslovit odborníky. Jen tak budete mít jistotu kvalitně odvedené práce s použitím materiálů, které vyhovují předepsaným normám. Zateplení se provádí pomocí izolace, která se nejčastěji vkládá mezi krokve nebo pod krokve. Setkat se však můžete s postupem, kdy se izolace pokládá nad krokve. Tloušťka izolace se odvíjí od požadavků české státní normy. Výpočet se provádí pomocí součinitele tepelné vodivosti. Při výběru materiálu myslete na odvod vlhkosti, větrání, vzduchotěsnost či parotěsnost. Materiál vhodný k zateplení střechy může být pěnový polystyrén, extrudovaný polystyrén, pěnový polyuretan nebo celulóza, jejichž vlastnosti a způsob použití je rozdílný.

dachdaemmung
Zateplení střechy = úspora energií

Způsob zateplování střech se liší u šikmých a plochých střech.  Konečná cena se odvíjí od použitých materiálů a zateplované plochy. Zateplení střechy je investice, které  nikdy nebudete litovat.

Čtěte více