close
cottage-768889_960_720

Většina majitelů domů si neuvědomuje, že střecha nemusí vydržet věčně. A není se čemu divit, vždyť střecha je neustále vystavována venkovním přírodním jevům, kterým musí odolat. Ovšem někdy se stane, že například kvůli tíze sněhu se střecha poruší a je třeba ji opravit, případně vyměnit. 

Cena závisí na typu vaší střechy

Obecně lze říci, že nejlevněji se opravují a vyměňují standardní šindelové střechy, pak dřevěné trámy a keramické tašky. Abyste porozuměli nákladům na opravu nebo výměnu, musíte vědět, jaký druh střechy máte.

Cena se odvíjí od použitých materiálů

Je naprosto jasné, že co střešní materiál, to jiná vlastnost. Mezi ty nejlevnější patří stále populárnější dřevěná střešní krytina a také ta asfaltová. Jsou odolné a relativně levné, pokud se náklady na řezivo nezvýší. Existují také střechy plechové, břidlicové a štěrkové.

Kromě toho budete potřebovat vědět, zda byla poškozena i izolace (nebo byste měli zateplit podkroví, které předtím nebylo řádně zaizolováno). Tyto otázky týkající se materiálu mohou ovlivnit náklady na opravu, protože materiály závisí na dostupnosti.

Pokud je vaše střecha vážně poškozená a je již 15 až 20 let stará, možná by stálo za to ji vyměnit než ji opravit. Střechy nové generace mají průměrnou životnost 50 let a více. Některé materiály, jako je břidlice, vydrží až 100 let, což z nich činí cennější investici.

Zkontrolujte si pojistku

Existují situace, kdy vám s výměnou či opravou střechy může pomoct vaše pojistka. Kontaktujte svého pojišťovacího poradce a proberte s ním tuto záležitost. Pokud je vaše střecha poškozena vlivem větru, deště, sněhu či jinou přírodní katastrofou, můžete výdaje za novou střechu výrazně minimalizovat.

A poslední radou je ta, že na opravu střechy je lepší začít šetřit mnohem dříve, než k tomu skutečně musí dojít. Vytvořte si rezervní účet, kam budete jednou měsíčně vkládat peníze. Tento krok v budoucnu jistě oceníte, protože oprava či výměna střechy je skutečně dost nákladná.

Zdroj foto: pixabay.com

Tags : dům

Autor Michaela

Komentáře k článku