close

Hrubá stavba

Hrubá stavba

Jak na izolaci balkonu

balcony-2132376_640

Působení povětrnostních vlivů může o dost zkrátit životnost balkonu. Z toho důvodu je nutné při jeho stavbě nebo rekonstrukci provést důkladnou hydroizolaci. Špatná nebo dokonce žádná izolace dokáže balkon nenávratně poničit, i když jinak nebývá nijak zvlášť namáhaný. Zabránit tomu může kvalitní izolační vrstva.

Prvním krokem je odvedení vody mimo balkon. V našich klimatických podmínkách se dá očekávat, že na plochu balkonu může napršet nárazově až 40 mm vody za hodinu. Té byste se mohli snadno zbavit vyspádováním podlahy, už sklon aspoň 2° by měl k odvedení srážkové vody stačit. 

Spádování povrchu

Nejprve nosnou  betonovou konstrukci opatřete penetrací, která uzavře savý povrch podkladní konstrukce. Potom si vytvořte spádovací klín – ten celkem snadno vytvoříte použitím vyrovnávacího potěru (například moderního cementového potěru s vlákny, s přídavkem zušlechťující emulze). Tyto potěry se dají využít pro spádované podlahy ve vrstvě od 5 do 100 mm. 

Hydroizolace balkonu

Izolační vrstva se nanáší až na vyspádovanou plochu a na čelní strany balkonu. Použít můžete například jednosložkovou hydroizolační stěrku proti tlakové vodě, kterou nanesete ve dvou vrstvách o tloušťce nejméně 2 milimetry. Nejprve nanesete jednu vrstvu, počkáte nejméně 4 hodiny, poté aplikujte druhou vrstvu. Stejným způsobem izolujte i čela balkonu, aby nedocházelo k vlhnutí podhledu.

V místě styku podlahy se zdí položte do izolační vrstvy oboustrannou těsnící bandážní pásku širokou nejméně 100 mm. Ta musí být vlepená po celé ploše a přemostit tak napojení mezi stěnou a podlahou.

Praktické tipy:

Izolační stěrku nepokládejte za přímého slunečního svitu, důležité je také chránit ji během vysychání před deštěm. Vyzrát byste ji měli nechat 2 – 3 dny, teprve potom můžete pokládat dlažbu.

Také pro spárování použijte vodoodpudivou a vodotěsnou hmotou. Vhodná je například superflexibilní rychleschnoucí spárovací hmota s příměsí skelných vláken.

Čtěte více
Hrubá stavba

Elektroinstalace v domě svépomocí

electrician-1080554_640

Po pravdě řečeno, pokud nemáte odpovídající odborné vzdělání, neměli byste s elektřinou moc koketovat. Nebo si alespoň na realizaci elektroinstalace dohodněte nějakého šikovného elektrikáře, ať po vás práci průběžně kontroluje, aby to fungovalo a abyste vůbec prošli revizí. Bez té se totiž stejně neobejdete.

Než se pustíte do práce, musíte se seznámit s řadou norem (ČSN 33 2000, ČSN ISO 3864:1995 (01 8010), ČSN 33 0010:1982, ČSN EN 60529 (33 0330), ČSN 33 1500:1990 a ČSN 33 2130:1983). Bez těch to taky nepůjde. Z nich například zjistíte, kudy po zdi tahat rozvody, kam umístit elektroinstalační krabice apod. Věci dané zákonem jsou povinné, jinak rozvody neprojdou revizí. Jedná se například o použití jističů vs. proudových chráničů, umístění zásuvek a vypínačů v koupelně nebo v kuchyni, zemnění prvků apod.

Kabely a krabice

Elektroinstalační krabice i kabely se umisťují do předem definovaných zón. To je dost důležité, protože pak přesně víte například to, kam ve zdi nesmíte vrtat. Tyto elektroinstalační zóny jsou vodorovné (horní střední  spodní) a svislé (okenní, dveřní a rohové) a nejsou ze zákona povinné, ale pro vaši bezpečnost je dobré zóny dodržet.

Zvláštní požadavky pak jsou kladené na elektrické rozvody v koupelně (viz ČSN 33 2000-7-701). 

Drážky 

Všechny kabely se umisťují do drážek, případně do chráničky a ta pak do drážky. S kvalitní drážkovačkou a průmyslovým vysavačem si můžete připravit drážky pro celý dům za jeden den (cca 12 hodin práce). Hloubku a šířku drážek dodržte podle plánovaných rozvodů, aby drážky nebyly o moc větší. V opačném případě vás čeká dost sádrování. Kromě drážek pro kabely si musíte vyřezat i otvory pro elektroinstalační krabice. 

Postup

Realizace elektrorozvodů vždy probíhá postupně: nejprve se drážkami ve stěnách vedou kabely, poté se osazují a propojují konkrétní krabice a až nakonec, na omítnuté a vymalované stěny, se instalují zásuvky, vypínače a jednotlivá svítidla. A samozřejmě na konci elektroinstalace musí být jističe.

Revizní zpráva

Po provedení se musí elektroinstalace přezkoušet, jestli je funkční a bezpečná. Pokud ano,  je vystavena revizní zpráva, která je nutná pro jednání s úřady a distributory elektrické energie.

Čtěte více