close
jak-usetrit-na-stavbe

Stavíte, nebo budete stavět dům a z neustálého zdražování máte kopřivku? Pojďme si říct, jak je možné při stavbě domu ušetřit.

Elektřina

Pro účely stavby je sice možné zařídit si stavební přípojku, cena elektřiny v tomto režimu ale zpravidla bývá nejvyšší z nabízených tarifů pro standardní odběrná místa. Pokud je možné připojit se přes sousedy přes zásuvkový elektroměr, neměl by soused přijít zkrátka a vy můžete ušetřit. Přesto si ale přípojku začněte řešit, protože to může dlouho trvat a elektřina od souseda stojí na dobrém slově. Můžete také potřebovat trojfázovou zásuvku pro míchačku, kterou třeba soused nemusí mít, nebo u ní nezměříte odběr.

Materiál

Využívejte stavební bazary a inzertní servery. Čím více času máte před začátkem stavby, tím více dokážete ušetřit. Lidem běžně po stavbě zbývají cihly, lepidla, zdící pěna, nebo i technika, kterou nebudou dále potřebovat – stavební výtah, elektrorozvaděč, drážkovačka, či jiné nástroje. Když jsem stavěl, vyhlížel jsem si inzeráty na zbytky cihel v místech, kam jsem zrovna měl cestu, naložil jsem tak 200-400 kg cihel do auta a s každým takovým závozem jsem ušetřil 500-1000 Kč. Pokud by někdo namítal, že to co jsem ušetřil, jsem propálil na vyšší spotřebě, musím ho zklamat. Měl jsem první fabii combi 1,9 SDI a se 400 kg cihel v kufru jsem jezdil po dálnici se spotřebou do 5 litrů.

Eliminujte přebytky

Poučte se z chyb, které udělali ti, od kterých přebytky kupujete. Spočítejte si správně cihly a u ostatních materiálů dobře zvažte, kolik ho potřebujete. Neberte automaticky “něco navíc”, na stavbě budete stejně velmi často pro něco do stavebnin jezdit, takže si to kdyžtak dokoupíte, když bude docházet. 

U techniky pořizované pouze pro účel stavby zvažte, jestli ji budete po dokončení stavby schopni prodat. Neberte automaticky to nejlevnější. Zánovní drážkovačku za 1500 Kč klidně po stavbě zase za 1500 Kč prodáte, zatímco starou a mizernou za 300 Kč už třeba nikdo nebude chtít.

Kvalita materiálů

Osobně nejsem fanouškem úspor na kvalitě materiálu typu “dáme tam o třídu horší beton, však je to v zemi”. Naopak jsem občas volil spíše cestu vyšší kvality, protože rozdíl v ceně byl relativně malý. Pórobeton na nějaké drobné úpravy jsem ale kupoval ten nejlevnější. Je to potřeba zvážit podle konkrétní situace a podle toho, jestli není kvalita jen na papíře.

Doprava

Ceny dopravy materiálů nebývají nízké a znám lidi, kteří si pro účel stavby koupili starou dodávku, vozili si materiál sami a na dopravě opravdu ušetřili. Já jsem se do toho nepouštěl kvůli obavám, že strávím více času v servisu s dodávkou, než na stavbě s materiálem.

Práce

Co uděláte sami, nemusíte nikomu platit. Posuďte ale, jestli danou práci zvládnete v patřičné kvalitě a zda na to fyzicky máte. Snažte se najít rovnováhu mezi cenou konkrétního úkonu, jeho náročností a cenou vlastní práce. Třeba založení první řady cihel je práce, za kterou jsem velmi rád zaplatil. Zbytek zdění včetně příček už jsem si ale udělal sám. 

Výběrové řízení

Neakceptujte první a zároveň jedinou nabídku. Já jsem stavěl v době, kdy nebyl po materiálech takový hlad (2015 – 2016) a pomocí konkurenčních nabídek se daly ušetřit hezké peníze. Dnes je na zákazníka často velký tlak, protože materiálů je nedostatek a jejich cena rychle narostla. Obchodníci si to dobře uvědomují a můžou z toho těžit. V době rychlého zvyšování cen nemají zákazníci zafixovanou “běžnou” cenu a obchodník si může přirazit i více, protože zákazník se sklopenou hlavou akceptuje že “všechno zdražuje”. Ostatně se to dělo na některých čerpacích stanicích v době kdy vypukla válka na Ukrajině.

Dejte si na čas a cenovou nabídku zkuste poslat několika konkurenčním firmám. Nikdy se mi nestalo, že bych nabídku poslal a všichni mi odpověděli, že mi lepší nabídku nedokážou udělat. Pozor na to, aby konkurenční nabídka neobsahovala jiný produkt nebo jiný rozsah (doprava, montáž … ).

Množstevní slevy

Najděte si v okolí další stavebníky, kteří budou potřebovat stejné materiály a domluvte se s nimi na hromadnou objednávku. Čím více materiálu dokážete objednat, tím vyšší můžete dostat slevu. Zároveň můžete těžit ze vzájemných zkušeností a kontaktů.

Barter

V závislosti na vaší vlastní práci a schopnostech můžete posoudit, jestli byste nemohli přiložit ruku k dílu jinde. Proč by si měl bagrista sám dláždit koupelnu, když obkladač z vedlejší vesnice potřebuje vybagrovat základy a sklep? 

Zapomněl jsem zmínit další způsob, jak ušetřit na stavbě rodinného domu? Napište nám do komentářů, jak jste ušetřili vy!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Tags : stavba svépomocítop

Komentáře k článku