close
zalozeni-prvni-rady

Při stavbě domu z cihel je první řada (šár) významný okamžik a zvláště při zdění z broušených cihel je přesnost první řady velice důležitá. Prodejci cihel založení první řady zdiva standardně nabízejí za cenu několika tisíc, takže nejednoho stavebníka napadne, že by mohl na stavbě ušetřit a udělat si to sám. 

Stejně jako mnoho jiných přede mnou, i já jsem zvažoval, co by obnášelo založit si první řadu cihel sám. V mém případě bych si musel půjčit rotační laser, protože z dostupných pomůcek byla k dispozici pouze stará hadicová vodováha (tzv. šlaufka), která na celém obvodu domu udělá klidně i centimetr rozdíl když se vrátím do místa odkud jsem začal. Kdybych zdil z nebroušených cihel, asi bych to risknul i s tou šlaufkou, jak se říká malta spraví všechno. U broušených cihel je jedno, jestli zdíte na pěnu nebo tenkovrstvou maltu, přesnost je klíčová. Samotné půjčení laseru něco stojí a když vezmete v potaz, že máte k dobru jednu lidskou sílu, není služba založení prvního šáru vůbec drahá. Takže volba jasná.

Příprava

Veškeré instrukce jistě dostanete předem od člověka, který vám přijede šár založit. Určitě budete potřebovat zakládací zdící maltu s vyšší pevností. Já jsem použil pevnost 10 MPa, příčky jsem později zakládal na 5 MPa. Míchačka, elektřina, voda, kolečka – jasný. Dále to chce aspoň dva, lépe tři páry rukou. Všechny potřebné cihly na první řadu je dobré připravit do komínků nedaleko okraje, ale s dostatečným manipulačním prostorem.

Průběh

Zakládací malta

Byl jsem dost překvapený, jak bylo založení rychlé. Zaměstnanec výrobce cihel, říkejme mu Franta, si uprostřed desky postavil laser, zjistil si nejvyšší roh a tam začal. Roh vám založí kde mu řeknete, proto doporučuju si dobře naplánovat rozměry zdí. U nás bylo rozdělení práce následující – jeden u míchačky míchá jeden pytel za druhým. Druhý pomáhá u míchačky a vozí kolečka malty na místo, třetí z koleček lopatou a lžící nahrubo chystá maltu na místo. Franta průběžně posouvá vyrovnávací soupravu, kterou si podle laseru vyrovná a stahuje maltu latí. Je dost rychlý, nepočítal bych s tím, že maltu namíchám v kýblu.

Cihly

Jakmile Franta dojde na konec, malta na začátku už je celkem zpevněná, takže začíná pokládat. Založí rohy, natáhne provázek a podle něj pokládá cihly. V mém případě k pokládání používal speciální nástroj, takovou zahnutou vidlici, kterou zastrčil do cihly a mohl ji tak vzít jen jednou rukou a přesně umístit. Velmi užitečný nástroj, pro další šáry jsme si ho vyrobili z pásoviny.

Připravené komínky začneme rozebírat a chystat cihly Frantovi, aby je měl co nejblíže. Franta průběžně kontroluje výšku položených cihel vodováhou a sem tam některou lehce doklepne. Suma sumárum, za dvě hodinky hotovo (asi 55 m cihel, 6 rohů). Doporučuju po dokončení stavbu oběhnout a lžící oříznout přesahující maltu.

Závěrem

Nelitujte peněz za založení první řady broušených cihel, ušetří vám to spoustu práce a nervů. Věřím, že sami bychom to dělali celý den a kdo ví, jestli by výsledek byl tak přesný, jako za dvě hodiny s profíkem.

Zdroj použitých fotografií: vlastní foto autora

Tags : stavba svépomocí

Komentáře k článku