close
plotova-vypln-tahokov

Dejte vale zvědavým pohledům z ulice. Pomůže plot, který ochrání vaše soukromí.

Plot vám bude sloužit desítky let, věnujte proto jeho výběru dostatek času. Již naši předkové si stavěli ohrazení, která měla za úkol ochránit jejich příbytky před nebezpečím. Pro oplocení využívali výhradně dřevo nebo kámen, v současné době je výběr materiálu mnohem bohatší.

Jak vybrat vhodný plot?

Na trhu je k dispozici několik typů plotů. Pro samotný výběr je důležité, aby vhodně ladil nejen se stavením, které má oplocovat, ale také s okolím.

Zvážit byste měli nejen materiál plotu, ale také jeho výšku. Oba tyto parametry by měly odpovídat účelu, pro který je oplocení zamýšleno.

Hliníková lamelová plotová výplň
Hliníková lamelová plotová výplň

Funkce plotů:

 • ochrání před vzteklými sousedovy psy a neoprávněným pohybem cizích osob,
 • zabrání zvědavým pohledům zvenčí, čímž vám zajistí pocit soukromí,
 • dotváří celkový dojem z obydlí,
 • dokáže zmírnit hluk nebo prašnost.

Z jakého materiálu jsou ploty vyráběny?

Mezi tradiční materiály, z nichž jsou ploty vyráběny, patří dřevo, kov a kámen. Zvolit však můžete i z moderních materiálů jako je hliník, tahokov, plast či beton.

Dřevěné ploty

Požadujete-li přírodní vzhled, pak je dřevěný plot správnou volbou. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu oplocení, je nutno počítat s následnou péčí, zejména proti vlhkosti, napadení houbami a škůdci. Za příkladnou péči se vám však plot odvděčí.

Vzdáleností jednotlivých dřevěných dílů lze regulovat pohledovou průhlednost plotu a chránit si tak své soukromí. Vybírat můžete také ze širokého spektra barevných odstínů.

Kovové a kované ploty

Kovové ploty si našly své příznivce díky dlouhé životnosti a bezúdržbovosti. Vyznačují se vysokou odolností proti mechanickému poškození, jsou elegantní, působí vzdušně a otevřeně.

Kovové a kované ploty jsou vyráběny z oceli, která je chráněna proti korozi žárovým zinkováním a následně opatřena barevným nátěrem.

Kovaný plot

Hliníkové ploty

Obliba hliníkových plotů stále roste. Kromě toho, že se vyznačují dlouhou životností a bezúdržbovostí, tak úspěšně odolávají vlivům povětrnostních podmínek (slunce, déšť).

Hliníkové ploty se vyrábějí ve dvou základních typech:

 • plaňkové ploty – v horizontálním nebo vertikálním provedení,
 • okenicové (též žaluziové či lamelové) ploty – lamely se překrývají pod určitým úhlem, čímž vzniká efekt nedovřených žaluzií. Jsou vzdušné, zároveň však dostatečně chrání vaše soukromí.

Ploty z tahokovu

Plotová výplň je vyrobena z ocelového plechu. Do něj jsou nastřižením a následným tažením vytvořena oka požadovaného rozměru a tvaru. Takto připravená výplň se chrání před korozí žárovým zinkováním.

Jde o bezúdržbovou výplň, která vám dlouho vydrží. Je možné vybírat z několika barevných provedení.

Tags : plot

Autor Jaroslav

1 Comment

 1. Nevím, současný plot je plachta nebo rákos okolo celé zahrádky, i když je miniaturní. vypadá to strašně.
  Živý plot jen o kousek lepší, ale zabere víc místa a je s ním práce.
  Ve výsledku je zahrádky temná díra, kde nikoho ani nebaví být.

Komentáře k článku