close
zdeni-na-penu

Stává se mi, že když v diskuzi s někým, kdo staví dům svépomocí, narazíme na téma zdění, často se lidé zbytečně bojí zdění na pěnu. Když mu ale následně povím svůj pohled na věc, většinou litují, že se vydali cestou zdění na tenkovrstvou maltu. Teoreticky je sice možné i v průběhu stavby u broušených cihel vyměnit maltu za pěnu, není to ale ekonomické, protože jak maltu, tak i pěnu vám dodá výrobce spolu s cihlami. Rozhodnutí je tedy potřeba udělat ještě před založením první řady cihel. Rád bych se podělil o své zkušenosti se systémem zdění na pěnu.

Možnosti zdění

Při zdění z cihelných bloků máme tři hlavní možnosti, které rozeberu níže. Se zděním z pórobetonu nebo jiných materiálů nemám zkušenost, proto nebudu hodnotit.

Zdění nebroušených cihel na maltu

Výhodou zdění nebroušených cihelných bloků na maltu je nižší cena cihel. Nevýhodou je velká spotřeba malty a režie kolem jejího míchání. Množství použité malty také zhoršuje tepelné vlastnosti postavené zdi – pokud na 25 cm vysokou cihlu dáte 2,5 – 3 cm malty, výsledná plocha zdi je z 10 % tvořena maltou, která má podstatně horší izolační vlastnosti než cihelné bloky.

Zdění broušených cihel na tenkovrstvou maltu

U tenkovrstvé malty je snížená izolační schopnost malty dost potlačená díky velmi nízké vrstvě malty, která se nanáší speciálním “vozíčkem” na broušené cihly. Cihly se lehce doklepnou, aby měly stejnou výšku a následně se nanáší další vrstva malty a tak stále dokola. Tuto možnost často volí lidé, kteří technologii zdící pěny nevěří. 

Zdění broušených cihel na PUR pěnu

Když jsem stavěl, zvolil jsem zdění na pěnu a moje spokojenost byla větší, než jsem si původně myslel.

PUR pěna vs. montážní pěna

Tu a tam zaslechnu, jak se někdo baví o zdění na montážní pěnu. To v zásadě není správně, protože zdící PUR pěna se od montážní pěny zásadně liší. Montážní pěna je určená k vyplnění dutin izolačním materiálem a její lepivost je sice ku prospěchu, ale myslím, že to není primární záměr. PUR pěna po nanesení na cihly sice lehce expanduje, následně se ale začne zmenšovat. Osobně bych ji přirovnal spíše k jakémusi lepidlu ve spreji, než k pěně. Domnívám se, že její lepivost bude mnohem větší, než v případě montážní pěny, proto je nedoporučuji zaměňovat.

Na stavbě určitě budete používat oba typy pěny, proto si určitě kupte samostatnou pistoli na každý typ pěny. Výměna lahve, která ještě není prázdná, je celkem špinavá práce a náplň něco stojí, tak se nevyplatí s ní plýtvat. Také doporučím čistič PUR pěny – je to v podstatě aceton ve spreji, který oba typy pěny rozpouští a je vhodné ho jednou za čas při výměně pěny na pistoli našroubovat a prostříknout. Na čističi bývá malý rozprašovač, takže se dá použít i pro očištění zanesené pistole.

Vydrží to?

Nejčastější obava, se kterou jsem se setkal, je obava z toho, jestli pěna vydrží. Je to přece nová technologie, není to dostatečně ověřeno, je to jen taková chemická vodička, malta je malta. Většinou na tyto obavy reaguji následující úvahou, kterou dosud nikdo nerozporoval: Broušené cihly samy o sobě mají díky svým přesným rozměrům mezi sebou značné tření. Jsou posazené těsně vedle sebe a zapadají do svých zámků. Každá cihla váží 15 – 20 kg, díky čemuž samotné obvodové zdivo váží desítky tun. Nahoru na zeď uděláte několikatunový železobetonový věnec a na něj posadíte několikatunovou střechu. Takto velká tíha spolu s vysokým třením mezi jednotlivými šáry cihel by držela dům pohromadě i kdyby tam žádné lepidlo nebylo. 

PUR pěna není jako motážní pěna, která zejména na slunci v čase silně degraduje. Není tedy důvod, aby zmizela.

Co se týče pevnosti, zkoušel jsem k sobě přilepit dvě příčkovky a za pár dní je od sebe oddělit. Měl jsem co dělat, takže se nebojím, že by v kombinaci s vysokým třením, tíhou samotného domu a správnou vazbou mezi cihlami a v rozích dům spadl. To platí i pro příčky, tam je ale důležité přemýšlet dopředu a nestavět 8 cm příčku tam, kde bude viset 200 kg bojler nebo kuchyňská linka.

Výhody zdění na pěnu

Čistota práce

Nejásejte přečasně – vy čistí nebudete. Dodnes mám trička a monterky plné typických okrových fleků od zdící pěny. Rozhodně ale oceníte, že stavba nebude zaplácaná od malty, kterou byste měli nejlépe uklízet dříve, než zatuhne.

Rychlost výstavby

S PUR pěnou postavíte šár rychleji, než s maltou.

Jednoduchost manipulace

Na stavbě se nataháte cihel a pytlů dost, takže za každý ušetřený pytel vám záda poděkují.

Žádné míchání

Nemusíte si nic chystat, prostě přijdete a zdíte.

Žádné zbytky

Volá vás žena k večeři, nebo kamarádi na pivo? V jakémkoli okamžiku můžete zašroubovat pěnovou pistoli a odejít. Nemusíte řešit, že máte namíchaný kýbl malty.

Nepřesné množství

Po dokončení stavby mi asi 10 plechovek pěny zbylo, prodal jsem je někde přes inzerát a poslal v krabici na druhý konec republiky. Kdyby mi zbylo 10 pytlů, asi by byl prodej složitější. Naopak kdyby mi chybělo, koupím ve stavebninách pár plechovek a nemusím si špinit auto a tahat se s pytli.

Nevýhody zdění na pěnu

Cena

Cena zdiva s pěnou je vyšší než v případě zdění na maltu. Ušetřit na stavbě se dá ale i jinak.

Počasí

Silný vítr má tendenci odfoukávat pěnu z cihel. Na druhou stranu se dá zdít i v zimě při venkovní teplotě do -5°C.

Závěrem

Zdící pěna je na stavbě výborný pomocník a doporučuji ji každému, kdo staví z cihel. Postup samotného zdění na pěnu shrnu v některém z příštích článků. Máte s pěnou zkušenost, která zde nezazněla? Podělte se níže v komentářích!

Zdroj: autorský text
Zdroj náhledové fotografie: vlastní foto autora

Tags : stavba svépomocí

4 Comments

  1. Dobrý den,

    také jsem zdil obvodové zdivo na pěnu Porotherm a nemůžu si ji vynachválit. Jen přemýšlím,jestli příčkového zdivo je lepší vyzdít na tenkovrstvou maltu nebo také na pěnu, když v něm budou vysekané otvory na vodu a elektřinu.

    Předem děkuji za Váš názor.

    1. Já jsem i příčky dělal na pěnu, byly široké 11,5 cm. Elektřinu jsem do nich zařezával, vodu na některých místech taky. Podruhé bych asi tam kde bude voda dal trošku širší cihly, ale Vám jde asi o něco jiného, když jako druhou možnost uvažujete maltu.

  2. tenhle clanek opravdu vystihuje vsechno potrebne o zdici pene, jako fanousek a dlouhodoby uzivatel zdici peny doporucuji vsem stavarum

Komentáře k článku