Stává se mi, že když v diskuzi s někým, kdo staví dům svépomocí, narazíme na téma zdění, často se lidé zbytečně bojí zdění na pěnu. Když mu ale následně povím svůj pohled na věc, většinou litují, že se vydali cestou zdění na tenkovrstvou maltu. Teoreticky je sice možné i v průběhu stavby u broušených cihel vyměnit maltu za pěnu, není to ale ekonomické, protože jak maltu, tak i pěnu vám dodá výrobce spolu s cihlami. Rozhodnutí je tedy potřeba udělat ještě před založením první řady cihel. Rád bych se podělil o své zkušenosti se systémem zdění na pěnu.
Možnosti zdění
Při zdění z cihelných bloků máme tři hlavní možnosti, které rozeberu níže. Se zděním z pórobetonu nebo jiných materiálů nemám zkušenost, proto nebudu hodnotit.
Zdění nebroušených cihel na maltu
Výhodou zdění nebroušených cihelných bloků na maltu je nižší cena cihel. Nevýhodou je velká spotřeba malty a režie kolem jejího míchání. Množství použité malty také zhoršuje tepelné vlastnosti postavené zdi – pokud na 25 cm vysokou cihlu dáte 2,5 – 3 cm malty, výsledná plocha zdi je z 10 % tvořena maltou, která má podstatně horší izolační vlastnosti než cihelné bloky.
Zdění broušených cihel na tenkovrstvou maltu
U tenkovrstvé malty je snížená izolační schopnost malty dost potlačená díky velmi nízké vrstvě malty, která se nanáší speciálním “vozíčkem” na broušené cihly. Cihly se lehce doklepnou, aby měly stejnou výšku a následně se nanáší další vrstva malty a tak stále dokola. Tuto možnost často volí lidé, kteří technologii zdící pěny nevěří.
Zdění broušených cihel na PUR pěnu
Když jsem stavěl, zvolil jsem zdění na pěnu a moje spokojenost byla větší, než jsem si původně myslel.
PUR pěna vs. montážní pěna
Tu a tam zaslechnu, jak se někdo baví o zdění na montážní pěnu. To v zásadě není správně, protože zdící PUR pěna se od montážní pěny zásadně liší. Montážní pěna je určená k vyplnění dutin izolačním materiálem a její lepivost je sice ku prospěchu, ale myslím, že to není primární záměr. PUR pěna po nanesení na cihly sice lehce expanduje, následně se ale začne zmenšovat. Osobně bych ji přirovnal spíše k jakémusi lepidlu ve spreji, než k pěně. Domnívám se, že její lepivost bude mnohem větší, než v případě montážní pěny, proto je nedoporučuji zaměňovat.
Na stavbě určitě budete používat oba typy pěny, proto si určitě kupte samostatnou pistoli na každý typ pěny. Výměna lahve, která ještě není prázdná, je celkem špinavá práce a náplň něco stojí, tak se nevyplatí s ní plýtvat. Také doporučím čistič PUR pěny – je to v podstatě aceton ve spreji, který oba typy pěny rozpouští a je vhodné ho jednou za čas při výměně pěny na pistoli našroubovat a prostříknout. Na čističi bývá malý rozprašovač, takže se dá použít i pro očištění zanesené pistole.
Vydrží to?
Nejčastější obava, se kterou jsem se setkal, je obava z toho, jestli pěna vydrží. Je to přece nová technologie, není to dostatečně ověřeno, je to jen taková chemická vodička, malta je malta. Většinou na tyto obavy reaguji následující úvahou, kterou dosud nikdo nerozporoval: Broušené cihly samy o sobě mají díky svým přesným rozměrům mezi sebou značné tření. Jsou posazené těsně vedle sebe a zapadají do svých zámků. Každá cihla váží 15 – 20 kg, díky čemuž samotné obvodové zdivo váží desítky tun. Nahoru na zeď uděláte několikatunový železobetonový věnec a na něj posadíte několikatunovou střechu. Takto velká tíha spolu s vysokým třením mezi jednotlivými šáry cihel by držela dům pohromadě i kdyby tam žádné lepidlo nebylo.
PUR pěna není jako motážní pěna, která zejména na slunci v čase silně degraduje. Není tedy důvod, aby zmizela.
Co se týče pevnosti, zkoušel jsem k sobě přilepit dvě příčkovky a za pár dní je od sebe oddělit. Měl jsem co dělat, takže se nebojím, že by v kombinaci s vysokým třením, tíhou samotného domu a správnou vazbou mezi cihlami a v rozích dům spadl. To platí i pro příčky, tam je ale důležité přemýšlet dopředu a nestavět 8 cm příčku tam, kde bude viset 200 kg bojler nebo kuchyňská linka.
Výhody zdění na pěnu
Čistota práce
Nejásejte přečasně – vy čistí nebudete. Dodnes mám trička a monterky plné typických okrových fleků od zdící pěny. Rozhodně ale oceníte, že stavba nebude zaplácaná od malty, kterou byste měli nejlépe uklízet dříve, než zatuhne.
Rychlost výstavby
S PUR pěnou postavíte šár rychleji, než s maltou.
Jednoduchost manipulace
Na stavbě se nataháte cihel a pytlů dost, takže za každý ušetřený pytel vám záda poděkují.
Žádné míchání
Nemusíte si nic chystat, prostě přijdete a zdíte.
Žádné zbytky
Volá vás žena k večeři, nebo kamarádi na pivo? V jakémkoli okamžiku můžete zašroubovat pěnovou pistoli a odejít. Nemusíte řešit, že máte namíchaný kýbl malty.
Nepřesné množství
Po dokončení stavby mi asi 10 plechovek pěny zbylo, prodal jsem je někde přes inzerát a poslal v krabici na druhý konec republiky. Kdyby mi zbylo 10 pytlů, asi by byl prodej složitější. Naopak kdyby mi chybělo, koupím ve stavebninách pár plechovek a nemusím si špinit auto a tahat se s pytli.
Nevýhody zdění na pěnu
Cena
Cena zdiva s pěnou je vyšší než v případě zdění na maltu. Ušetřit na stavbě se dá ale i jinak.
Počasí
Silný vítr má tendenci odfoukávat pěnu z cihel. Na druhou stranu se dá zdít i v zimě při venkovní teplotě do -5°C.
Závěrem
Zdící pěna je na stavbě výborný pomocník a doporučuji ji každému, kdo staví z cihel. Postup samotného zdění na pěnu shrnu v některém z příštích článků. Máte s pěnou zkušenost, která zde nezazněla? Podělte se níže v komentářích!
Zdroj: autorský text
Zdroj náhledové fotografie: vlastní foto autora
Dobrý den,
také jsem zdil obvodové zdivo na pěnu Porotherm a nemůžu si ji vynachválit. Jen přemýšlím,jestli příčkového zdivo je lepší vyzdít na tenkovrstvou maltu nebo také na pěnu, když v něm budou vysekané otvory na vodu a elektřinu.
Předem děkuji za Váš názor.
Já jsem i příčky dělal na pěnu, byly široké 11,5 cm. Elektřinu jsem do nich zařezával, vodu na některých místech taky. Podruhé bych asi tam kde bude voda dal trošku širší cihly, ale Vám jde asi o něco jiného, když jako druhou možnost uvažujete maltu.
Nikdy jsem pěnu nepoužil ale přesvědčil jste mě.
tenhle clanek opravdu vystihuje vsechno potrebne o zdici pene, jako fanousek a dlouhodoby uzivatel zdici peny doporucuji vsem stavarum
Ahoj, můžou se i plné cihly zdit na pěnu?
Dobrý den, nezkoušel jsem a netroufnu si odhadovat. Do takových neoficiálních řešení bych se bez konzultace s výrobcem nepouštěl. Nicméně z plných cihel se dnes už snad zdí jen pohledové zdi, kde ta malta má i svůj vizální efekt. Pokud z nich zdíte nosné zdi, tak jediný důvod, který mě napadá, je rozpočet, tedy že cihly již byly dříve použité. Z nových mi to ani finančně nedává smysl. V takovém případě bych určitě pěnu nedoporučoval.