close
false-heather-1396763_640

Japonská myrta neboli kufea růžová (Cuphea Hyssopifolia)nemá s pravou myrtou nic společného. Jedná se o nízký stále zelený keříček s lesklými lístky, kvetoucí drobnými fialovými kvítky.

Jako pokojová rostlina je trvalka, při pěstování venku vydrží pouze jako letnička, protože není mrazuvzdorná, takže zimu nepřežije. Dá se ale pěstovat v mísách nebo truhlících v létě venku, v zimních měsících v místnosti při teplotě 12-15 °C.

Pěstování v interiéru

Myrtě najděte v domě příjemné světlé místo, v létě ji ale vyvarujte přímého slunečního záření.

Na jaře všechny rostliny přemístěte do teplejšího prostoru, a pokud je to nutné , přesaďte je. Zalévejte ji pravidelně odstátou nebo dešťovou vodou. V průběhu růstu zalévejte rostlinu obzvlášť vydatně, zemina by japonské myrtě neměla vyschnout. V takovém případě velmi rychle opadává.

Od dubna do konce srpna ji každý druhý týden přihnojujte hnojivem pro pokojové květiny s mírným obsahem dusíku. VJaponská myrta začíná kvést brzy na jaře, často už v březnu. V průběhu kvetení myrtu zbavujte již odkvetlých květů, jakmile rostlina odkvete zcela, sestřihněte ji na poloviční velikost a přezimujte při teplotě 10 až 12 stupňů Celsia.

Jak myrtu množit

Japonská myrta se nejlépe množí řízkováním ihned na jaře, na přelomu února a března, tedy v době, kdy ještě nekvete. Vrcholové řízky si připravte asi o velikosti 3 – 5 cm. Aby rostlina dobře zakořenila, potřebuje k tomu teplo kolem 18 – 20° C, proto ji po dobu 3 – 4 týdnů pěstujte pod mikroténovou fólií, kde bude stále v teple.

Předpěstované rostlinky japonské myrty sázejte do květináčů o průměru 9 až 10 cm po 3 – 5 kusech. Dařit se jim bude v mírně hnojené, dobře propustné zemině o pH 5,5 – 6 (rašelina nebo směs kůry a rašeliny). Zatímco pro mladší rostliny se hodí spíš lehčí zemina, starším vyhovuje těžší a více jílovitá.

Tags : top

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

2 Comments

    1. Dobrý den, dáte mi prosím nějaké tipy? Zkouším vypěstovat už po třetí ale nechce se chytnout

Komentáře k článku