close
herbs-2523119_640

S teplými slunečnými dny přichází nepříjemný problém, a to s hmyzem. Pokud nemáte v oknech sítě, kdykoliv je otevřete, nalétají do bytu mouchy, můry a hlavně komáři. Také žádný výlet do přírody se neobejde bez útoků ovádů či klíšťat. Bez repelentu se prostě neobejdete.

Mnozí z nás ovšem nechtějí k ochraně používat kupované repelenty, protože bývají plné látek nebezpečných nejen pro hmyz, ale i pro nás, proto je ekologičtější volba domácí repelent s bylinkami. Řada rostlin je totiž hmyzu velmi nepříjemná.

Jaké bylinky se hodí

Při procházkách nás nejvíc trápí klíšťata, protože jsou přenašeči několika nebezpečných chorob. Na repelent, který nás před nimi ochrání, jsou nejlepší semínka z fenyklu, vhodné jsou i rozmarýn, třezalka, máta či levandule. Tymián odpuzuje komáry, blechy, vši i můry, vratič použijte pro výrobu repelentu proti komárům a mouchám. Na komáry dobře působí i hřebíček.

Účinek bylinek podpoří éterické oleje, které se mimo jiné používají při aromaterapii. Na repelenty jsou vhodné olejíčky z eukalyptu, máty, levandule, citronové trávy či tea tree.

Jak postupovat

Repelent si připravíme tak, že zvolené bylinky nasypeme do čisté uzavíratelné sklenice, zalijeme je kvalitním rostlinným olejem (např. mandlovým, avokádovým či olivovým) a necháme je na slunečném místě louhovat asi 2 týdny. Potom olej přecedíme přes plátýnko do lahvičky s rozprašovačem a přidáme pár kapek vhodného éterického oleje.

Další možností, jak si připravit přírodní repelent, je připravit si z bylinek nálev a ten smíchat s trochou vinného octa. Přidejte opět některý z éterických olejů a také aplikujte na pokožku rozprašovačem. Před použitím vždy protřepejte, aby vznikla emulze.

Sušené bylinky také můžete rozdrtit na prášek a poprášit se jím štětečkem nebo houbičkou stejně, jako když používáte pudr.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku