close

Trávník

Trávník

Trávník jako z reklamy aneb jak na anglický trávník

obrázek_2023-06-29_113709265

Už vás nebaví neustále se koukat na zažloutlý trávník se suchými místy? Můžete mít zahradu sebelepší, ale takovýto dojem rozhodně nezlepší. Nesmutněte, my vám poradíme, jak si na zahradě udělat krásně zelený trávník jako z reklamy!

Ačkoliv se to někomu může zdát zvláštní, trávník potřebuje péči, jako jakákoliv jiná rostlina. Nestačí ho pouze sekat a myslet si, že o zbytek se postará příroda. Lze to takto praktikovat, pak ale nečekejte krásný zelený trávník bez nedokonalostí. Rozhodli jste se, že chcete mít na zahradě krásný anglický trávník? Výsledky jsou dechberoucí, nicméně cesta je poměrně trnitá. Neztrácejte však trpělivost a píli, výsledek se zaručeně dostaví.

Kterou cestu zvolit?

První z otázek, které nastanou při cestě za vysněným trávníkem je, zda ho budete zakládat ze semínek, nebo zda si koupíte trávníkový koberec. Oba výběry jsou možné, avšak každý z nich se hodí při jiných preferencích.

Jak vybrat správný druh trávy pro váš trávník? Chcete vidět změnu rychle a nechcete čekat? Proč nejít jednodušší cestou? Zvolte trávníkový koberec. Jediné kroky, které vás čekají u této volby, jsou příprava podloží pro trávníkové pásy. Pokud však nespěcháte a chcete si proces naplno užít, vsaďte na trávník ze semen. Ušetříte finance a na výsledek budete mnohem pyšnější.

Kdy začít?

Již jste rozhodnuti, jakou cestou trávník založíte, ale kdy je ten správný čas začít? Nejideálnějším obdobím na založení trávníku bývá září, a to z mnoha důvodů. První podzimní měsíc bývá nejlepší na počasí. Nejsou už až taková horka jako v létě, ale zároveň nebývají výkyvy teplot a přívalové deště. Zkrátka ideálně stabilní počasí.

Pokud jste netrpěliví a chcete si nový trávník užít již v nejbližším létě, můžete ho založit i na jaře. Měli byste to ovšem stihnout v období od poloviny dubna do poloviny června. V této době sice bývají dost intenzivní srážky, ale teploty jsou stabilní. Nemusíte se bát mrazíku ani parných veder.

1.      Příprava

Pokud nebudete mít dobře připravený základ, výsledek nikdy nebude tak dokonalý, jak by mohl být. Odstraňte veškeré kořeny, plevely, drny a všechno co pod trávník nepatří. Krajinu vyrovnejte do roviny asi 30 cm pod budoucí úroveň trávníku. V tomto momentě byste již měli mít hotové všechny stavební práce – cestičky, chodníky a další.

2.      Výměna podlaží

Druh zeminy má také vliv na kvalitu trávníků. Nejlépe se mu bude dařit v křemičitém písku. Naopak trápit se bude v husté a těžké oranici. Ta se rychle utuží a trávník následně obtížně tvoří kořenový systém. V písku bude trávník dobře čerpat živiny a vodu.

3.      Zavlažování

Pokud chcete opravdu trávník jako z reklamy, doporučujeme instalovat zavlačování. To umístěte asi 20 cm do hloubky. Obklopte ho křemičitým páskem. Každou vrstvu písku důkladně uválcujte.

4.      Správné složení půdy

Jakmile se dostanete do výšky asi 5 cm pod budoucí úroveň trávníku, nastal čas přidat vrstvy, které napomůžou dodávce živin a správného růstu – kompost a Zeolit. Nezapomínejte na rašelinu. Konečné složení substrátu by mělo tak být 80 % křemičitého písku, 10 % rašeliny, 5 % kompotu, 5 % Zeolitu.

5.      Výsev a zavlažování

Na tomto kroku rozhodně nešetřete. Investujte do kvalitní trávníkové směsi. Výsadbu proveďte nejlépe ručně. Množství, které byste měli použít, je 3-4 kg na 100 m2. Semena přikryjte asi 5mm vrstvou trávníkového substrátu. Konečný krok je finální válcování. Zpočátku zavlažujte každé 2 hodiny po dobu asi 3 minut. Udržujte trávník vlhký. Trávník vzejde do 3 týdnů.

6.      Jak často sekat

Intenzita sekání se odvíjí od vnějších vlivů – teplota, srážky i intenzita slunečního svitu. První seč proveďte při cca 6 cm délce trávníkových stébel. Zkraťte je na délku 2 cm. Závlahu omezte na polovinu. Následně trávu sekejte v třídenních rozestupech. Trávu sbírejte do koše, vyhnete se tak plísním a hnilobě.

7.      Péče

Konečná péče o trávník je již poměrně snadná. Zpočátku postačí pouze 3 kroky – sekání, hnojení a zavlažování. Živiny dodávejte dusíkatými hnojivy. Čím budete trávník sekat častěji, tím bude nižší a hustší.

Zdroj foto: www.freepik.com

Čtěte více
Tipy & TrikyTrávník

Jak vypnout bezpečnostní pojistku u aku sekačky Parkside PRMHA

travnik

Vzhledem ke členitému terénu naší zahrady s menšími plochami a různými kopečky je v podstatě nemožné ji posekat klasickou sekačkou. Dosud byl jedinou možnou volbou vyžínač (strunová sekačka), nicméně nebyla to příliš lákavá možnost vzhledem k vyměňování a popotahování struny a únavě rukou. Sekání trávy proto vždy trvalo dost dlouho.

Náhodou jsem v Lidlu objevil malou aku sekačku Parkside PRMHA 20 a vypadala přesně jako řešení mého problému – poseká rovné plochy a na vyžínač zbydou pouze okraje a kopečky. Když jsem si četl recenze, nejčastěji zmiňovaný nedostatek byl příliš citlivá bezpečnostní pojistka. Sekačku jsem přesto objednal a pustil se do sekání. Velice záhy jsem okusil zmiňovaný nedostatek – pojistka je mimořádně otravná a úhel vypínání neodpovídá zobrazení úhlů na nálepce. Při sekání na rovině se dá celkem rychle naučit, jak se sekačkou manipulovat, aby pojistka nevypínala, jakmile se ale objeví nějaký náklon nebo hrbol, v podstatě okamžitě vypíná. Naštěstí jde pojistka jednoduše vypnout. Na stejném principu bude velmi pravděpodobně fungovat také pojistka u sekačky Gardena HandyMower.

Ještě než se pustíte do vypnutí pojistky, myslete na to, že přítomnost bezpečnostní pojistky má svůj důvod a zvažte, jestli nehrozí nějaké nebezpečí vám, vašim dětem nebo třeba domácímu mazlíčkovi.

1. Vytáhněte baterii

2. Otevřete sekačku

Horní a spodní díl sekačky drží pohromadě 11 šroubů, které jsem na obrázku zakroužkoval žlutou barvou. 4 šrouby, které drží motor, není nutné sundávat. Pokud jste už sekali, můžete mít problém najít jedenáctý šroub – bude skrytý pod nánosem trávy zhruba uprostřed sekačky. Sekací nůž není potřeba sundávat.

Odšrubujte 11 šroubů.

Po vyndání šroubů opatrně odklopte spodní část. Nezapomeňte, že motor je spojen dráty s horní částí, proto spodní část pouze odklopte. V místě, kde je páka pro nastavení výšky sekání, se mohou díly trošku držet. Na obrázku můžete vidět i sundaný sekací nůž, to ale není potřeba pro otevření sekačky, v tu chvíli jsem to ještě nevěděl.

Sekačka po odklopení spodního dílu

3. Odšrubujte pojistku

Bezpečnostní pojistka je malý spínač na straně vedle pouzdra na baterii. Drží na dvou šroubech, které odšrubujte.

Umístění bezpečnostní pojistky

4. Zajistěte pojistku

Pojistka má ze spodní strany spínač, který je spínán asymetrickým zakončením úchytu madla. Aby sekačka sekala, musí být spínač sepnutý. Nejjednodušší způsob je zajistit spínač v sepnuté poloze. Pokud byste chtěli jít cestou přerušení drátů a jejich následné pevné spojení, musíte si zjistit, který spojit s čím, nezkoumal jsem to. Zajištění spínače v sepnuté poloze můžete provést třeba stahovací páskou, já jsem zvolil elektrikářskou pásku.

Bezpečnostní pojistka zajištěná páskou v sepnuté poloze.

Spínač vraťte na místo, ať se při sekání volně nepohybuje v sekačce. Osobně jsem spínač umístil o šroubek vedle, aby se páska neprodřela. Zbylý šroub jsem nechal v prázdné díře. Tímto způsobem je možné sekačku kdykoli vrátit do původního stavu, kdyby to bylo potřeba.

Zajištěná pojistka zpět na místě

5. Vraťte vše na své místo

Spodní díl na horní, 11 šroubů a hurá do sekání! Po vypnutí pojistky je sekání podstatně jednodušší a zvládnete posekat i nakloněné plochy.

Zdroj fotografií: vlastní foto autora.

Čtěte více
Trávník

Provzdušňování trávníku: kapalné, či jádrové? Jaký typ zvolit?

obrázek_2022-07-28_094041584

Máte za domem zahradu, ale u sousedů je pořád tráva zelenější? Jedním z důležitých způsobů, jak vytvořit zelenou a zdravou trávu, je pravidelné provzdušňování trávníku. Stačí pár kroků a můžete se kvalitou svého trávníku rovnat kdejakým anglickým usedlostem.

Provzdušňování trávníku

Tradiční provzdušňování spočívá v kypření půdy, aby voda, živiny, vzduch a hnojivo mohly proniknout hlouběji. Tím se snižuje zhutnění půdy, zlepšuje se interakce mezi vzduchem a půdou a rozkládá se nadměrná plsť. Využívá se stroj, který z trávníku vytahuje malé hrudky půdy.

V posledních letech se začala prosazovat nová metoda provzdušňování trávníku zvaná tekutá aerace.

Co je to kapalné provzdušňování?

Tradiční provzdušňování známe každý – spočívá v odstraňování zátek z půdy nebo v děrování trávníku. Kapalné provzdušňování se od tohoto procesu značně liší – na trávník se jednoduše aplikuje obohacený tekutý roztok. Účinná látka, laurylsíran amonný, se běžně vyskytuje v mýdle. Roztok rozkládá husté částice v půdě a uvolňuje ji, čímž vytváří prospěšné průduchy.

Výhody kapalného provzdušňování

Hlavní výhodou je, že při tomto typu provzdušňování nemusíte nikde nic shánět – netřeba pronajímat či kupovat jakékoliv zařízení či provzdušňovací boty. Mnohdy to bývá také docela velká investice, kterou každý z nás, hlavně v dnešní době, ušetří.

Také je tento typ provzdušňování značně méně fyzicky náročné. Jádrové provzdušňovače bývají velké a těžké, zatímco kapalné provzdušňování lze provádět pouze s roztokem a postřikovačem na konci hadice.

Další výhodou je estetika – v trávníku nezůstávají žádné nevzhledné zátky, které jsou nežádaným výsledkem běžné aerace. Pod zemí také nebude nic poškozeno. Tradiční provzdušňovače mohou zasáhnout zavlažovací systémy, neviditelné oplocení pro domácí zvířata a kabelové vedení. Kapalný provzdušňovací roztok nepoškodí nic pod zemí. Některé tekuté provzdušňovací roztoky obsahují prospěšné železo, aminokyseliny a další látky, které vašemu trávníku prospívají.

Nevýhody tekutého provzdušňování

Je asi jasné, že rychlostí se nemůže tento typ provzdušňování rovnat s klasickým jádrovým provzdušňováním. Než se projeví první účinky, trvá to déle, nicméně účinky jsou často trvalejší. Také pokud máte příliš zhutnělou půdu, výsledek nebude až tak efektivní jako při jádrovém provzdušňování. Tekuté provzdušňovací přípravky nemají na zhutnění téměř žádný vliv, zejména ne v krátkodobém horizontu. Pokud je zhutněná půda vaším hlavním problémem, zvolte tradiční provzdušňování.

Také to není dobrá volba pro nově oseté trávníky. Otvory, které utvoříte při jádrovém provzdušňování totiž poskytují lepší podporu pro růst nové trávy. Semena potřebují kontakt s půdou, aby mohla vyklíčit. Při jádrovém provzdušňování vytahujete zátky, které se rozpadají, zakrývají semena a umožňují tak větší klíčivost. Semena také padají do otvorů provzdušňovače a vyklíčí i v nich. To se při použití tekutého provzdušňovacího přípravku nestane.

Nejvhodnější doba pro provzdušnění trávníku je na jaře nebo na podzim. Tehdy obvykle tráva nejvíce roste, což umožňuje rychlou obnovu trávníku. Postřik proveďte podle pokynů a poté trávník důkladně zalévejte po následující dva týdny. Za pár týdnů se budete těšit ze skvělých výsledků.

Zdroj foto: www.freepik.com

Čtěte více
Trávník

Nový trávník během horkých dnů: Jak na to?

obrázek_2022-06-27_114850392

Krásný zelený trávník je pýchou každého majitele zahrady či předzahrádky. Jestliže jste se rozhodli pro nový trávník, poradíme vám, kdy se pustit do jeho výsadby, jak je to s hnojením a sečením a jak často trávník zalévat.

1. Sázejte jen za tepla

Je obecně známo, že šanci na krásný zelený trávník máte tehdy, když ho vysejete během teplých dnů. Mnoho lidí dělá tu chybu, že jej sadí už začátkem jara, jenže to je doba, kdy je stále ještě chladno, nemluvě o ranních mrazících. Ujistěte se, že používáte velmi kvalitní osivo, které je vhodné do horkých dnů.

2. Pozor na zálivku

Jestliže trávník zasejete v období sucha a typických horkých letních dnů, měli byste ho zalévat dvakrát denně. Možná vám to přijde hodně, ale vězte, že semena potřebují zaklíčit a jak jinak, než ve vlhké půdě. Dejte si však také pozor na denní dobu, kdy trávník kropíte. Ideální je brzké ráno a večer, kdy už slunce tak nepraží. Přímé sluneční paprsky by trávník mohly spálit.

3. Se sekačkou opatrně

Je jasné, že jakmile vám trávník povyskočí, budete mít tendence vytáhnout sekačku a trávník posekat. Jenže i sečení je většinou kamenem úrazu. Nový trávník byste neměli sekat, dokud tráva nedosahuje ideálně k 7 centimetrům. Pokud by byla tráva nižší, mohlo by se stát, že nože ze sekačky by trávu poškodily, respektive ji vytahaly z půdy i s kořínky.

4. Semínka správně zasaďte

Častým problémem je také hloubka, do které zasadíte travní semena. Ta by měla být zasazena tak, ke svému klíčení k nim dosahovalo sluneční světlo, a zároveň potřebují teplo, vlhkost a vzduch. Proto sázejte travní semena lehce pod povrch půdy, aby jim nic nebránilo v cestě k jejich klíčení.

5. Vyhněte se hnojivům

V letních dnech dochází k tomu, že trávník je velice rychle vysušen. Proto se přes léto vyvarujte jeho hnojení. Aby hnojivo působilo tak jak má, je zapotřebí vlhkost, která rozvede živiny dolů ke kořínkům.

Zdroj foto: frepik.com

Čtěte více
Trávník

Vertikutace trávníku: Jaro je ideální doba

bungalow-20544_960_720

Dáváte si na svém trávníku záležet? Tak to možná víte, že si zaslouží vertikutaci, na níž je nyní ideální doba. Že nevíte, co to znamená a nikdy jste tento pojem neslyšeli? Nevadí, v článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět.

Vertikutace trávníku

Pojem vertikutace si můžeme představit jako provzdušnění. Jedná se tedy o takové provzdušnění, při němž dochází k odstranění tzv. trávníkových plstí (neshnilých travních vláken), plevele apod. Principem vertikutátoru je vytahání odumřelých částí rostlin, aby se do nových travních rostlinek dostalo mnohem více světla a živin.

Známky toho, že váš trávník volá po vertikutaci:

  • Zemina je ztuhlá,
  • trávník je neustále mokrý,
  • místo krásné zeleně vykazuje trávník hnědé plochy,
  • je plný starého listí, plevele a mechu,
  • tu a tam na trávníku leží staré zbytky sečení z loňského roku.

Kdy je ten správný čas na vertikutaci?

Vertikutace by měla být prováděna dvakrát ročně. Pro první fázi je ideální období teď na jaře po prvním sečením. Pamatujte, že čím dříve, tím lépe, protože trávník bude mít tak dost času na regeneraci.

Druhá fáze vertikutace připadne na období raného podzimu (ideálně konec září). Je třeba nejdříve odstranit vše, co k vašemu trávníku nepatří, jako je listí, plevel apod.

Je také důležité zmínit, že vertikutace trávníku by se měla provádět minimálně dva roky až tři roky po vysetí travního semene. Dříve není nutná.

Jak vertikutace vypadá?

Někteří zahrádkáři pro vertikutaci jsou, jiní ji zase nedoporučují. Při vertikutaci jsou odstraněna stébla trávy s kořeny a trávník pak vypadá trochu uboze. Jenže už za tři týdny se trávník zregeneruje a nová tráva naroste. Díky vertikutaci tak především zamezíte napadení trávníku různými houbovými chorobami.

Zdroj foto: pixabay.com

Čtěte více
Trávník

Jak na dokonalý trávník

bungalow-20544_640

Léto je jako stvořené pro lenošení na zahradě. A k dokonalé zahradě patří dokonalý trávník. Abychom ale měli krásně hustý, zelený a rovně zastřiženou travičku, musíme jí dát, co potřebuje. A to hned na jaře.

Založit trávník a pečovat o něj tak, aby byl takový, jaký si ho přejeme, vyžaduje několik přípravných aktivit. Aby se tedy co nejdříve zelenal dokonalý trávník i na vašem pozemku, přečtěte si návod zkušených zahrádkářů.

7 tipů pro dokonalý trávník

Zahrádkářské sedmero pro dokonalý trávník vám přehledně odhalí co dělat krok po kroku. Jdeme na to!

1. Ukliďte

Na jaře, ještě předtím, než začne trávník růst, je potřeba zbavit celý pozemek odumřelé trávy, spadaného listí, jehličí, větviček a všeho, co by později mohlo překážek sekačce na trávu.

2. Vertikulujte

na pozemku, kde máte trávník založený, může být zplstnatělá loňská tráva nebo mech. Ani jedno nechcete, protože to brání pronikání vody, vzduchu a živin do půdy. Mechu i plsti se zbavíte vertikutací, tedy “prořezáním” půdy do hloubky asi 3 mm.

3. Provzdušněte

Provzdušňování pomáhá trávníku vytvořit lepší podmínky pro přístup vzduchu, vody a živin. To se vám povede vpichy vidlí, pročesáním trávníku a zbavením ho plsti či mechu (obzvlášť pokud mulčujete). Trávník se vyplatí provzdušnit i vícekrát v roce.

4. Dosejte

Jestli vám se po zimě objevily lysiny, tedy holá míst v jinak kompaktním trávníku, stačí je znovu osít. VYberte opravdu kvalitní osivo a pamatujte: aby semena vzklíčila, nesmí vyschnout.

5. Zalévejte

Trávník potřebuje vláhu, aby byl zelený a hustý. O to víc, jestliže je nově založený. Jestli vám totiž semena ze začátku vyschnou, nevyklíčí a budete muset provést osev znovu.

6. Hnojte

Aby tráva pěkně rostla, potřebuje tráva především dusík, fosfor a draslík. Samozřejmě jí neuškodí ani další živiny. Dobře pohnojená tráva je hustší, zelenější a odolnější vůči chorobám, mechu a plevelu.

7. Posekejte

Většinou se doporučuje poprvé sekat trávník při výšce 7-10 cm a zkrátit jej asi o třetinu. I později je lépe nechat aspoň 5 cm vysokou trávu, při nižší výšce hrozí vysychání trávníku a snížení biomasy kořenů. Takový trávník nepřežije letní vedra.

Čtěte více
Trávník

Jak se starat o trávník na podzim

people-2557510_640

Během podzimu je sice ještě poměrně příjemné počasí pro vás i váš trávník, je ale čas připravit ho na zimu. Se správnou péčí se váš trávník na jaře krásně zazelená a bude důstojnou ozdobou vaší zahrady.

I když se o trávník staráte v podstatě po celý rok, na podzim jsou důležité nějaké práce navíc, aby byl váš trávník i na jaře v dobré kondici. Jaké kroky je třeba podniknout na podzim?

Sekejte až do listopadu

Trávník se pravidelně seká po celou sezónu a i na podzim je to důležité. Přestat se sekáním  můžete v době, kdy se denní teploty ustálí na teplotě do 7° C, v té době už tráva přestává růst. Po celou dobu ale pečlivě odhrabujte spadané listí a odstraňujte i posekanou trávu, aby se pod vlhkou vrstvou nezačala tvořit plíseň.

Nutnost jménem vertikulace

Bez ohledu na to, jestli máte vertikulátor nebo jen vertikulační hrábě, pro trávník je na podzim zásadní provzdušnění. Vertikulací se do země, která je na podzim vlhčí a těžší, dostane dostatek čerstvého vzduchu, navíc se rozruší travní plsť. Ta vzniká ze zbytků posečené trávy, z mechu i z odumřelých rostlin a brání trávníku dýchat. Brání také vodě a živinám dostat se hlouběji do půdy, takže travní porost slábne a novým semenům se nedaří zakořenit.

Nenechte se zmást tím, že po vertikulaci vypadá trávník mnohem hůř. Je to jen dočasné, brzy se trávník vzpamatuje a bude zase krásný.

Dodejte mu před zimou živiny

Když je trávník provzdušněný, pohnojte ho. Hnojivo mu dodá dostatek živin, aby rostliny byly dost silné a přečkaly zimu bez úhony. Na podzim hnojte trávník speciálním hnojivem určeným pro chladnější dny. Takové hnojivo obsahuje vyšší podíl draslíku, díky němuž se trávník rychleji vzpamatuje po vertikutaci. Travní pletivo vyzraje a trávník bude dostatečně připravený zvládnout zimu. Jestli vás trápí i výskyt mechu v trávníku, zapravte o země také dostatek dusíku, například rohovou moučku.

Čtěte více
Trávník

Mech v trávníku – problém nebo požehnání?

shutterstock_285803726

Určitě jste se již setkali i vy s mechem v trávníku. Jedná se o vizuálně nepříjemnou záležitost, která kazí dojem s upravovaného a udržovaného travního porostu. Je však důležité hned v úvodu osvětlit, zda je mech v trávníku vždy nežádoucí?

shutterstock_285803726
Mech v trávníku

Ve většině případů se proti mechu bojuje

Velice často, téměř vždy, se snažíme mech z trávníku odstranit. Nejen, že takový trávník plný mechu nevypadá hezky, ale rovněž udržuje kyselost v půdě, která může trávě, ale i jiným rostlinám v okolí škodit.

Mech také může bránit růstu nové trávy, pokud jste provedli prosetí trávníku z důvodu jeho obnovení nebo řídkosti.

A jak mech z trávníku odstranit? Nejčastějším způsobem je tzv. provzdušnění trávníku. Jde o typické jarní vyhrabávání. Obecně také platí, že je dobré trávník na jaře provzdušnit i do hloubky – jsou k tomu určeny speciální nástroje nebo zařízení.

Při mulčování je zvýšené riziko

Pokud trávník sečete tak, že nesbíráte trávu do zásobníku, ale probíhá mulčování, tj. posečená tráva padá znovu na trávník, může v některých případech tento postup podporovat růst mechu.

Není to však jediný rizikový faktor. Pokud je například vlhký a málo slunečný rok, případně je část trávníku trvale ve stínu, je zde opět větší pravděpodobnost růstu mechu. Hodně také záleží i na tom, v jakém terénu, respektive druhu půdy, je trávník nasetý, i na orientaci v závislosti na světové strany.

Mech může být i prospěšný

Mech však nemusí být v trávníku vždy pouze a jen na škodu. V některých případech ho můžete i uvítat. Je to například tehdy, pokud potřebujete v zemi udržet vlhkost. Mech toto zajistí.

Zároveň může být mech i ochranou trávníku před promrznutím v zimním období.

Těžko tedy říci, zda převažují klady, nebo zápory. Spíše je zažito, že mech v trávníku je nežádoucí.

Čtěte více
Trávník

Plánujete výsadbu trávníku?

Výsadba trávníku

Výsadba trávníkuPředevším majitelé zahrad neznají lepší pocit, než pohled na dokonale upravený a hustě zelený trávník. Bohužel ne každý má to štěstí, že mu za domem roste pěkná travička, kterou by se mohl s klidným srdcem chlubit všem sousedům a sklízet tak závistivé pohledy kolemjdoucích. Jasně zelená barva rok za rokem není až taková samozřejmost. Většinu z vás proto pohled na vaši zahradu spíše sužuje, než aby vám přinášel radost. Obecně platí, že jednou za čas je třeba vysadit trávník nový a začít tak zase úplně od píky. Pokud je to i váš případ a vy jen nedočkavě čekáte, až vám tento počin počasí dovolí, pokračujte ve čtení dnešního článku. Poradíme vám, jak na výsadbu trávníku krok za krokem.

  1. Příprava půdy

    Není žádným překvapením, že základem krásného trávníku je správná příprava půdy. Zaměřte svou pozornost na plochu, kam se chystáte nový trávník vysadit. Tu nejprve musíte zbavit veškerých kamínků či plevele a důkladně ji prokypřete. Kypření rozhodně nepodceňujte, protože by mělo sahat až do hloubky 15-25 cm. Pár dní před tím, než se pustíte do samotného setí, půdu ještě prohnojte vhodně zvoleným hnojivem.

  2. Doba: kdy a kam trávník vysadit?

    Zajímá vás, jaká půda je pro trávník ideální? Inu, úplně nejlepší je lehká potažmo i středně těžká písčito-hlinitá půda. Nebojte se, trávník vám samozřejmě vyroste i v jiných typech půdy, jen možná nepočítejte s až tak vysokou kvalitou. Co se ideální doby týče pro setí trávníku týče, odložte to až na konec léta. Posunete-li to až na začátek podzimu, získáte dostatečně vyhřátou půdu, kterou ale díky častým srážkám nebudete muset tolikrát uměle zavlažovat.

  3. Není semeno jako semeno, aneb jaké je to travní?

    Věřte nebo ne, ale není tráva jako tráva. Na první pohled to tak možná nevypadá, ale skutečně je tomu tak. Travních směsí je k dostání pestrý výběr a mezi sebou se navzájem liší nejen odolností, ale samozřejmě i vzhledem. Až budete vybírat,berte v potaz skutečnost, jak bude váš trávník využíván a zatěžován. Je třeba myslet i na to, kolik času jste ochotni vašemu novému trávníku věnovat.

  4. Jaké jsou typy trávníků?

    Snad jako ve všem, i co se trávníku týče, je jich hned celá řada. Nejméně náročný na údržbu je extenzivní trávník, který je zároveň vysoce odolný. Střední cestičku může představovat rekreační trávník, který je středně odolný a znáte ho především z rekreačních zahrad – jak už vypovídá samotný název. Nevyžaduje sice žádnou zálivku, ale počítejte s tím, že jej budete muset sekat v intervalu dvou týdnů. A na samotné špici nejnáročnějšího trávníku je nízce kosený okrasný trávník. Ano, vypadá sice dokonale a je velice jemný, ale nejvýznamnější nevýhodou je fakt, že jej budete muset 1x týdně kosit a pravidelně zalévat.

Čtěte více
Stavební prvkyTrávníkZahrada

Zatravňovací tvárnice zpevní nejen exteriérové prostory bydlení

zatravnovaci_dlazba

V našem zázemí, které tvoří v mnohých případech rodinný dům, ale i víkendová sídla v podobě chat či chalup, se chceme zajisté cítit co nejpříjemněji nejen v interiérových prostorách bydlení, ale i ve venkovních částech, tedy na dvoře nebo zahradě. Zeleň hraje určitě podstatnou roli. Trávník nejen že působí lákavým a líbivým dojmem, ale rovněž dokáže i zpevnit v některých případech problematický terén.

Zatravňovací tvárnice Guttagarden /
Zatravňovací tvárnice Guttagarden /

Plánujete-li výsadbu trávníku kromě požadavku na upravenou zeleň i z důvodu zpevnění povrchu například kolem chodníků, zahradních cest, ale i v blízkosti jezírka nebo skalky, případně tam, kde parkujete vozidlo, vyplatí se popřemýšlet o speciálních prvcích, kterými jsou zatravňovací tvárnice. Jedná se o vysoce efektivní záležitost, která je k dispozici v celé paletě variací.

V problematice a nabídce zatravňovacích tvárnic však lze spatřit nemalé rozdíly. V každém případě je dobré zaměřit se na kvalitu, která více méně ovlivňuje délku životnosti a s tím celkovou spokojenost.

Zatravňovací dlažba Guttagarden je velmi dobré řešení

Jak vidět, není zatravňovací dlažba jako zatravňovací dlažba. Velmi vhodným řešením je zatravňovací dlažba plastová. Zapomeňte na klasické materiály, jejichž představitelem je například beton, který je těžký, špatně se s ním manipuluje a navíc je poměrně náchylný k rozbití. Právě plast je v těchto případech daleko vhodnější.

Plastové zatravňovací tvárnice se vyznačují vysokou pevností a prvotřídní kvalitou, kterou garantuje německý výrobce. Tyto speciální plastové dlažby se hodí jak na menší, tak i na větší plochy. Dlažba Guttagarden neabsorbuje vodu a umožňuje daleko větší zatravnění. Díky své zelené barvě není narušen ráz přírodního zákoutí, trávního svahu či parkoviště.

Zatravňovací dlažba Guttagarden je k dispozici i v černém provedení, které je pak ideální volbou pro vodopropustná zpevněná parkovací stání, kde je možno vsadit i štěrk nebo dekorační kamení.

Základní pozitiva plastových zatravňovacích dlažeb

Výrobce zatravňovacích dlažeb Guttagarden do svých produktů vkládá řadu pozitiv, které je tím pádem staví vysoce před konkurencí. Jedná se zejména o potlačení absorpce vody, ale zároveň o ochranu před rychlým vysycháním trávníku. Dále potom zdůrazněme rychlou a velmi jednoduchou pokládku, kterou zvládne i laik. Zmínit je třeba i patentové fixační bloky na spodní straně dlaždice. Vysoká pevnost v tahu a smyku zajišťuje dlouhou životnost bez jakýchkoliv problémů. Ochrana proti erozi svažitých ploch či ochrana proti krtkům je dalším plusem, díky kterému tvárnice obsadí ještě širší uplatnění. Rozměry dlažby jsou 0,5 m x 0,5 m, jde tedy o výhodný skladební rozměr.

Plánujete-li zpevnění ať již travnatých cest a ploch, tak i štěrkovitých prvků, stoprocentně o zatravňovacích dlažbách výrobce Guttagarden minimálně popřemýšlejte. Jedná se totiž o jedno z nejlepších řešení, které si momentálně můžete pořídit. Počítejte s komplexní spokojeností, kvalitou, přitom však jednoduchostí a příjemnou pořizovací cenou!

Čtěte více