close
obrázek_2023-06-29_113709265

Už vás nebaví neustále se koukat na zažloutlý trávník se suchými místy? Můžete mít zahradu sebelepší, ale takovýto dojem rozhodně nezlepší. Nesmutněte, my vám poradíme, jak si na zahradě udělat krásně zelený trávník jako z reklamy!

Ačkoliv se to někomu může zdát zvláštní, trávník potřebuje péči, jako jakákoliv jiná rostlina. Nestačí ho pouze sekat a myslet si, že o zbytek se postará příroda. Lze to takto praktikovat, pak ale nečekejte krásný zelený trávník bez nedokonalostí. Rozhodli jste se, že chcete mít na zahradě krásný anglický trávník? Výsledky jsou dechberoucí, nicméně cesta je poměrně trnitá. Neztrácejte však trpělivost a píli, výsledek se zaručeně dostaví.

Kterou cestu zvolit?

První z otázek, které nastanou při cestě za vysněným trávníkem je, zda ho budete zakládat ze semínek, nebo zda si koupíte trávníkový koberec. Oba výběry jsou možné, avšak každý z nich se hodí při jiných preferencích.

Jak vybrat správný druh trávy pro váš trávník? Chcete vidět změnu rychle a nechcete čekat? Proč nejít jednodušší cestou? Zvolte trávníkový koberec. Jediné kroky, které vás čekají u této volby, jsou příprava podloží pro trávníkové pásy. Pokud však nespěcháte a chcete si proces naplno užít, vsaďte na trávník ze semen. Ušetříte finance a na výsledek budete mnohem pyšnější.

Kdy začít?

Již jste rozhodnuti, jakou cestou trávník založíte, ale kdy je ten správný čas začít? Nejideálnějším obdobím na založení trávníku bývá září, a to z mnoha důvodů. První podzimní měsíc bývá nejlepší na počasí. Nejsou už až taková horka jako v létě, ale zároveň nebývají výkyvy teplot a přívalové deště. Zkrátka ideálně stabilní počasí.

Pokud jste netrpěliví a chcete si nový trávník užít již v nejbližším létě, můžete ho založit i na jaře. Měli byste to ovšem stihnout v období od poloviny dubna do poloviny června. V této době sice bývají dost intenzivní srážky, ale teploty jsou stabilní. Nemusíte se bát mrazíku ani parných veder.

1. Příprava

Pokud nebudete mít dobře připravený základ, výsledek nikdy nebude tak dokonalý, jak by mohl být. Odstraňte veškeré kořeny, plevely, drny a všechno co pod trávník nepatří. Krajinu vyrovnejte do roviny asi 30 cm pod budoucí úroveň trávníku. V tomto momentě byste již měli mít hotové všechny stavební práce – cestičky, chodníky a další.

2. Výměna podlaží

Druh zeminy má také vliv na kvalitu trávníků. Nejlépe se mu bude dařit v křemičitém písku. Naopak trápit se bude v husté a těžké oranici. Ta se rychle utuží a trávník následně obtížně tvoří kořenový systém. V písku bude trávník dobře čerpat živiny a vodu.

3. Zavlažování

Pokud chcete opravdu trávník jako z reklamy, doporučujeme instalovat zavlačování. To umístěte asi 20 cm do hloubky. Obklopte ho křemičitým páskem. Každou vrstvu písku důkladně uválcujte.

4. Správné složení půdy

Jakmile se dostanete do výšky asi 5 cm pod budoucí úroveň trávníku, nastal čas přidat vrstvy, které napomůžou dodávce živin a správného růstu – kompost a Zeolit. Nezapomínejte na rašelinu. Konečné složení substrátu by mělo tak být 80 % křemičitého písku, 10 % rašeliny, 5 % kompotu, 5 % Zeolitu.

5. Výsev a zavlažování

Na tomto kroku rozhodně nešetřete. Investujte do kvalitní trávníkové směsi. Výsadbu proveďte nejlépe ručně. Množství, které byste měli použít, je 3-4 kg na 100 m2. Semena přikryjte asi 5mm vrstvou trávníkového substrátu. Konečný krok je finální válcování. Zpočátku zavlažujte každé 2 hodiny po dobu asi 3 minut. Udržujte trávník vlhký. Trávník vzejde do 3 týdnů.

6. Jak často sekat

Intenzita sekání se odvíjí od vnějších vlivů – teplota, srážky i intenzita slunečního svitu. První seč proveďte při cca 6 cm délce trávníkových stébel. Zkraťte je na délku 2 cm. Závlahu omezte na polovinu. Následně trávu sekejte v třídenních rozestupech. Trávu sbírejte do koše, vyhnete se tak plísním a hnilobě.

7. Péče

Konečná péče o trávník je již poměrně snadná. Zpočátku postačí pouze 3 kroky – sekání, hnojení a zavlažování. Živiny dodávejte dusíkatými hnojivy. Čím budete trávník sekat častěji, tím bude nižší a hustší.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : anglický trávníkpéče o trávník

Komentáře k článku