close

Okna a dveře

Okna a dveře

Jak umýt okna bez námahy a dokonale

washing-windows-394158_640

Přišel čas na mytí oken, protože už se nemůžete koukat na to, jak jsou špinavá, ale přitom se vám do nich vůbec nechce? Mytí oken, spolu se žehlením, patří mezi nejméně oblíbené domácí práce, přitom umýt okna snadno, rychle a dokonale dnes není až takový problém. Můžete použít nějaký trik od babičky a nebo koupit speciální přípravek na okna, kterých v dnešní době existuje velké množství, jen vybrat ten správný.

Okna pokud možno myjte, když je pod mrakem nebo po ránu, než začne pálit sluníčko a  je už velké horko. V tomto případě voda na skle rychle zasychá a dělají se šmouhy. Vaše snaha nebude mít ten správný efekt a na oknech strávíte mnohem víc času.

Dříve se okna leštila ironem a zmuchlanými novinami. Ještě předtím používaly hospodyňky kousek jelenice. Dnes už to jde mnohem jednodušeji. Na trhu naleznete čistící prostředky přímo na okna, hadry z mikrovlákna, stěrky či parní stroje. Ale při výběru parního stroje dejte pozor a použijte jen ten, který je určen přímo na mytí oken, abyste si okna nepoškodili.

Jak umýt okna speciálním přípravkem

Důležitá je voda, bez ní se okno neumyje. Do vody na okna rozhodně nedávají žádné saponáty, ani ty na nádobí. Skleněnou část oken dokonale namočíme a necháme odmočit zaschlé nečistoty, jako je prach, pyl či hmyzí trus. Mezi tím umyjeme rámy a kliky. Nezapomeneme umýt i parapet. Vezmeme si na to hadr, který nepouští chlupy, nejlépe z mikrovlákna. Potom setřeme skleněnou plochu.

Nakonec nastříkáme leštící sprej na okna s obsahem alkoholu, který vytvoří pěnu. Ideální jsou přípravky, které používají profesionální úklidové firmy, řada z nich má eshop na jejich prodej. Sklo vytřeme do sucha a vyleštíme papírovými utěrkami nebo hadříkem bez chlupů. Výsledek je dokonalý a ani větší okno vám nezabere víc než půl hodiny.

Použití stěrky

I když máte hodně oken a navíc velkých, není důvod k panice. Naučte se pracovat se stěrkou. Mytí oken se zrychli. Při výběru stěrky dejte pozor aby byla rovná, pružná a pevná, s gumovým lemem – dobře přiléhá ke sklu a bude po něm dobře klouzat. 

Nejprve okno namočte vodou a pak už jen vodu s nečistotami stáhněte stěrkou dosucha. V tomto případě nepotřebujete ani žádná leštidla nebo papírové utěrky či hadry, výsledek se dostaví in´hned po setření stěrkou.

Ocet – čistící prostředek

I mytí oken v ekologicky smýšlejících domácnostech může být snadné, ikdyž nepoužijete chemické čističe. Ocet je všestranný čistící prostředek. Funguje opravdu skvěle, a to i na sklo. Odmastí ho, dá mu lesk, zlikviduje šmouhy. Můžete ho přilít přímo do vody, s kterou budete okna mýt, nebo si ho dáte do rozprašovače a na závr s ním okna vyleštíte. Ocet můžete využívat nejen na okna, ale i při běžném úklidu domácnosti.

Tip na závěr – přípravky odpuzující vodu

Na trhu jsou k dostání prostředky obsahují alkohol (také tenzidy, těm se ale raději vyhněte, jsou škodlivé), což způsobuje, že voda stéká z oken mnohem rychleji a kapky tak nestačí na skle zaschnout a tvořit mapy či šmouhy. Okno tak vydrží déle zářit čistotou. Ještě lepší jsou přípravky, které obsahují nanočástice. Při použití prodloužíte čistotu oken až o několik týdnů.

Zdroj: Svět oken, Mimibazar, foto: Pixabay

Čtěte více
Okna a dveřeStavba a rekonstrukce

Vchodové dveře musí splňovat určitá kritéria. 9 tipů, podle čeho je vybrat

front-door-4386288_640

Vchodové dveře chrání byt či rodinný dům před nečekanými a nezvanými hosty. Proto musí být odolné, masivní, aby něco vydržely. Při jejich výběru nesmíte koukat na cenu, dbejte hlavně na to, abyste koupili opravdu kvalitní vchodové dveře. Vsaďte na certifikované vchodové dveře, ty splňují nejpřísnější normy, jako je například menší únik tepla nebo protihluková izolace.

Jak vybrat vchodové dveře

1. U rodinného domu je důležitým kritériem koeficient tepelné prostupnosti. Musejí být odolné proti povětrnostním vlivům a tepelným rozdílům uvnitř domu a ve venkovním prostředí. 

2. Důležitá je životnost, především u venkovních dveří. Dveře do bytu nemusí snášet tak extrémní podmínky – u nich se zaměřte hlavně na bezpečnost a tlumení zvuku. 

3. Venkovní dveře by se měly otevírat dovnitř do interiéru. Je to praktické, panty zůstávají bezpečně skryté uvnitř domu či bytu. Proto se nedají tak snadno vylomit, jako kdyby byly otevíratelné směrem ven.

4. Vchodové dveře se vyrábějí z několika různých materiálů. Pokud si vyberete dřevěné, nezapoměňte, že vyžadují pravidelnou a specifickou péči. Plastové mají výhodnou cenovou nabídku, ale pozor na kvalitu. Jsou mezi nimi velké rozdíly. Některé dlouho nevydrží, brzy se projeví nedostatky. Nejkvalitnější a asi nejlepší jsou vchodové dveře hliníkové. Sice patří k těm dražším, jsou ale tou nejlepší volbou z hlediska životnosti i odolnosti proti povětrnostním vlivům.

5. Vchodové dveře můžete kombinovat se sklem. Skleněné vstupní výplně jsou v poslední době designovou záležitostí a trendem home designu. Hlavní předností je samozřejmě jejich vzhled, nemusíte se ale obávat ani pokud jde o bezpečnost. Skla jsou kalená a odolná proti rozbití.

6. Většina dveří má klasický rozměr, výšku 197 cm a šířku 80 cm nebo 90 cm, ale v případě potřeby si můžete nechat vyrobit na zakázku i atypické rozměry. To vám ale spíš zaručí výrobce než dodavatel.

7. V dnešní době je na trhu k dispozici široké spektrum povrchových úprav.  Například vysoce odolný laminátový povrch s dekorem v barvě dřeva různých stromů (například v provedení buku, olše, břízy, javoru a v mnoha dalších). Seženete i dveře bez dřevěné struktury v jednobarevném provedení.

8. Zámek a kování je samostatnou kapitolou. Vždy je nutné dbát na to, aby byly vchodové dveře co nejlépe zabezpečené proti vniknutí, proto je ideální pořizovat rovnou bezpečnostní dveře, které už všechny prvky k zajištění bezpečí mají. Samozřejmostí by měla být i výměna zárubní. 

9. Kromě zvukové izolace se v mnoha případech vyplatí i tepelná izolace. Takové dveře jsou nutné u samostatných staveb, tedy u rodinných domů. V bytových domech pak zvažte protipožární provedení, tím snížíte pravděpodobnost přeskočení požáru ze sousedství.

Čtěte více
Okna a dveřeStavba a rekonstrukce

Jaké jsou výhody střešních oken a podle čeho je vybírat

bathroom-1228427_640

Mají střešní okna opravdu nějaký smysl nebo jsou to jen zbytečné náklady navíc? Mají nějaké výhody, pro něž se vyplatí investovat do nich? Tam, kde je to jediný způsob, jak vpustit do podkroví světlo, je střešní okno jednoznačně nezbytné. S umělým osvětlením si totiž trvale nevystačíte. 

Ale i tam, kde můžeme použít okna štítová, se ta střešní vyplatí. Mají i další výhody, proč bychom nad nimi měli uvažovat. Proč a jak vybrat střešní okna pro vaše podkroví, si vysvětlíme v následujících řádcích.

Proč mít střešní okna

Když si místo půdy tvoříte útulné bydlení, jistě mu chcete dodat dostatek světla a útulnou atmosféru. právě tohle umí střešní okna – čím víc denního světla interiéru dopřejete, tím přijemněji se v něm budete cítit. Okna vám navíc umožní dobrou cirkulaci vzduchu pod střechou a závan čerstvého vzduchu nenahradí ani ta nejlepší klimatizace. Aby okno ladilo s ostatním zařízením, se vybírá buď dřevěné okno (především tam, kde zůstávají přiznané trámy) nebo plastové (hodí se do každého moderního interiéru).

Druhy střešních oken podle způsobu otevírání

Základní rozdělení střešních oken se odvíjí od způsobu, jakým se otevírají. Mohou tak být:

  • kyvná
  • výklopná
  • kombinovaná (výklopně-kyvná)
  • odklápěcí (vikýř)
  • s elektrickým otevíráním

Nejvyužívanějším typem jsou střešní okna kyvná, která se otáčejí kolem osy umístěné ve středu okna. Pro jejich instalaci hovoří především jejich univerzálnost – hodí pro nejběžnější sklony střech (od 15 až do 90 stupňů). Nevýhodou je omezený výhled, protože panty jsou pod úrovní očí stojícího člověka.

Nevyhovují-li kyvná střešní okna, volí se okna výklopná (jsou ovšem dražší), která ale nelze instalovat na strmější střechy. Přijatelným kompromisem jsou kombinovaná okna, protože spojují přednosti obou zmíněných druhů.

Výklopná střešní okna mohou mít otevírací systém umístěný buď v horní nebo dolní části. Při montáži okna do větší výšky jsou praktičtější okna s dolním otevíráním, pokud jsou okna umístěna v nižších polohách, je horní systém praktičtější.

Střešní okna s elektrickým otevíráním se hodí zejména při montáži do větší výšky, kam člověk nedosáhne ani s nataženou rukou. Je možné je zahrnout do systému řízení inteligentní domácnosti a zvýšit si komfort bydlení. 

Čtěte více
Okna a dveřeStavba a rekonstrukce

Jak rozpoznat špaletová okna

portrait-94809_640

Najdete je ve starých rodinných i činžovních domech. Mohou být malá i hodně velká, obvykle bývají dvoukřídlá. Špaletové okno ale rozeznáte především podle toho, že je tvořeno vnitřními a vnějšími křídly, jsou to v podstatě dvě okna, mezi nimiž se nachází dřevěná část – špaleta.

Špaletová neboli kastlová okna se v současné době osazují například, když si majitel při rekonstrukci přeje zachovat původní ráz stavení, především ale tam, kde je to vyžadováno památkovým ústavem. Proto i dnes můžete ve městech vídat činžovní dům z přelomu 19. a 20. století nebo selské stavení ze stejné doby s novými špaletovými okny.

Použití špaletových oken

S příchodem eurooken a plastových oken s dvojskly či trojskly, se od používání špaletových oken na čas upouštělo, protože mezi vnitřními a vnějšími okny cirkuloval nežádoucí studený vzduch. Tam, kde bylo nezbytné kastlová okna zachovat, docházelo spíš nákladným opravám, většinou se ale volila varianta, která lépe izolovala. Naštěstí výrobci zareagovali a začali vyrábět špaletová okna, jejichž vnější křídla mají také izolační dvojskla a vylepšené těsnění. Dnes se tedy mohou použít nejen u historických budov, ale také u novostaveb typu roubenka i na rekreační chaty.

Špaletová okna – provedení

I moderní špaletová okna se vyrábí výhradně dřevěná, převážně ze smrku, dubu, buku a borovice. Vyrábí se v mnoha tvarech, od malých čtvercových jednokřídlých, přes běžná dvoukřídlá okna, okna s vrchním větracím dílem, až po okna různých tvarů odpovídajících zaoblenému tvaru původních nahrazovaných oken.

Kastlová okna mají vnější okno zasklené izolačním dvojsklem a vnitřní sklem jednoduchým, aby se zbytečně nenavyšovala cena. Kování je přizpůsobeno původnímu, kličky si můžete nechat repasovat nebo požádat o výrobu replik stávajících. Samozřejmě je možné vybrat i modernější tvar.

O moderní kastlová okna není třeba nějaké zvláštní péče, jelikož se při výrobě používají na dřevo kvalitní nátěrové hmoty. Mytí oken se provádí běžnými čistícími prostředky, rám se omývá vlažnou vodou.

 

Čtěte více
Okna a dveřeStavba a rekonstrukce

Jak správně usadit okenní rám do stavebního otvoru

white-2563976_640

Aby vám nová okna dlouho a správně sloužila, je důležité zaměřit se na jejich správné usazení. Základem je připravit si správně stavební otvor, do něhož okno umístíme a následně správný postup usazování.

Stavební otvor bývá obvykle o 3 – 4 cm větší než usazované okno. Znamená to, že mezi stavebním otvorem a rámem okna je 1,5 – 2 cm široká spára na montážní pěnu. Větší spáry jsou pro správnou funkci okna nevhodné.

Instalace okenního rámu

Než začnete usazovat okenní rám, demontujte okenní křídla se skly. Jednak bude rám rázem o poznání lehčí, takže s ním bude snadnější manipulace, jednak vám nebudou křídla při práci vadit. Otvor pro okno i rám zbavte prachu a nečistot, na okenní rám nalepte pásky. Potom rám vložte do otvoru a pomocí klínků ho přesně vyrovnejte podle vodováhy ve všech směrech. Kontrolujte si také hloubku usazení ve stavebním otvoru; měla by být ve všech oknech stejná kvůli celkovému vzhledu domu i kvůli hloubce parapetů.

Do stavebního otvoru se okenní rám usazuje dvěma způsoby: buď pomocí páskových kotev, které se připevní na rám a následně pomocí turbošroubů upevní do ostění, nebo ukotvení pomocí turbošroubů skrz rám přímo do ostění. Turbošrouby se kotví přes vnitřní rám do stěny. Pokud rám okna kotvíte pomocí montážních kotevních plechů, pásky se zapracují pod omítku tak, že později nejsou vidět.

Dohotovení usazení okna

Když je rám správně usazený a vyrovnaný podle vodováhy, nasaďte zpět okenní křídla a spáry vyplňte montážní pěnou. Používá se nízkoexpanzní pěna a pásky, které odvádějí vlhkost a zabraňují znehodnocení pěny UV paprsky. Navíc při ořezání pěny vzniká riziko nasákavosti.

Páska na okenním rámu utěsňuje připojovací spáru, aby neutíkalo teplo a aktivně odvádí vodu z připojovací spáru. Zamezuje tak tvorbě plísní, studených rohů a riziku tepelných mostů. Při aplikaci pásky dbejte na to, aby šla páska z vnější strany omítnout.

Čtěte více
Okna a dveřeTerasy, balkony

Proč instalovat francouzská okna

shutterstock_304351448

Francouzské okno je na půl cesty mezi oknem a dveřmi. Z toho vyplývají jeho výhody i nedostatky, například, že se musí skutečně dobře zabezpečit proti vniku nezvaného návštěvníka. Těch důvodů, proč si francouzská okna pořídit, je ale rozhodně víc.

Kde se vzalo francouzské okno

Okna, kterým dnes říkáme francouzská, se objevila někdy v 17. století právě ve Francii. Protažením až k podlaze a často i ke stropu vzniklo okno, které propouštělo mnohem víc světla. Většinou bylo konstruované do mřížky, aby se výplň rozčlenila na více menších tabulek, což bylo nutné právě z bezpečnostních důvodů.

Původně tato okna neměla ani parapet, začínal těsně nad podlahou a před nimi bylo jen nízké zábradlí nebo malý balkonek. Později se začala osazovat směrem do zahrady či na terasu a procházelo se jimi ven. Bývala klenutá, krásně zdobená, skutečně nepřehlédnutelným architektonickým prvkem. Dnes už sice převládají balkonové dveře, francouzská okna ale nezanikla a stále si drží oblibu u majitelů rodinných domů.

Výhody francouzských oken

Už jsem zmínila, že velké francouzské okno propouští mnohem více přirozeného světla, což je jedna z jeho výhod. Navíc vytváří zajímavé propojení interiéru s venkovními prostory, dá se jimi procházet do zahrady. Také úžasně opticky rozšíří prostor, to se hodí tam, kde jsou vnitřní prostory stísněné a tmavé. A rozhodně nemůžou chybět u zimních zahrad.

Tato velká prosklená plocha by mohla představovat poměrně citelnou tepelnou ztrátu, naštěstí i toto už je dnes celkem slušně ošetřeno. Vybrat bychom měli taková, která co nejméně zaostávají za tepelně izolačními vlastnostmi celé budovy. Tepelná pohoda i finanční úspory za vytápění nám budou odměnou. Pomůže také kvalitní stínění, ideálně venkovní rolety. ZAjistí příjemný stín v létě, tepelnou izolaci v zimě a bezpečnost po celý rok.

Čtěte více
Okna a dveřeStavba a rekonstrukce

Jaké vchodové dveře jsou lepší?

shutterstock_188775692

Ať si to přiznáme nebo ne, prvním rozhodujícím faktorem při výběru vchodových dveří je cena. Není těžké vybrat kvalitní, dobře ladící dveře se všemi očekávanými funkcemi, jestliže máme neomezený rozpočet. Jenže to obvykle nemáme.

Takže se zaměříme na ostatní parametry a zkusíme vybrat dveře za dobrou cenu v poměru k vlastnostem.

Podle čeho vybrat vchodové dveře

Jsou v podstatě jediným předělem mezi vaším soukromím a zbytkem světa, zcela logicky tedy očekáváte, že vám zajistí bezpečnost. Obvyklá domácnost vybírá u dveří bezpečnostní třídu 3 – 4, menší nás vůbec nechrání, vyšší není pro většinu z nás nutná.

Druhým kritériem pro výběr dveří je volba materiálu. K dispozici je dřevo, plast nebo hliník, případně v kombinaci se sklem. Kromě rozpočtu přihlížeme k tomu, jak se konkrétní materiál hodí k celé stavbě. Je obvyklé, že k rekonstruované vesnické chalupě se hodí dveře dřevěné, do novostavby plast, pro movitější je alternativou i hliník. Není nutné toto pravidlo dodržovat striktně, jistě si můžete pro svůj dům vybrat ne zcela typický materiál, je to jen na vašem estetickém cítění. Pokud se ho budete držet, chybu neuděláte.

Ještě jednou bezpečnost

Jsou různé bezpečnostní prvky, které můžou mít vaše nové vchodové dveře a zajistit tak co nejvyšší míru soukromí. Není od věci jim věnovat trochu pozornosti.

K novým dveřím si naprosto jistě pořídíte i nové zárubně a nebude složité zajistit si takovou, která je v místech zámku zesílená.

Na zámcích nešetřete. Jestliže budete mít na dveřích víc než jeden funkční zámek, obvykle odradíte zloděje dřív, než se vám pokusí dveře zdemolovat.

Jistící čepy, důmyslné zamykání, různé kovové výztuže, to vše je přidaná hodnota, ovšem zvyšuje i cenu dveří. Je na zvážení, kde ušetřit, jestli na bezpečnosti nebo na materiálu.

Dobré bezpečnostní dveře se dají pořídit od deseti tisíc, cena se odvíjí od stupně zabezpečení, materiálu, rozměrů. Protože je ale nekupujete každý den, nebude jistě problém trochu připlatit a koupit takové, které splní vaše nároky na zabezpečení i na estetiku

Čtěte více
Okna a dveřeTipy & Triky

3 důvody proč vám vlhnou okna v bytě

shutterstock_190776707

Pořídíte si nová okna a po čase zjistíte, že se vám rosí. Stará okna sice netěsnila, ale nerosila se. Od nových jste rozhodně čekali víc. Jak je to možné? A co s tím?

Za to, že se vám nová okna rosí, může vzdušná vlhkost. Zamlžená okna jsou  známkou toho, že vám super těsní, takže jsou naprosto v pořádku.

shutterstock_190776707

Kde se bere vzdušná vlhkost a co s ní

V různé koncentraci je vlhkost ve vzduchu stále. Její množství závisí na takových faktorech, jako je počet dýchajících lidí v místnosti, jestli se v místnosti suší prádlo, vaření, žehlení, vytírání podlahy nebo sprchování. Také květiny v bytě a jejich rosení zvyšují vlhkost v bytě.

To, že vzdušná vlhkost kondenzuje na okenní tabulce, která je o poznání chladnější než zbytek místnosti, je pochopitelné. Aby se okna nerosila, je důležité správně větrat. Správně znamená intenzivně několikrát denně. Tak, aby se vyměnil vzduch, ale neutíkalo teplo.

Odstraňte vše, co brání přívodu tepla k oknu

Není nutné víc topit, spíš zkontrolovat, jestli má teplý vzduch k oknu přístup. Překážet mu můžou záclony, závěsy i stažené žaluzie. To vše sice na okně vypadá pěkně, ale překáží teplu na cestě k oknu. Také hodně široký parapet nad radiátorem může být překážkou, stejně jako nábytek pod oknem, pokud máme podlahové vytápění.

Pokud se vlhkost sráží na okenní tabulce, má to celkem jednoduché řešení, pomůže větrání a lepší ohřev skla.

Když se okno rosí jinde než na vnitřním skle

Horší varianta je, jestli jste kondenzované páry našli v prostoru mezi skly. To už jde o závadu na okně. Může tam vnikat vzduch z prasklinky nebo je špatně utěsněný mezisklelní prostor. Pokud jste si okno nerozbili sami, reklamujte ho.
To udělejte i pokud se nejedná o orosený meziskelní prostor, ale o rám okna. V takovém případě musí přijít odborník a odhalit příčinu. Rám se sice možná také rosí  špatným větráním, problém se ale může skrývat ve špatném osazení do zdi bez tepelné izolace a je nutné ověřit postup instalace.

Čtěte více