close
shutterstock_304351448

Francouzské okno je na půl cesty mezi oknem a dveřmi. Z toho vyplývají jeho výhody i nedostatky, například, že se musí skutečně dobře zabezpečit proti vniku nezvaného návštěvníka. Těch důvodů, proč si francouzská okna pořídit, je ale rozhodně víc.

Kde se vzalo francouzské okno

Okna, kterým dnes říkáme francouzská, se objevila někdy v 17. století právě ve Francii. Protažením až k podlaze a často i ke stropu vzniklo okno, které propouštělo mnohem víc světla. Většinou bylo konstruované do mřížky, aby se výplň rozčlenila na více menších tabulek, což bylo nutné právě z bezpečnostních důvodů.

Původně tato okna neměla ani parapet, začínal těsně nad podlahou a před nimi bylo jen nízké zábradlí nebo malý balkonek. Později se začala osazovat směrem do zahrady či na terasu a procházelo se jimi ven. Bývala klenutá, krásně zdobená, skutečně nepřehlédnutelným architektonickým prvkem. Dnes už sice převládají balkonové dveře, francouzská okna ale nezanikla a stále si drží oblibu u majitelů rodinných domů.

Výhody francouzských oken

Už jsem zmínila, že velké francouzské okno propouští mnohem více přirozeného světla, což je jedna z jeho výhod. Navíc vytváří zajímavé propojení interiéru s venkovními prostory, dá se jimi procházet do zahrady. Také úžasně opticky rozšíří prostor, to se hodí tam, kde jsou vnitřní prostory stísněné a tmavé. A rozhodně nemůžou chybět u zimních zahrad.

Tato velká prosklená plocha by mohla představovat poměrně citelnou tepelnou ztrátu, naštěstí i toto už je dnes celkem slušně ošetřeno. Vybrat bychom měli taková, která co nejméně zaostávají za tepelně izolačními vlastnostmi celé budovy. Tepelná pohoda i finanční úspory za vytápění nám budou odměnou. Pomůže také kvalitní stínění, ideálně venkovní rolety. ZAjistí příjemný stín v létě, tepelnou izolaci v zimě a bezpečnost po celý rok.

Tags : balkonterasa

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku