close
shutterstock_304255124

Koupelna je místem, kde je zvýšená vlhkost a bez řádného odvětrávání hrozí vznik plísní. Jestliže vaše koupelna nemá okno, jímž by se dalo větrání zajistit, je nutné poohlédnout se po nějakém ventilátoru.

Dokonce i v koupelně s oknem je dobré mít ventilátor, protože v zimě se vám jistě nebude chtít otevírat okno vyhřáté koupelny, je to nepohodlné a navíc neekonomické. Nejlepší větrání s minimální ztrátou energie zajistí rekuperace, jenže to je finančně náročné.  Levnějším, a přesto stále velmi efektivním řešením je právě instalace ventilátoru.

Parametry pro výběr

Ventilátor vybíráme s ohledem na velikost koupelny, jestli používáte častěji vanu nebo sprchu, která vytváří až 4x větší vlhkost vzduchu, důležité je také vědět, jestli ventilátor jen odsává páry a vzduch nebo ho také do místnosti vrací. Pokud ano, neměl by vytvářet nepříjemný průvan.

Pro kvalitní odvětrání koupelny je důležité také zvolit správné umístění ventilátoru. Nejlepšího odvětrání docílíte s větrací mřížkou v prostoru nad sprchou či nad vanou. Teplý vlhký vzduch se tak bude odvádět přímo od zdroje, pára se nebude šířit koupelnou a zůstane pouze ve sprše, kde zkondenzuje a steče zpět do sprchové vaničky.

Druhy ventilátorů

Vybírat ventilátor můžete také podle jeho funkce. Na trhu se dají sehnat v podstat čtyři druhy:

  • Bez časového doběhu – základní modely ventilátorů ovládané vypínačem. Jsou ideální pro odsávání přes stěnu.
  • S časovým doběhem – větrá v pouze určený čas, ani o minutu déle., tím šetříte energii.
  • S čidlem vlhkosti neboli s hydrostatem – stačí si nastavit požadovanou vlhkost vzduchu a jakmile je vyšší, ventilátor se automaticky spustí. Větrá do doby, než vlhkost klesne na požadovanou hodnotu.
  • S trvalým chodem – ideální ventilátor pro trvalé odvětrání koupelny. Bývá kombinovaný se zvýšením otáček při zapnutí na tlačítko, nebo s čidlem vlhkosti či pohybu.
Tags : odvětrávání koupelnyventilátor do koupelnyvětrání koupelny

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku