close

Interiér

Interiér

Zařiďte si svou domácnost dřevem, získáte tak ekologickou variantu bydlení a zároveň i trendy interiér

home-4238615_640

Dřevo jako tradiční přírodní materiál z našich interiérů nikdy úplně nezmizí, přestože už se ho pokoušel vytlačit laminát, plast, kov a další materiály. Se dřevem lidstvo žije od nepaměti a přes své stáří je stále trendy. Jeho využití je všestranné a z ekologického hlediska bezpečné. To jsou hlavní přednosti, díky nimž je dřevo v interiéru stále populární.

Při zařizování vnitřních prostor domu je možné použít dřevo několika způsoby: na podlahu, jako obklady na stěny a strop a samozřejmě na výrobu polic a nábytku. Díky dřevu interiér zútulní.

Jak může dřevo dominovat, aniž by ho bylo příliš

Jestliže použijeme dřevo na větší plochy, teda na podlahu či obklady (nebo oboje), stává se přirozenou dominantou prostoru a dodává mu zemitý ráz. Abyste ale neměli během chvíle pocit, že vás dočista pohltilo, je nutné vyvážit ho plochami neutrálně bílými či s nádechem jiných odstínů. Ty zachovají prostoru vzdušnost a lehkost, dotvoří harmonický celek. Bílá si se dřevem opravdu rozumí, díky její teplejší či chladnější variantě můžete kouzlit s atmosférou jednotlivých místností, vždy ale zůstane zachován moderní, více méně minimalistický styl.

Trend šetrný k životnímu prostředí

Dřevo je materiál obnovitelný a recyklovatelný. Dosvědčuje to například výroba nábytku z europalet neb nově výroba dřevěných dekorací z podpalového dřeva. Právě dekorativní prvek je v případě surového dřeva zřetelný – kresba letokruhů, prasklinky, suky, to všechno tvoří originální výzdobu interiéru či jeho detailů.

Proto se dřevo neustále vrací a je zakomponováno do nejnovějších stylů, v současné době například do nejnovějšího trendu bytového designu, kterým je motiv džungle. Jedná se o styl navozující pocit přírodního prostředí různými vzory potahů, nábytkem z přírodních materiálů, především ze dřeva, a také prostřednictvím květin. 

Čtěte více
Byty a domyInteriérInteriérové prvkyTipy & TrikyVybavení bytu

Trendy v bydlení pro rok 2017

shutterstock_77766265

Novinky v bytovém designu nepřicházejí nečekaně, spíš postupně pronikají do interiérů a nahrazují trendy, které už se okoukaly. I v příštím roce budeme spíš jen obměňovat, než abychom se pouštěli do velkých změn.

shutterstock_77766265

Čas pro tichá zákoutí

Ve velkých otevřených prostorech, kde jsme byli stále pospolu, jsme začali postrádat klidný koutek, kde bychom mohli chvilku o samotě meditovat, relaxovat, nebo si prostě jen tak číst. Máte doma nějaké to nevyužité zákoutí, arkýř, niku, kde by bylo možné vybudovat malé, intimní relaxační centrum? Pak pro svůj byt i pro sebe uděláte hodně.

Příroda v barvách i v materiálech

O všeobecném návratu k přírodě asi není potřeba se rozepisovat. Vnímáme ho všude: ve stravě, ve způsobu života i v materiálech, kterými se obklopujeme. Pro příští rok znovu objevíme terakotu, především tu s matnou povrchovou úpravou. Přírodní kámen zůstává in, ale mramor je na ústupu.

Vrací se proutí a nábytek z ratanu, živé rostliny umístěte do každého pokoje – i do koupelny a na toaletu, pokud tam máte prostor. Nic nezkazíte korkem, velká korková tabule na zdi pracovny bude působit dekorativně a ještě poslouží k připichování poznámek.

Zelená, kam se podíváš

Zelená barva ve správných tónech má velkou schopnost nás uklidnit a navodit atmosféru příjemnou pro relaxaci. Jsou to odstíny jako je olivová, zemitá zelená a barva listí.

Z ostatních barev to bude hluboká modř, břidlicově šedá, cihlová, pastelové barvy v čele s růžovou a sluníčková žlutá. Vůbec se nemusíte bát je vzájemně kombinovat podle vlastní potřeby a hlavně odvážně.

S čím se definitivně rozloučíme

Jsou to právě rozlehlé prostory, které budeme členit na jasně definované místnosti. Nemusíme hned stavět zdi, poslouží policový systém. Lesklé měděné doplňky budou nahrazeny poněkud matnějšími kovy, trendy bude spíš industriální styl. Opravdu pasé jsou  – byť láskyplné, ale už stokrát přečtené – nápisy na zdech.

 

Čtěte více
Byty a domyInteriérInteriérové prvkyTipy & TrikyVybavení bytu

Jak zařídit malý byt

shutterstock_142963081

Všichni sníme o velkém bytě s prostornými místnostmi, realita je ale jiná. Většina z nás žije v malometrážních bytech na sídlišti a potýká se s problémem, jak ho zařídit, aby v něm bylo dost úložného prostoru a přitom nepůsobil stísněně.

shutterstock_142963081

Optického zvětšení bytu dosáhneme barvami, osvětlením a vhodnými dekoracemi, dostatek úložného prostoru pak vhodně zvoleným nábytkem. Vytvořit si z malého bytu útulný domov tak není tolik složitý úkol, jak to snad zpočátku vypadá.

Volte světlé barvy

Pamatujte si, že tmavé barvy pohlcují světlo, takže malý byt s tmavě vymalovanými zdmi bude působit pochmurně. I podlahy a nábytek volíme raději světlejší.

Jestliže potřebujeme jednu místnost rozdělit do několika zón, pomůže nám nejen předěl nábytkem, ale i různobarevnou výmalbou zdí. V prostorech, kde pracujeme, jako je například kuchyňský kout, volíme energické teplejší tóny, v místech určených pro relaxaci pak vymalujeme raději barvami chladnějšími. Také neutrální bílá a šedá je vhodnou volbou do malých prostor.

Vyvarujte se masivu, volte multifunkční nábytek

Nejdůležitější v malém bytě, je možnost udržet pořádek. Proto je nejlepším řešením dostatek nábytku s dvířky, a to nejen v obývacím pokoji, ale i v předsíni a v koupelně. Jestli je to možné, nechte si vyrobit nábytek na míru, který využije každý kout a bude dosahovat až ke stropu. Je důležité, aby nezasahoval příliš do prostoru, proto nekupujte nábytek z masivu, ale lehčí dýhovaný.

Tipy pro malé pokoje: rozkládací nábytek, posuvná dvířka, mobilní moduly na kolečkách, s nimiž se podle potřeby lépe posouvá.

Čeho se dá docílit dobrým světlem

Hodně světla dodá bytu na vzdušnosti, zrcadla a lesklé plochy pak místnost opticky zvětšují. Proto je vhodné hlavní stropní osvětlení doplnit nástěnnými lampičkami a stojacími svítidly. Také oblíbené LED pásky hodně pomůžou.

Velmi dobře v malém bytě poslouží bílý sektorový nábytek s vysokým leskem, velká zrcadla a skleněné dekorace.

Čtěte více
InteriérTipy & Triky

6 rad jak se vyrovnat s letním horkem v domě

shutterstock_292827323

Těšíme se na léto a když přijde, přemýšlíme, jak přežít horké dny. Pokud jste na ně nemysleli už při stavbě nebo rekonstrukci domu a nepořídili si do oken tepelné zrcadlo (fólie umístěná uvnitř okenního dvojskla v létě odráží venkovní teplo, v zimě brání úniku vnitřního tepla ven) nebo jste neinvestovali do klimatizace, jistě se vám hodí několik dobrých tipů jak přežít léto.

shutterstock_292827323

Důležité pravidlo: ve dne chladit, v noci větrat

Jestli patříte k těm lidem, co mají od rána do noci otevřená okna, vězte, že je to špatně. Během poledního žáru vám oknem do domu jde mnohem teplejší vzduch, než máte v místnosti.

  1. Zavřete okna a zatáhněte závěsy. Pokud budete mít ve dne okna zavřená, navíc zastíněná závěsy, žaluziemi nebo roletami, zabráníte teplému vzduchu i slunečnímu záření rozpalovat okenní tabulky. Teprve se západem slunce a poklesem venkovní teploty začněte větrat. Pokud tomu nic nebrání, klidně celou noc.
  2. Namočte záclony. Když budete mít v místnosti mokré textilie, vypařováním vody se ochladí vzduch. Můžou to být záclony, závěsy, klidně i vyprané prádlo.
  3. Viřte vzduch. Pořiďte si stolní větrák nebo větší na stojanu a v místech, kde se nejčastěji pohybujete, nechte vzduch vířit, aby vás ochladil. Chytré řešení je lustr kombinovaný se stropním větrákem.
  4. Pomůže led. Účinnou klimatizaci získáte , pokud před stolní větrák postavíte mísu s kostkami ledu. Za chvíli pocítíte na kůži proud studeného vzduchu.

Myslete na vlastní teplotu

Abyste zvládli nejteplejší dny v pohodě, snažte se vyvarovat všeho, co může ohřívat přímo vás. Je to například zvýšená tělesná aktivita, kterou byste měli posunout na brzy ráno nebo na večer, když se ochladí.

  1. Ochlazujte se. A nemusíte kvůli tomu několikrát za den do sprchy. Stačí nechat chvíli téct studenou vodu na zápěstí. Také ochlazování zátylku nebo třísel kostkami ledu zabalenými v hadříku, pomáhá.
  2. Upravte jídelníček a pitný režim. Nebudeme opakovat, jak důležité je doplnit tekutiny, zvlášť, když se hodně potíme. Důležité je i vyhnout se nápojům a potravinám, které nás zahřívají, například pepř, kofein, skořice, ale také alkohol. Nezapomeňte, že i vychlazená coca cola obsahuje kofein a cukr, díky nimž nám za chvíli zase bude o něco tepleji.
Čtěte více
InteriérTipy & Triky

3 důvody proč vám vlhnou okna v bytě

shutterstock_190776707

3 důvody proč vám vlhnou okna v bytě

Pořídíte si nová okna a po čase zjistíte, že se vám rosí. Stará okna sice netěsnila, ale nerosila se. Od nových jste rozhodně čekali víc. Jak je to možné? A co s tím?

Za to, že se vám nová okna rosí, může vzdušná vlhkost. Zamlžená okna jsou  známkou toho, že vám super těsní, takže jsou naprosto v pořádku.

shutterstock_190776707

Kde se bere vzdušná vlhkost a co s ní

V různé koncentraci je vlhkost ve vzduchu stále. Její množství závisí na takových faktorech, jako je počet dýchajících lidí v místnosti, jestli se v místnosti suší prádlo, vaření, žehlení, vytírání podlahy nebo sprchování. Také květiny v bytě a jejich rosení zvyšují vlhkost v bytě.

To, že vzdušná vlhkost kondenzuje na okenní tabulce, která je o poznání chladnější než zbytek místnosti, je pochopitelné. Aby se okna nerosila, je důležité správně větrat. Správně znamená intenzivně několikrát denně. Tak, aby se vyměnil vzduch, ale neutíkalo teplo.

Odstraňte vše, co brání přívodu tepla k oknu

Není nutné víc topit, spíš zkontrolovat, jestli má teplý vzduch k oknu přístup. Překážet mu můžou záclony, závěsy i stažené žaluzie. To vše sice na okně vypadá pěkně, ale překáží teplu na cestě k oknu. Také hodně široký parapet nad radiátorem může být překážkou, stejně jako nábytek pod oknem, pokud máme podlahové vytápění.

Pokud se vlhkost sráží na okenní tabulce, má to celkem jednoduché řešení, pomůže větrání a lepší ohřev skla.

Když se okno rosí jinde než na vnitřním skle

Horší varianta je, jestli jste kondenzované páry našli v prostoru mezi skly. To už jde o závadu na okně. Může tam vnikat vzduch z prasklinky nebo je špatně utěsněný mezisklelní prostor. Pokud jste si okno nerozbili sami, reklamujte ho.
To udělejte i pokud se nejedná o orosený meziskelní prostor, ale o rám okna. V takovém případě musí přijít odborník a odhalit příčinu. Rám se sice možná také rosí  špatným větráním, problém se ale může skrývat ve špatném osazení do zdi bez tepelné izolace a je nutné ověřit postup instalace.

Čtěte více
InteriérInteriérové doplňkyOzdoby a dekorace

Svíčky jako dekorace

scented-candles

Svíček existuje mnoho druhů
Svíček existuje mnoho druhů

Zkuste na chvilku zapomenout na praktickou funkci různých svící a svíček a podívejte se na ně z pohledu dokonalého designu a schopnosti proměnit interiér v to nejútulnější místo. Svíčky jsou skvělou dekorací pro každého z vás a my vás o tom dnes přesvědčíme.

Barvy, tvary, vůně
To jsou faktory, pomocí kterých můžeme nové svíčky vybírat. Na trhu jsou k dostání jak různé velikosti, tak i tvary. Špičaté svíce, andílci, rozkvetlé růže, srdíčka, medvídci – to je namátkou jen několik tvarů, které můžete sehnat. Podobně pestrá je i paleta barev, které se pro tvorbu svící používají. Už dávno totiž nepřevládá tradiční bílá. Výjimkou nejsou ani svíčky duhové, pruhované a podobně. Co však z obyčejných svíček dělá skutečně skvělý interiérový doplněk je vůně. Aromatické svíčky dokáží během několika minut provonět celý byt. Pokud tedy chcete, aby váš interiér voněl po vanilce, jahodách nebo čerstvě vypraném prádlu, sáhněte po voňavých svíčkách.

Doplňky, které budete chtít

Dekorační svíce si zamilujete i vy
Dekorační svíce si zamilujete i vy

Dekorací nejsou ale jen svíčky samotné. Dokupovat k nim totiž lze i různé stojany a svícny. S těmi se skutečně na současném trhu roztrhl pytel. V moderním interiéru budou skvěle vypadat i menší lucerničky, do kterých se umísťují čajové svíčky. Je mnoho způsobů, jak pomocí svíček oživit svůj stávající interiér. Nebojte se experimentovat a pořídit si několik typů svící, které různě nakombinujete. Získáte tak nejen útulné, ale i romanticky působící prostředí.

Čtěte více
Byty a domyInteriér

Koberce aneb krok do měkkého

no thumb

koberec1
Do dětského pokoje je vhodné umístit koberec veselých barev a vzorů

V dobách minulých byly koberce vedle linolea nejoblíbenější podlahovou krytinou. Dnes jsou koberce výrazně vytlačovány stále levnějšími laminátovými či plovoucími podlahovými krytinami nebo také klasickou dlažbou. Názory na koberce jsou různé. Někdo si obývací pokoj bez koberce nedokáže představit, jiný koberci opovrhuje. Jako každá věc má koberec zastánce i odpůrce a své výhody a nevýhody.

Jaký koberec vybrat na jaké místo

Samozřejmě jsou místa, kam se koberec moc nehodí, protože se nabízí jiný praktičtější druh podlahové krytiny. Týká se to například kuchyně nebo dílny. Tyto prostory by určitě měly mít jinou podlahu než třeba hala či obývací pokoj. Koberec můžete na podlahu buď nalepit, nebo jen položit. Koberce jsou velice příjemné a vhodné pro bosou chůzi. Jejich měkkost uchvátí každého. Další výhodou je teplo. Z koberce nebudete mít studené nohy jako po chůzi po dlažbě či linoleu. Výrobci se předhánějí ve výrobě bezúdržbového koberce. Samozřejmě není pravdou, že se o koberec nemusíte vůbec starat. Nečistoty v podobě drobků nebo chlupů ze zvířecích miláčků se určitě samy neodstraní. Na výběr máte z mnoha materiálů. Do provozu a kanceláří se nejlépe hodí zátěžové koberce, které sice nejsou tak úchvatné na pohled, ale svoji funkci plní dokonale. Koberce s vysokým chlupem zase ozdobí váš obývací pokoj. Pokud potřebujete koberec jen jako doplněk pod křeslo k televizi, můžete si vybrat z mnoha barevných i vzorových variací kusových koberců a halu ozdobit netradičně řešeným běhounem.

koberec2
Ale ani vy nemusíte zůstat při zemi

Pamatujte si však, že investice do koberce se vyplatí. Levné koberce vám udělají spíše medvědí službu a brzy budete muset pořídit nový, což už by jistě vyšlo podstatně dráž než pořídit rovnou a hned koberec ve vyšší kvalitě.

Čtěte více
InteriérKoupelny

Odložte si v koupelně

no thumb

Black-and-White-Lacquered-Bathroom-Vanity-Design
Pochlubte se leskem

Koupelně nesluší jen čistá vana nebo sprchový kout a umyvadlo. I koupelna může u návštěvy vykouzlit příjemný pocit. Každý jistě už někdy navštívil koupelnu, ve které si připadal jako v levném hotelu bez hvězdičky. Jaký dojem to v něm zanechalo, můžeme jen spekulovat. Doveďte svoji koupelnu k dokonalosti. Množství polic, poliček, úložných skříněk, věšáků a věšáčků vám v tom pomůže.

Pozor při výběru materiálu

Než si zvolíte druh a začnete se poohlížet po obchodech prodávajících nejrůznější druhy nábytku, měli byste vědět pár věcí. Obecně si spousta lidí myslí, že do koupelny nepatří dřevěné výrobky. Stále je zažité, že vlhkost, která panuje v každé koupelně, dřevěné výrobky poškodí. Není to však pravda, na trhu je dřevěný nábytek upravený a ošetřený právě pro použití v koupelně. Designéři stále častěji používají lesklé nerezové komponenty i celé sestavy koupelnového nábytku, ale věřte, že dřevěné výrobky vypadají stejně úžasně, ne-li lépe. Určitě byste měli vsadit na lesklé povrchy. Koupelně lesk zkrátka sluší, a proto můžete použít například dřevo lakované. Na výběr je mnoho barev i tvarů, ať již polic nebo nejrůznějších skříněk, takže můžete tento nábytek sladit s použitou dlažbou, čímž se stane vaše koupelna šperkem bytu.

240
Dřevo do koupelny prostě patří!

Pokud dáte přednost dřevotřísce potažené laminem, ujistěte se před nákupem, že povrch není nikde nijak poškozen. Stejně opatrně vybírejte i výrobky kovové, u kterých je jakákoli vada povrchu nepřípustná. Takto poškozený povrch začne po čase korodovat a vaše koupelna ztratí glanc.

Čtěte více
InteriérInteriérové prvky

Pokojové rostliny pro začátečníky

no thumb

futura-superba-snake-plant-small-ornamental-sansevieria-trifasciata-futura-superba-realornementals.com-web
Tchýnin jazyk prosvětlí v interiéru tmavší kouty

Byt nebo dům bez květin vypadá jako by tam nikdo nebydlel. Pro ty, kdo se v květinách nevyznají ani nemají potuchy o tom, co která rostlina potřebuje, je k dispozici spousta psaných i digitálních encyklopedií.

Která vydrží a nepotřebuje moc péče?

Je spousta krásných pokojových rostlin, do kterých byste neřekli, že nejsou nijak náročné a přitom vám vyzdobí a provoní váš příbytek. Někteří lidé dávají přednost sukulentům, kaktusům či živým kamenům. Tyto rostliny jsou krásné, většinou téměř nenáročné, zejména na dostatek vláhy, ale nedají se použít jako solitery. Ozdobí vám okno nebo parapet, ale další použití nenajdete. Do větších prostor s dostatkem světla jsou ideální palmičky či různé druhy fikusů. Každý měl jistě doma flekatou jedovatou difenbachii nebo monsteru. Tyto květiny snesou i případnou dusnou atmosféru nebo prach a dokonce i přelití. Další nenáročnou rostlinou na pěstování je kupříkladu tchýnin jazyk neboli tenura.

ficus-benjamina-natasja-rostliny__67443_PE181284_S4
Obývací pokoje jsou jako stvořené pro fíkusy

Nemusíte mít kvetoucí rostliny, které by prozářily vaše obydlí. Ne každý si může dovolit pěstovat orchideje či jiné exotické rostliny. Mnoho květin je dekorativních i listem a splní svůj účel úplně stejně, ne-li lépe, jako květiny kvetoucí. Pokud si příliš nevěříte, zkuste pro začátek květiny umělé. Pokud u vás přežijí první týden, máte vyhráno a hurá do květinářství pro květinu živou. Každý byt i dům bude hned vypadat úplně jinak a váš interiér získá zcela nový nádech a atmosféru.

Čtěte více
Dětské pokojeInteriér

Pokojíček, který nadchne každého

no thumb

c059859bb93bb57ca0fd01bc8963f20d
Originální dekorace můžou bavit i teenagery

Máte děti? Nebaví vás nepořádek v jejich pokoji a radši tam zavíráte dveře před příchodem návštěvy? Zkuste se svého potomka zeptat, jak by si svůj pokoj představoval. Pokud jeho odpovědí bude, že chce mít špinavé prádlo na lustru, svačinu ze školy pod postelí nebo jiné chuťovky, moc s tím asi nenaděláte a nezbude vám nic jiného než vydržet a neustále dokola opakovat: „ukliď si ten svinčík“. Ale jestli má vaše ratolest spoustu nápadů, můžete mu pomoci s jejich realizací.

V pokojíčku nežijete vy, ale vaše dítě

Je jasné, že klasicky bílá malba nebo barva tapet už dnes nefrčí. Do určité míry a věku dětí už nepřipadají v úvahu ani tapety s pohádkovými postavičkami. Na trhu jsou k dostání nejrůznější dekorace na zeď. Menší děti určitě neodolají nejrůznějším zvířátkům, která můžete nalepit kolem postele, stejně jako rostlinné motivy nebo kreslené postavičky a pohádkoví hrdinové. Které z dětí by nechtělo usínat v džungli mezi tygry a lvy nebo na rozkvetlé louce plné motýlů? Puberťáky by mohly nadchnout třeba dekorace hudebních nástrojů, aby si připadali jako v nahrávacím studiu. Je to rozhodně lepší varianta, než zeď polepená izolepou od plakátů hvězd, které už nejsou v kurzu. Že je pokoj pruhovaný jako zebra holé bláznovství? Je to originální a děti jsou osobnosti, tak jim dejte možnost vytvořit si „doupě“ podle jejich představ a můžete popustit uzdu i své fantazii.

jungle-470x268
Džungle v pokoji – ráj pro dětské příznivce zvířat

Vzpomeňte si, jak jste si sami dokázali vyšperkovat svůj pokojík a to jste dozajista neměli tolik možností jako dnes. Třeba se potom dočkáte tolik očekávaného pořádku. Hurá do toho!

Čtěte více
1 2 3 4
Strana 1z4