close

Všichni sníme o velkém bytě s prostornými místnostmi, realita je ale jiná. Většina z nás žije v malometrážních bytech na sídlišti a potýká se s problémem, jak ho zařídit, aby v něm bylo dost úložného prostoru a přitom nepůsobil stísněně.

shutterstock_142963081

Optického zvětšení bytu dosáhneme barvami, osvětlením a vhodnými dekoracemi, dostatek úložného prostoru pak vhodně zvoleným nábytkem. Vytvořit si z malého bytu útulný domov tak není tolik složitý úkol, jak to snad zpočátku vypadá.

Volte světlé barvy

Pamatujte si, že tmavé barvy pohlcují světlo, takže malý byt s tmavě vymalovanými zdmi bude působit pochmurně. I podlahy a nábytek volíme raději světlejší.

Jestliže potřebujeme jednu místnost rozdělit do několika zón, pomůže nám nejen předěl nábytkem, ale i různobarevnou výmalbou zdí. V prostorech, kde pracujeme, jako je například kuchyňský kout, volíme energické teplejší tóny, v místech určených pro relaxaci pak vymalujeme raději barvami chladnějšími. Také neutrální bílá a šedá je vhodnou volbou do malých prostor.

Vyvarujte se masivu, volte multifunkční nábytek

Nejdůležitější v malém bytě, je možnost udržet pořádek. Proto je nejlepším řešením dostatek nábytku s dvířky, a to nejen v obývacím pokoji, ale i v předsíni a v koupelně. Jestli je to možné, nechte si vyrobit nábytek na míru, který využije každý kout a bude dosahovat až ke stropu. Je důležité, aby nezasahoval příliš do prostoru, proto nekupujte nábytek z masivu, ale lehčí dýhovaný.

Tipy pro malé pokoje: rozkládací nábytek, posuvná dvířka, mobilní moduly na kolečkách, s nimiž se podle potřeby lépe posouvá.

Čeho se dá docílit dobrým světlem

Hodně světla dodá bytu na vzdušnosti, zrcadla a lesklé plochy pak místnost opticky zvětšují. Proto je vhodné hlavní stropní osvětlení doplnit nástěnnými lampičkami a stojacími svítidly. Také oblíbené LED pásky hodně pomůžou.

Velmi dobře v malém bytě poslouží bílý sektorový nábytek s vysokým leskem, velká zrcadla a skleněné dekorace.

Tags : bytové doplňkybytové prvkydekoracejak zařídit malý bytmoderní bydlenívybavení bytu

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku