close
shutterstock_60716239

Rozhodnout se pro barvy, kterými vymalujete svůj byt, bývá často poměrně zdlouhavý a dost složitý proces. Každá barva nás totiž nějakým způsobem ovlivňuje, navíc také díky nim vnímáme určitý prostor pokaždé jinak v závislosti na tom, která barva v něm převládá.

shutterstock_60716239

Pojďme se s nimi seznámit, abychom měli jednodušší rozhodování, který pokoj jak vymalujeme.

Studené barvy pro zklidnění, odpočinek nebo koncentraci

V místnostech, kde chceme relaxovat, nebo kde se potřebujeme soustředit na učení nebo práci, je dobré vymalovat některou ze studených barev. To jsou modrá, fialová, růžová a většina odstínů zelené. Jejich účinek podtrhne kombinace s některou neutrální barvou (bílá, šedá nebo černá), na jejímž pozadí vynikne.

Chladnější tóny jsou vhodné do ložnice, pracovny, koupelny a také do dětských pokojíků. Podle rozvržení místností v domě jsou vhodné na jižní stranu a východní stranu.

Teplé barvy na sever a tam, kde to žije

Barvy žlutá, oranžová a červená jsou plné energie, hodí se všude tam, kde se věnujete nějaké činnosti. Jsou to barvy vhodné do kuchyně, hlavně oranžová, ta podporuje chuť k jídlu. Žlutá je barvou slunce a dodává světlo a teplo pokojům situovaným na severní stranu.

V obýváku, kde trávíme aktivní čas s rodinou, by aspoň pracovní část měla být vylmalovaná některou z teplých barev.

Nebojte se kombinovat

Většinou nemáme tak úplně rozdělené místnosti na striktně odpočinkové a aktivní, proto i barvy na stěnách mohou být kombinací teplé a chladné. Velmi dobře působí oranžová v kombinaci se zelenou, žlutá s modrou, růžová s červenou. Nezapomeňte ale, že nejen barvy na zdech, ale i nábytek, podlaha a ostatní doplňky musí spolu ladit a doplňovat se.

Barevné čarování

Ještě jednu věc barvy dokážou – opticky zmenšit,zvětšit, rozšířit nebo zúžit. Se správně zvolenými světdlými ostíny můžete malý pokoj zvětšit a dodat mu na vzdušnosti, tmavá barva naopak zmenšuje a přibližuje. Pokud máte například dlouhý úzký pokoj, na útulnosti mu přidáte tak, že kratší zeď vymalujete sytou barvou. Tím ho opticky “zkrátíte” .

Tags : výmalba

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku