close
shutterstock_331942859

Ložnice je místo určené soukromí, relaxaci a spánku. Je naší oázou zaslouženého klidu, proto celkový dojem místnosti by měl být harmonický a klidný. K atmosféře v místnosti hodně přispívají barvy na stěnách. Jaké barvy jsou vhodné do ložnice?

shutterstock_331942859

Co ovlivňuje výběr barvy?

Nedá se napsat jednoznačně, která barva je do ložnice vhodná a která nikoli. Vliv na výběr má více aspektů. Nesmíme ale zapomenout, že jsou to právě barvy na zdech, které určují konečný ráz místnosti, proto volíme zvlášť v ložnici opravdu citlivě.

Velikost místnosti určuje, jestli bude vhodné použít světlejší nebo tmavší odstíny. Pokud bychom malou místnost vymalovali tmavou barvou, cítili bychom se stísněně a ovlivnilo by to kvalitu našeho odpočinku.

Světová strana je pro výběr barvy také důležitá. Pokud máme ložnici orientovanou na sever, vybereme teplejší barvy, naopak na východ a na jih můžeme sáhnout po barvách studených. Ty jsou celkově do ložnice vhodnější, protože nás uklidňují, takže se nám bude lépe usínat. Na druhou stranu jemná žlutá je příjemně hřejivá a optimistická. Je barva, která by vás lépe přivítala v novém dni?

Barva zařízení hraje při konečném výběru taky důležitou roli. Všechny barvy použité v ložnici totiž musí tvořit opravdu harmonickou kompozici, abychom se v ní cítili příjemně.

Tipy na vhodné kombinace

Nejvhodnějšími barvami do ložnice jsou modrá, zelená a fialová. Jsou to barvy uklidňující, relaxační, navíc ochlazují místnost, což je pro spánek vhodnější. Pokud ale potřebujeme místnost proteplit, volíme jemné odstíny žluté, béžové nebo lososové. Jestliže chceme vymalovat energičtější růžovou či oranžovou, zmírníme jejich účinky v kombinaci s šedou barvou. Zajímavé jsou kombinace studených a teplých tónů, například fialová se žlutou, zelená s růžovou nebo modrá s okrovou. Velmi trendy je zelená s modrou, hlavně pokud je nábytek v bílé barvě.

Tags : ložnicevýmalba

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku