close
shutterstock_252131419

Chystáte se malovat a přemýšlíte, jaká barva je vhodná do obývacího pokoje? Vybrat barvu správně je právě u této místnosti dost důležité, je to místo, kam zveme všechny návštěvy, takže by měla vypadat reprezentativně. Zároveň se ale v obýváku schází celá rodina ke společným činnostem i k odpočinku.

shutterstock_252131419

Všichni víme, že se barvy dělí na teplé a studené. Teplé barvy nám dodávají energii a povzbuzují nás, studené nás naopak uklidňují, takže jsou vhodné do míst, kde odpočíváme. Vzhledem k tomu, že obývací pokoj je místnost, kde se mísí činnost s relaxací, můžeme barvy použít v kombinaci podle toho, čemu se v obýváku obvykle věnujeme.

Jak na nás barvy působí

Žlutá – veselá, otevřená, přátelská barva. Upoutává pozornost, na větší ploše ale působí únavu očí, protože odráží hodně světla.

Oranžová – srdečná, hravá, příjemná barva. Odbourává únavu, podporuje chuť k jídlu, dobře nahradí přirozené světlo. Výborně se kombinuje s chladnými barvami. V meruňkovém odstínu povzbuzuje životní energii.

Růžová – něžná, jemná, elegantní. Barva volnosti, přitom plná energie.

Červená – vzrušující, náruživá, energická. Povzbuzuje k akci, na větší ploše může působit agresivně.

Fialová – slavnostní, tajemná, až melancholická. Barva pro kreativní duše, podporuje soustředěnost. Tmavá zmenšuje rozlehlý prostor, světlá naopak opticky rozšíří.

Zelená – u této barvy mohou být studené i teplé odstíny: žlutozelená a olivová jsou teplé barvy přírody, růstu, vyvolávají pocit štěstí. Modrozelená působí hrdě až odtažitě.

Modrá – klidná, stálá, vyvolává pocit spokojenosti, světlomodrá je barvou bezstarostnou.

Hnědá – síla, spolehlivost, tradice, tak na nás hřejivé odstíny hnědé působí. Barva přírody v nás vzbuzuje pohodu a bezpečí. Můžeme ji kombinovat se všemi ostatními barvami i použít „tón v tónu“, například čokoládově hnědou se světle béžovou.

Všechny tyto barvy můžeme kombinovat s neutrální bílou, barvou čistoty, a klidnou šedou, působící jako hranice mezi prostory a díky níž můžeme sladit do kompaktního celku i kontrastní barvy. Celkový dojem by měl působit harmonicky a příjemně.

Tags : barvybarvy do obývákujak vymalovat obývací pokojobývací pokoj

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku