close
shutterstock_380760097

Chystáte se položit novou podlahovou krytinu a potřebujete se zbavit nerovností na podlaze? Rovný podklad je nezbytnou nutností, zvlášť při pokládce  PVC lina, vinylu či pravého linolea. To totiž kopíruje i nepatrnou nerovnost a otisk zůstane už navždy.

shutterstock_380760097

Pevný podklad ovlivní životnost nové podlahy

Někdy ve snaze ušetřit, děláme rozhodnutí, která jsou nakonec mnohem dražší. Pokud se rozhodnete položit lino na plovoucí podlahu, která se už teď prohýbá, časem se zámky u desek rozjedou a podlaha je na odpis. Naopak položit plovoucí podlahu na koberec, je za určitých okolností možné. Záleží na materiálu koberce a na stupni vlhkosti v domě. Taková řešení ale jsou spíš provizorní a nedají se zodpovědně doporučit.

Moderní řešení jsou jednoduchá a stabilní

Položením OSB desek na nosný rošt snadno vytvoříte rovný a hlavně hladký podklad. Výhodou je, že je pod desky možné dát izolaci, to oceníte například v přízemních bytech. Nehodí se ale na místa, kde jsou vydrolené větší plochy betonu a podkladový rošt by nebyl stabilně usazen.

Opravit a srovnat starou betonovou podlahu pomůže samonivelační hmota. V současné době jsou k dostání i rychleschnoucí varianty, takže se celková rekonstrukce výrazně nezdrží. Hmota je ideální na vyrovnání hrubých nerovností, je možné ji nanést ve vrstvě až 30 mm. Dají se s ní opravit jak lokální výtluky tak podlahy po celé ploše místnosti. Samonivelační polymercementové stěrky jsou vhodné i pro teplotní zatížení, proto se používají také k zalití podlahového topení. Po několika hodinách zrání je podlaha pochozí a můžeme přikročit k finální úpravě – položit koberec, lino, dlažbu nebo plovoucí podlahu.

Zkuste kamenný koberec

Zvláštní metodou, jak vyrovnat a zrenovovat podlahu, je kamenný koberec. Výhodou pokládky je, že nemusíte odstraňovat původní vrstvy, stačí jen zamést, vytřít či vyluxovat.

Postup spočívá ve spojení drobných oblázků s pojivem a nanesení na podlahu. Další podlahová krytina se již nepokládá, kamenný koberec je sám o sobě dekorativní, podobá se žule.  Sehnat se dá v různých variantách (lesklé, matné, hladké, protiskluzové) a v mnoha barevných provedeních. Je také vhodný k zalití podlahového topení.

Tags : podlahy

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

1 Comment

  1. Dobrý den. Potreboval bych poradit, jak srovnat podlahu v obyvaku. Momentalne jsou zde zalite I profily betonem (sklep). Problem je takovy, ze vyska, kterou potrebuju dorovnat je od 6 do m.. zesnici nad tim krouti hlavou, ze ty m asi prAsknou. V planu je kari sit a sterk 0-4 s cementem. Nereail nekdo neco takoveho? Cim jinym to vyrovnat? Finalni vrstva bude lino. Diky.

Komentáře k článku