close
shutterstock_187079147

Rozhodli jste se pořídit si nový vysavač a teď přemýšlíte, jestli je lepší se sáčky nebo bezsáčkový? Je důležité vybrat si správně, protože si vysavač kupujete na několik let dopředu. Dobře zvolený typ vám usnadní úklid a prodlouží jeho životnost K řešení dojdete metodou pro a proti, stačí jen znát výhody a nevýhody obou variant.

shutterstock_187079147

Kam se hodí bezsáčkový vysavač

Všude tam, kde se uklízí často, je výhoda bezsáčkového vysavače v tom, že prostě nemusíte měnit sáčky. Nečistoty jsou zachycovány do nádobky, která se po naplnění vysype do popelnice a můžete pokračovat ve vysávání.

Tyto vysavače využívají cyklónového efektu, to znamená, že se částečky nečistot od vzduchu oddělí a usadí v separační nádobě díky odstředivé síle. Vzduch je před a za motorem ještě čištěn HEPA filtrem, takže se už zpět do místnosti prach nedostane.

Jestliže váš bezsáčkový vysavač „netáhne“, důvodem je zanesený filtr. V závislosti na kvalitě vysavače a filtru se to může stát dost brzy po začátku vysávání. U nových typů cyklónových vysavačů už jsou filtry omyvatelné, takže stačí jen proud vody a vysavač bude mít zase obvyklý výkon.

Vhodný je do bytu s alergikem, protože smetí i s alergeny z nádobky vysypete ihned po vyluxování a nečekáte na naplnění. Zvlášť vysavače s vodním filtrem jsou pro alergiky ideální.

Kdy je lepší sáčkový vysavač

Tyto klasické vysavače mají taky své výhody. Sáčky neslouží jen k zachycení nečistot, ale zároveň plní funkci filtru. Třívrstvý sáček S-bag z netkané textilie slouží ve vysavači jako dva další filtry navíc. Navíc jsou se záklopkou, takže, když ho vyndáváte z vysavače, nemusíte se bát, že se zaprášíte.

Pytlíky nemusíte měnit po každém vysávání, ale až když se naplní. Při plném sáčku se sice může snížit výkon vysavače, což se u nich udává jako nevýhoda, ale vzhledem k obecně vyšším výkonům sáčkových vysavačů to nijak nevadí.

Kde by se rozhodně měly používat vysavače se sáčky, jsou domácnosti s domácími mazlíčky. Všudypřítomné psí chlupy se totiž bez ohledu filtry mohou dostat do motoru a způsobit problém.

Tags : bezsáčkový vysavačjak vybrat vysavačsáčkový vysavačvysavač

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku