close

Zahradní design

Zahradní design

Jak si založit koktejlovou zahradu?

koktejlová zahrada

Trávíte teplé měsíce posezením v zahradě a rádi se věnujete přípravě domácích koktejlů? Pokud jste ještě neslyšeli o koktejlové zahradě, rozhodně je nejvyšší čas zvážit její založení.

Co je koktejlová zahrada?

Již název koktejlová zahrada vypovídá o tom, o co se vlastně jedná. V této zahrádce se vyskytují bylinky, ovoce i zelenina, které najdou své využití v řadě koktejlů. Při míchání domácích nápojů tak nemusíte chodit do krámu, protože většinu ingrediencí, kromě alkoholu, máte po ruce ve své zahradě. Co vše má své čestné místo v koktejlové zahradě a proč?

Jak poznat, co patří do koktejlové zahrádky

Jaký koktejl je váš nejoblíbenější? Nedáte dopustit na mojito, cuba libre nebo snad piňa coladu? Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na letní osvěžující nealko nápoje, bez kterých se rozhodně neobejdete. Právě vaše oblíbené nápoje, které si v létě často a rádi připravujete, ovlivňují to, co byste si měli do své koktejlové zahrádky vysadit.

Bylinky, které v koktejlové zahradě nesmějí chybět

Začněme tím nejvoňavějším, což jsou jednoznačně bylinky. Které přidat do svého záhonku?

Bazalka

Bazalka nepatří pouze na pizzu a do těstovin. Vhod vám přijde i při přípravě osvěžujících nápojů. Například jahodová limonáda bude chutnat lépe, když do ní přidáte snítko bazalky.

Máta

Mojito se bez máty neobejde. Obstarejte si její neustálou zásobu a vymezte mátě místo ve vaší zahrádce. Chcete-li si vytvořit zásobu máty i na zimu, můžete si z ní vyrobit domácí mátový sirup.

Rozmarýn

Snítka rozmarýnu ozvláštní každý koktejl, jehož součástí je vodka a gin. Rozmarýn si ale rozumí i se šumivými víny a dobře chutná i v kombinaci s džusy, kterým propůjčí příjemné aroma i chuť.

Levandule

Záhon pokrytý levandulí nádherně voní a levanduli využijete nejen k provonění svého domova, ale také při výrobě letních koktejlů. Vyzkoušejte přidat levanduli do svého oblíbeného ginu s tonikem. Když zatoužíte po nelkoholickém osvěžení v podobě studeného nápoje, smíchejte na dně sklenice levanduli s rozmarýnem, rozdrťte, přidejte několik kostek ledu, pár kapek vaší oblíbené šťávy a dolijte minerálkou.

Pažitka

Poněkud netradiční, ale velmi lahodnou bylinkou, jež ozvláštní mnoho koktejlů, je pažitka. Neváhejte si ji přidat do své Bloody Mary, ale zkuste ji přimíchat také do dalších koktejlů s vodkou.

Ovoce a zelenina, které najdou své uplatnění v koktejlech

Nejsou to ale pouze bylinky, jež vám přijdou vhod. Do koktejlů totiž patří také několik druhů ovoce a zeleniny. Které se při přípravě nápojů využívají nejčastěji?

Citrusy

Oblíbenou součástí koktejlů jsou samozřejmě citrusy. Ne všude ale panují ideální podmínky pro jejich pěstování. Pokud nejste trpěliví, raději se do jejich pěstování vůbec nepouštějte. Všechny citrusy vyžadují hodně světla a také dostatek vláhy a vhodnou půdu. Nejlepší možností je jejich pěstování ve skleníku.

Jahody

Jahody si můžete pěstovat jak v záhonu, tak i v závěsných květináčích na terase. Existuje jich spoustu odrůd a určitě je během léta využijete.

Maliny

Rádi jste v dětství sbírali maliny a rovnou si je dávali do pusy? Přidejte do své koktejlové zahrady také maliník obecný a pochutnávejte si v létě na malinové Margaritě. Stačí, když do tradičního receptu přidáte hrst malin a několik plodů následně použijete i k ozdobení sklenic.

Jablka

Majitelé velkých zahrad, na kterých rostou jabloně, mohou lahodné plody těchto stromů rovněž využít v kuchyni, a to například při přípravě jablečného martini neboli Appletini. Čerstvá jablka v kombinaci s jablečným džusem můžete využít také při přípravě koktejlů z whisky.

Okurky

Gin a tonic, okurkový gin spritz, beton s okurkou a řada dalších koktejlů se bez salátové okurky zkrátka neobejdou. Samozřejmě ale okurku využijete i v nealko nápojích, například v okurkové limonádě.

Rajčata

Kdo by neznal Bloody Mary? Tento speciální koktejl sice není pro každého, ale pokud nedáte dopustit na jeho pikantní a slanou chuť, vyhraďte ve své koktejlové zahradě místo také rajčatům. Pokud vám zbyde kousek místa, můžete si zasadit i řapíkatý celer. Čím jiným byste totiž tento slavný koktejl jinak ozdobili? Nedržte se ale při zdi a rajčata použijte také při míchání svého oblíbeného Martini.

Zajímavé detaily v koktejlové zahrádce

Aby vaše koktejlová zahrada zaujala na první pohled, můžete si ji také ozdobit podle svého. Jak?

  • Pokud nechcete celé léto strávit okopáváním záhonků, lze si suroviny pěstovat také v kontejnerech. Aby bylo jasně patrné, že se jedná o suroviny používané k výrobě koktejlů, můžete nahoru nasypat několik korkových zátek od vína. Nejen že budou mít dekorativní funkci, ale také v sobě dokážou zadržet vláhu a poskytnout ji rostlinám.
  • Abyste si mohli svůj oblíbený koktejl připravit i po setmění a neriskovat, že cestou zakopnete, zapíchněte si podél záhonů několik solárních lampiček.
  • Jmenovky umístěné přímo v záhonu vám usnadní orientaci. Zejména tedy v době, kdy vám rostliny, ovoce a zelenina ještě nevyrostou. Zapomeňte ale na nudné jmenovky a vyrobte si nějaké vlastní a nápadité.
  • Okvětní plátky růže vykouzlí romantickou atmosféru a také se výborně hodí do letních drinků. Je-li ve vaší zahradě místo navíc, zamyslete se nad tím, zda ho nezaplnit růžovým keřem.

Vytvořte si zahradu, kterou budete skutečně využívat naplno. Přesně taková je koktejlová zahrada, která je splněným snem každého milovníka osvěžujících nápojů.

Zdroj textu: www.bhg.com, www.thespruceeats.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Čtěte více