close
shutterstock_361252850

Tuto otázku řeší každý, komu starý sporák přestal fungovat, nebo se rozhodl pro rozsáhlou rekonstrukci kuchyně. Který z nich je tedy lepší z hlediska funkčnosti, bezpečnosti i podle ceny? Zkusme si malé srovnání.

shutterstock_361252850

Vlastnosti plynového sporáku

Vaření na plynu je stále nejoblíbenější variantou, protože se dá přívod plynu k hořákům dobře a okamžitě regulovat, čímž si hlídáte míru zahřívání nádoby. Pokud vaříte často, je plynový sporák výhodný i z ekonomického hlediska – plyn je stále levnější než elektřina. Všimněte si, že v restauračních zařízeních plyn na celé čáře vítězí.

Na druhou stranu se v plynové troubě špatně peče. K ohřívání dochází jen zespodu, což u pečení moučníků není zrovna dobré, často se stane, že se začnou připalovat dřív, než se dopečou. I regulace je horší a téměř chybí možnost nastavit si požadovanou teplotu.

Elektrické varianty

Sporáky na elektrickou energii jsou s různými varnými plochami. Podle toho mají i různé vlastnosti.

Sklokeramické desky

Jsou oblíbené pro snadnou údržbu a také pro moderní vzhled. Bohužel se poměrně rychle poškrábou a také dotykové ovládání není každému vhod.

Indukční desky

Jsou sice velmi kvalitní, tím ale taky dost drahé. Výhodou je, že zahřívají jen tu část nádoby, kterou ohřát chceme, nepropouští energii zbytečně tam, kde ji nechceme a tím ji dost šetří. Na takovou desku ale potřebujete speciální nádobí, jinak je k ničemu.

Klasické spirály

Pořizovací náklady jsou sice nižší, než u dvou předchozích variant, mají ale větší spotřebu energie. Hůř se reguluje teplota a opravdu hodně špatně se umývají.

Celkově je vaření na elektrických sporácích dražší, mají ale oproti těm plynovým jednu velikou výhodu a tou je pečící trouba. Ohřev zespodu i shora, horkovzdušný režim, nastavení přesné teploty, to jsou výhody, které u plynových sporáků nenajdeme.

Šalamounské řešení

Naštěstí většina výrobců dokázala spojit výhody obojího a dodává na trh sporáky kombinované – s plynovými hořáky na vaření a elektrickou troubou. Tyto sporáky jsou do domácnosti zaručeně nejlepší a finančně velmi zajímavé řešení.

Tags : energieúsporavybavení bytu

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku