close

Levandule je v našich zahradách velmi oblíbená pro své široké využití v domácnosti. Má silné antiseptické a uklidňující účinky, používá se v kosmetických přípravcích i hojivých mastech. Je účinný repelent proti některým druhům hmyzu, hodí se do suchých vazeb, má využití v kuchyni jako koření i k přípravě bylinných směsí pro uklidnění. Oblíbené jsou malé polštářky naplněné levandulí, na nichž se příjemně usíná.

shutterstock_158200370

Levanduli stříháme dvakrát

Brzy na jaře rostlinu tvarujeme a zmlazujeme. Zbavíme ji zmrzlých výhonů a rozvětvené části zkrátíme asi na 8 cm. Důležité je, aby měla dost aktivních pupenů, za kterých vyraší nové lístky. Také si musíme dát pozor a rozhodně nestříhat až na dřevo, rostlina se zasaženou dřevnatou částí obvykle brzy uhyne.

Levanduli na jaře zastřihujeme pravidelně, už od mladé rostlinky. Tím si zajistíme, že se nám krásně rozvětví a bohatě pokvete. Omlazované rostliny sice nasazují květy o několik týdnů později, jsou ale košaté a mají jich mnohem víc.

Druhý řez provádíme v době kvetení a hned po odkvětu. Rozkvetlé výhonky použijeme do vázy, v kuchyni i v kosmetice. Rostlinu i s květy sušíme na čajové směsi, do repelentních sáčků i do voňavých polštářků. Zbytek odkvetlých částí také odstřihneme a můžeme je použít například na rozmnožovací řízky. Odstřihnuté výhonky necháme v květináči zakořenit a na jaře můžeme vysadit na zahradu. Levanduli ale samozřejmě můžeme pěstovat také v bytě.

Na podzim je na řez pozdě

Někteří pěstitelé používají hluboký tvarovací a zmlazovací řez až na podzim, když rostlina odkvete. Levandule stříhaná na podzim často už nemá čas se zacelit, do ran se jí může dostat  voda a s ní i infekce.. Napadená rostlinka pak mnohem hůř přežije zimu a mrazivé počasí. Proto radši ponecháme levanduli hustou a neořezanou do jara, tím jí zvýšíme šance, že alespoň některé pupeny zimu přečkají a vyraší.

Tags : jak stříhat levandulikdy stříhat levandulilevandulerostlinyzahrada

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response