close
shutterstock_129315467

Je více druhů šalvěje, ale jen lékařská má stříbrošedé plstnaté listy. Natrvalo se usadila na našich zahrádkách, přitom mnoho pěstitelů ani nezná všechny její účinky na lidský organizmus.

shutterstock_129315467

Jak může zestárnout člověk, který má na zahradě šalvěj?

Tato otázka se citovala v Číně a Persii na doklad toho, jak prospěšná šalvěj člověku je. Obsahuje thujon, salviol, kafr, cineol, borneol, pryskyřice, saponiny, třísloviny, hořčiny, kyselinu oxyterpenovou, amid kyseliny nikotinové, estrogenní hormony, vitaminy skupiny B, vitamin P, minerální a hormonálně účinné látky. Její využití je všestranné, ať už jako koření v kuchyni, vnitřně ve formě čajů, tinktury či prášku, nebo zevně jako dezinfekce, odvary do koupele či na oplach vlasů.

Vnitřní použití šalvěje

Šalvěj lékařská má dezinfekční a proti zánětlivé účinky, je proto vhodná všude tam, kde propuká zánět. Pokud nastupuje zánět dásně nebo vás začíná bolet v krku, použijte odvar ze šalvěje jako kloktadlo. Je vhodná při zápachu z úst i jako prevence proti paradentóze.

Čaj velmi dobře působí při nemocných játrech, odstraňuje nadýmání, odvádí hleny z dýchacího trávicího ústrojí, povzbuzuje chuť k jídlu, pročišťuje krev a odstraňuje průjem.

Účinky čaje také pomáhají odstranit nadměrné pocení, včetně nočního v období klimakteria. Častější pití šalvějového čaje přispívá k posílení celého těla, zabraňuje záchvatům mrtvice, příznivě působí při obrně, křečích a onemocněních míchy. Povzbuzuje vylučování žluče a moče.

Obklady a koupele

Odvar ze šalvěje přiléváme do koupele pro uklidnění, také při nervových onemocněních. Sedací koupele jsou vhodné při zánětlivých onemocněních ženských orgánů nebo zánětu močových cest. Oplachováním vlasů odvarem ze šalvěje zabráníme tvorbě lupů.

Rozdrcený list přikládáme na bodnutí hmyzem, dezinfikujeme jím otevřená poranění (odřeniny, říznutí a podobně).

Šalvěj lékařská je opravdu všestranná a pokud ji ještě na zahrádce namáte, měli byste to napravit.

Tags : bylinkyšalvěj

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku