close
shutterstock_130203512

Buxus sempervirens česky zimostráz vždyzelený je oblíbenou dřevinou v našich okrasných zahradách a parcích. Díky svým neopadavým drobným lístkům, které hustě vyrůstají z téměř neviditelných větví skutečně je stále zelený.

shutterstock_130203512

Jak pěstovat buxus

Zimostráz je velmi nenáročná dřevina, snáší dobře stinná místa, ne příliš výživnou půdu, dokonce i znečištěné ovzduší. Jediné, co ho skutečně dokáže zničit, je psí moč. Na druhou stranu je nutné si pamatovat, že sám o sobě může být buxus hrozbou: je jedovatý.

Vhodné stanoviště:

Pokud je to možné, nezasazujeme buxus na místo s přímým dopadem slunečních paprsků, mohlo by dojít ke spálení listů. Nejlépe je mu ve stínu, klidně i pod vzrostlými stromy. Vzhledem k tomu, že je často využíván do živých plotů, je to velká výhoda.

Přestože nemá velké nároky na půdu, nejvhodnější pro něj je vápenitá a hlinitá zemina. Pokud je ta vaše spíš písčitá, občas mu ji vylepšete zapracováním kompostu.

Řez a  zastřihávání zimostrázu

Pokud chceme mít buxus krásně hustý, pravidelně a často ho zastřihujeme. Hluboký řez provedeme už v prvním roce, aby se sazenice co nejvíce rozvětvila. Každý rok ještě předtím, než začnou rašit nové výhonky, řez opakujeme.

Zastřihovat buxus můžeme v hlavním období růstu – tj. duben až září – opravdu často, klidně každý měsíc. Zimostráz se často zastřihuje do tvaru, působí velmi dekorativně.

Podmínkou pro správné zastřihávání je vhodné a hlavně ostré nářadí. Také nezapomeneme po uastřiávání doplnit rostlinám dost vody.

Množení buxusu

Pokud chcete mít nové buxusu rychle, je vhodné množení z řízků, které jsou dlouhé 20 – 30 cm. V létě si je oddělte z mateční rostliny, ve spodní části jim ponechte přesahující proužek kůry. Všechny výhony zkraťte na třetinu a rovnou je zasaďte na připravené místo do nakypřené a kompostem prohnojené zeminy.

Buxusy také můžeme pěstovat v nádobách, které na zimu uklidíme do domu. O zimostrázu se sice tvrdí, že snese sucho, ale u pěstovaných v nádobě musíme hlavně v horkých letních dnech vláhu kontrolovat.

Během sezóny také opakujeme postřik proti škůdcům: bejlomorce, mšicím a puklicím

Tags : top

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

2 Comments

  1. Měla jsem buxus na zahradě a musím říct, že jeho zastřihávání bylo opravdu otravné. Proto jsem se ho po třech letech zbavila. Klobouk dolů všem, co mají trpělivost se o něj starat.

Komentáře k článku