close
shutterstock_147829244

Krásný, přírodní, zelený plot je mnohem více, než klasický, drátěný nebo dřevěný plotek. Působí příjemným vzhledem, a pokud jsou vybrány správné dřeviny, tak v kombinaci s ostatními vytváří jedinečnou zahradu, která si zasluhuje obdiv. Všechno však vyžaduje péči. Nejinak je tomu i u živého plotu.

Základem je výběr správných keřů

Vůbec prvním krokem je výběr správných keřů. Na živý plot se nejvíce hodí nejrůznější druhy tůjí. Ty lze zakoupit v každém dobrém zahradnictví. Dobrou zprávou je, že máte široký výběr co do vzrůstu, ale i barevných odstínů.

Živý plot by se měl nasadit hustě. To znamená, že jednotlivé stromky či keře by měly mít minimální rozestupy. Tímto zajistíte, že brzy vytvoří požadovaný efekt.

Pravidelná zálivka

Především na jaře a v létě je zapotřebí pravidelná zálivka – to hlavně, pokud je minimum vláhy a je spíše suchý rok. Zvýšená zálivka je vyžadována při vysazení a také ve chvílích, než keře zakoření, dále pak podle potřeby. Přihnojování není obvykle nutné.

Zařezávání a tvarování

Hlavně na podzim, ale někdy i na jaře, je doba pro tvarování. V praxi to znamená, že je nutné jednotlivé keře zastřihat. Použít můžete buď zahradnické nůžky, nebo speciální pilky či zařezávače. Při zastřihování se nemusíte ničeho obávat. Keře, jež se využívají pro tvorbu živého plotu, se vyznačují rychlým růstem a v případě, kdy je ořežete, je v podstatě zmladíte.

Celoroční kontrola stavu keřů

Výše byly zmíněny hlavní sezónní starosti s živým plotem. Ovšem kontrola je zapotřebí po celý rok. Můžete sledovat, zda keř nestrádá, zda ho nenapadl nějaký škůdce, jestli neschne… Suché části odstraňujte, zajistíte tím vzdušnost. Také v zimě buďte ostražití – je-li hodně mokrého sněhu či námrazy, snažte se keřům opatrně ulevit, aby nedošlo k jejich polámání.

Tags : živý plot

Komentáře k článku