close
chainlink-923089_640

Řada majitelů pozemků dříve nebo později řeší oplocení. Plot neodmyslitelně patří k zahradě, k rodinnému domu či například k firemním pozemkům. Jestli chcete řešení rychlé a levné, pořiďte si plot z drátěného pletiva. Jeho výhodou jsou nižší vstupní náklady i fakt, že s trochou zručnosti si plot postavíte sami nebo s pomocí jednoho kamaráda.

Drátěný plot vypadá pěkně, a ještě ho využijte jako oporu pro popínavé rostliny. Díky použitému materiálu (pozinkovaný nebo poplastovaný drát) máte jistotu, že nějaký čas vydrží i při horších klimatických podmínkách. Obecně se dá říct, že je drátěný plot opravdu dobrá volba.

Drátěný plot krok za krokem

Začneme známým pravidlem: dvakrát měř, jednou řež. Opravdu pečlivě si změřte obvod pozemku, podle toho budete nakupovat materiál. Nosné sloupky budou od sebe maximálně 2,5 metru, pokud je to možné, zvolte raději vzdálenost 2 metry. Místa, kde budou sloupky stát, si označte kolíky. Tam se později vyhloubí díry a sloupky se zabetonují.

Betonování sloupků

V místech, kde budou stát podpěrné sloupky, je potřeba vykopat díry 30×30 cm, a to do nezámrzné hloubky (podle druhu zeminy je to přibližně 80 cm hluboko). Na betonování sloupků je ideální použít suchý beton – ten nasypte do jam a upevněte do něj sloupky. Dbejte na to, aby byly všechny sloupky zapuštěné stejně hluboko a stály opravdu svisle. Ke kontrole vám pomůže vodováha, případně olovnice. Sloupky ve svislé pozici zajistěte v vzpěrami a nechte beton vytvrdnout.

Napnutí nosných drátů

Po vytvrdnutí betonu přichází další krok – napnutí nosných drátů. Ty dráty budou tři: nahoře, uprostřed a u paty sloupku. Sloupky mají k tomu určené závěsy, kterými dráty povedete. U prvního sloupku ale nezapomeňte drát pořádně upevnit (nejprve ho obtočte kolem dokola). Drát vedete až k poslednímu sloupku v řadě, kde ho pomocí napínáku pořádně vypněte, aby se pletivo neprověšovalo. Přes rohový sloupek nepokračujte, na každé další straně povedete nový drát. Takto upevněte všechny tři nosné dráty.

Zavěšení pletiva

Tenčím vázacím drátem si pletivo upevněte k prvnímu sloupku. Pak pomalu roli pletiva rozvíjejte a připevňujte k hornímu a spodnímu drátu pomocí první řady ok pletiva. Oko vždy rozpletete, protáhnete jím drát a znovu ho spojíte. Takto postupně připevníte pletivo kolem celého pozemku. K prostřednímu nosnému drátu připevníte pletivo opět vázacím drátem.

Spojení pletiva

Pokud nastane situace, že potřebujete pletivo nastavit, je nutné pletivo spojit volnou spirálou. Oba sporované kusy k sobě přiložte a šroubovým pohybem je spirálou spojte dohromady.

Podobným způsobem pletivo rozpojujete tam, kde je nutné ho zkrátit. V dolní část narovnáte spojení drátů jednoho oka a uvloněnou spirálu postupně rozpletete až k hornímu okraji.

Zdroj: Dobré ploty, foto: Pixabay

Tags : plot

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku