close
designova-kuchyne

Rekonstrukce kuchyně patří k těm vůbec nejnáročnějším v domácnosti. Právě v kuchyni je totiž klíčové zkombinovat praktičnost s přijatelnou cenou a ohled brát také na často omezené prostorové možnosti v bytech. Na co se nesmí zapomenut a jak ušetřit?

Když se rekonstruuje, vzniká spousta nepořádku

A na to je dobré myslet ještě, než začnete. Obvykle je třeba odstranit nejen původní linku, ale také podlahovou krytinu nebo dlažbu a obklady. Do rozpočtu tak nezapomeňte započítat i cenu za likvidaci odpadu nebo dopravu.

Levná cena není vždy výhra

Výběr kuchyňské linky je klíčový. Cena se bude velmi lišit v závislosti na velikosti, ale také materiálu nebo zvolených doplňcích. Je jasné, že dřevěné kuchyně z masivu vyjdou mnohonásobně dráž než levné skříňky z nábytkových obchodů. Čemu dát přednost? To je vždy na vašem rozpočtu a očekáváních. Pokud chcete, aby vám kuchyně vydržela roky, pak je nutné vsadit na kvalitu, i když bude výrazně dražší, jedná-li se jen o přechodné řešení, není třeba zbytečně utrácet.

Nepodceňte důležité parametry

Důležitá je výška linky – pro menší lidi se hodí 85 cm, vyšší kuchaři ocení linku klidně i o pět centimetrů výše. Důležité je i správné rozmístění pracovních míst. K tomu slouží tzv. základní trojúhelník, který říká, že dřez, lednice a sporák by měly vedle sebe být umístěny v tomto pořadí. Jednotlivé sekce by neměly ležet hned vedle sebe, ale měly by být odděleny pracovní deskou nebo nějakými spotřebiči. Lidé se specifickými požadavky, jako jsou třeba vozíčkáři, musí myslet i na to, aby byla kuchyň použitelná pro jejich potřeby. Podívejte se, jak na rekonstrukci kuchyně pro vozíčkáře.

Volba designu

Mnoha lidem se líbí barevně výrazné kuchyně. Pravdou je, že designové kuchyně se velmi rychle okoukají a těžko k nim budete ladit spotřebiče, vybavení apod. Obecně se vyplatí volit spíše tlumené a nevýrazné barvy pro velké plochy a šmrnc kuchyni dodat netradičními barevnými doplňky a dekoracemi.

Šetřete prostor

Pokud je vaším problémem nedostatek prostoru, vyplatí se vsadit na multifunkční spotřebiče. Skvělí jsou třeba různí roboti, ale také trouba s funkcí mikrovlnky. Takto snadno ušetříte cenný prostor a můžete jej využít třeba jako úložný prostor.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Tags : kuchyně

Komentáře k článku