close
shutterstock_292827323

Těšíme se na léto a když přijde, přemýšlíme, jak přežít horké dny. Pokud jste na ně nemysleli už při stavbě nebo rekonstrukci domu a nepořídili si do oken tepelné zrcadlo (fólie umístěná uvnitř okenního dvojskla v létě odráží venkovní teplo, v zimě brání úniku vnitřního tepla ven) nebo jste neinvestovali do klimatizace, jistě se vám hodí několik dobrých tipů jak přežít léto.

shutterstock_292827323

Důležité pravidlo: ve dne chladit, v noci větrat

Jestli patříte k těm lidem, co mají od rána do noci otevřená okna, vězte, že je to špatně. Během poledního žáru vám oknem do domu jde mnohem teplejší vzduch, než máte v místnosti.

  1. Zavřete okna a zatáhněte závěsy. Pokud budete mít ve dne okna zavřená, navíc zastíněná závěsy, žaluziemi nebo roletami, zabráníte teplému vzduchu i slunečnímu záření rozpalovat okenní tabulky. Teprve se západem slunce a poklesem venkovní teploty začněte větrat. Pokud tomu nic nebrání, klidně celou noc.
  2. Namočte záclony. Když budete mít v místnosti mokré textilie, vypařováním vody se ochladí vzduch. Můžou to být záclony, závěsy, klidně i vyprané prádlo.
  3. Viřte vzduch. Pořiďte si stolní větrák nebo větší na stojanu a v místech, kde se nejčastěji pohybujete, nechte vzduch vířit, aby vás ochladil. Chytré řešení je lustr kombinovaný se stropním větrákem.
  4. Pomůže led. Účinnou klimatizaci získáte , pokud před stolní větrák postavíte mísu s kostkami ledu. Za chvíli pocítíte na kůži proud studeného vzduchu.

Myslete na vlastní teplotu

Abyste zvládli nejteplejší dny v pohodě, snažte se vyvarovat všeho, co může ohřívat přímo vás. Je to například zvýšená tělesná aktivita, kterou byste měli posunout na brzy ráno nebo na večer, když se ochladí.

  1. Ochlazujte se. A nemusíte kvůli tomu několikrát za den do sprchy. Stačí nechat chvíli téct studenou vodu na zápěstí. Také ochlazování zátylku nebo třísel kostkami ledu zabalenými v hadříku, pomáhá.
  2. Upravte jídelníček a pitný režim. Nebudeme opakovat, jak důležité je doplnit tekutiny, zvlášť, když se hodně potíme. Důležité je i vyhnout se nápojům a potravinám, které nás zahřívají, například pepř, kofein, skořice, ale také alkohol. Nezapomeňte, že i vychlazená coca cola obsahuje kofein a cukr, díky nimž nám za chvíli zase bude o něco tepleji.
Tags : bytové doplňkybytové prvkyoknastínění

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku