close
Interiér

Jarní malování aneb rozdíl mezi matnou a saténovou barvou

painter-2247395_960_720

S jarem přichází řada úprav jak na zahradě, tak v interiéru. Stále tápete nad výběrem barvy? Ani se vám nedivíme, na trhu existuje spousta druhů. A aby byla výmalba dokonalá, je potřeba zvolit správnou povrchovou úpravu.

Abychom vám váš výběr usnadnili, prozradíme vám, kde je vhodné použít barvu saténovou, a kde barvu matnou.

Jaký je hlavní rozdíl mezi barvou saténovou a matnou?

Základní rozdíl je v povrchové úpravě, kdy saténová barva je o něco lesklejší než barva matná. Z toho vyplývá, že saténová barva je odolnější a lépe se čistí, při exteriérovém použití si poradí s jakýmkoliv počasí.

Matná barva je zase o něco méně reflexní a využívá se především v interiérech. Saténová barva odráží 25 až 40 procent světla, zatímco matná barva odráží méně než 10 procent. Proto musíte dobře zvážit použití jednotlivých barev do místností, které chcete vymalovat.

Saténová barva

Tento typ barvy je lesklejší než barva matná a také si zachovává své barevné pigmenty. Hodí se jak na interiérové stěny, tak také na dřevo, kov, ozdobné lišty, okenní rámy apod. Je dobré vědět, že v interiéru bude barva skutečně lesklá, což někomu může vadit, protože na první pohled vyvolává dojem mastnoty (samozřejmě také záleží na zvolené barvě). Kromě toho na ní také více vyniknou různé nedokonalosti více, než na barvě matné.

Matné barvy

Matné barvy kvůli nižšímu lesku neodráží tolik světla, jako barvy saténové. Na druhou stranu jsou skvělé pro zakrytí jakýchkoli povrchových nedokonalostí na stěnách, a to vše díky svému pigmentu. Její aplikace je velmi jednoduchá a snadná. Pokud máte rádi syté a hluboké odstíny barev, rozhodně volte barvu matnou.

Zdroj foto: pixabay.com

Tags : jaromalování

Komentáře k článku