close
indoors-3101776_960_720

Jen málo podlahových krytin se vyrovná přirozenému vzhledu dřeva. Povrchová struktura dřeva dodává dřevěné podlaze charakter a teplo, a kromě toho trh nabízí nepřeberné množství odstínů, tříd a vzorů pokládky. Dřevěná podlaha je také velmi odolná a investice do ní se vám odmění působivou životností po mnoho let. Otázkou ale je, co je třeba zvážit, když se rozhodnete zkombinovat podlahové vytápění s dřevěnými podlahami?

Tloušťka dřeva

Dřevo je přírodní izolant, takže tloušťka podlahových desek má vliv na přenos tepla z podlahového vytápění a přes povrch podlahy nad ním. Většina výrobců doporučuje, aby tloušťka dřeva nebyla větší než 18 mm. Vzhledem k tomu, že širší desky mají tendenci většího pohybu než ty užší, je dobré se řídit pravidlem, kdy poměr tloušťky k šířce by měl být cca 7:11. Například dřevěná podlahová o tloušťce 16 mm a šířce 160 mm je ideálním příkladem.

Tepelná vodivost

Je logické, že dobrá tepelná vodivost poskytuje celkově lepší tepelný výkon, což znamená, že provoz dobře vyvážené soustavy podlahového topení je nákladově efektivnější. Čím hustší a tenčí jsou dřevěné desky, tím více tepla jimi snadno projde. Pokud vás zajímá, jak účinné podlahové topení v kombinaci s dřevěnou podlahou bude, je třeba mít na paměti, že dřevo jako přírodní izolant se sice zahřeje o nějaký čas později než například dlaždice, ale zase vydrží o mnoho déle hřát než jakákoliv jiná podlahová krytina.

Expanze a kontrakce

Dřevo je hygroskopický materiál, což znamená, že absorbuje vlhkost z okolního prostředí, což vede k jeho expanzi v průběhu času. Když se ochladí, dřevo se smrští. Na tento fakt je důležité myslet, když se rozmýšlíte nad podlahovým topením, protože drastické výkyvy teplot mohou časem způsobit deformaci povrchu podlahy. Proto všechny dřevěné podlahy musí mít po obvodu dilatační mezeru minimálně 10 mm. To umožňuje, aby se dřevěná podlaha roztahovala a smršťovala, když dojde ke zvýšení úrovně vlhkosti nebo když se vypne topení.

A jakým podlahám dáváte přednost vy?

Zdroj foto: pixabay.com

Tags : podlaha

Komentáře k článku