close
bathroom-1228427_640

Mají střešní okna opravdu nějaký smysl nebo jsou to jen zbytečné náklady navíc? Mají nějaké výhody, pro něž se vyplatí investovat do nich? Tam, kde je to jediný způsob, jak vpustit do podkroví světlo, je střešní okno jednoznačně nezbytné. S umělým osvětlením si totiž trvale nevystačíte. 

Ale i tam, kde můžeme použít okna štítová, se ta střešní vyplatí. Mají i další výhody, proč bychom nad nimi měli uvažovat. Proč a jak vybrat střešní okna pro vaše podkroví, si vysvětlíme v následujících řádcích.

Proč mít střešní okna

Když si místo půdy tvoříte útulné bydlení, jistě mu chcete dodat dostatek světla a útulnou atmosféru. právě tohle umí střešní okna – čím víc denního světla interiéru dopřejete, tím přijemněji se v něm budete cítit. Okna vám navíc umožní dobrou cirkulaci vzduchu pod střechou a závan čerstvého vzduchu nenahradí ani ta nejlepší klimatizace. Aby okno ladilo s ostatním zařízením, se vybírá buď dřevěné okno (především tam, kde zůstávají přiznané trámy) nebo plastové (hodí se do každého moderního interiéru).

Druhy střešních oken podle způsobu otevírání

Základní rozdělení střešních oken se odvíjí od způsobu, jakým se otevírají. Mohou tak být:

  • kyvná
  • výklopná
  • kombinovaná (výklopně-kyvná)
  • odklápěcí (vikýř)
  • s elektrickým otevíráním

Nejvyužívanějším typem jsou střešní okna kyvná, která se otáčejí kolem osy umístěné ve středu okna. Pro jejich instalaci hovoří především jejich univerzálnost – hodí pro nejběžnější sklony střech (od 15 až do 90 stupňů). Nevýhodou je omezený výhled, protože panty jsou pod úrovní očí stojícího člověka.

Nevyhovují-li kyvná střešní okna, volí se okna výklopná (jsou ovšem dražší), která ale nelze instalovat na strmější střechy. Přijatelným kompromisem jsou kombinovaná okna, protože spojují přednosti obou zmíněných druhů.

Výklopná střešní okna mohou mít otevírací systém umístěný buď v horní nebo dolní části. Při montáži okna do větší výšky jsou praktičtější okna s dolním otevíráním, pokud jsou okna umístěna v nižších polohách, je horní systém praktičtější.

Střešní okna s elektrickým otevíráním se hodí zejména při montáži do větší výšky, kam člověk nedosáhne ani s nataženou rukou. Je možné je zahrnout do systému řízení inteligentní domácnosti a zvýšit si komfort bydlení. 

Tags : střešní okna

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku