close
living-room-2569325_640

Málokdo má možnost zařizovat si velkorysé prostory, většina z nás naopak bydlí v panelových domech, kde jsou pokoje často velmi malé. A tak stojíme před složitým problémem, jak si alespoň opticky zvětšit obývák, abychom se v něm necítili nepříjemně stísnění.

Naštěstí se naše oči dají oklamat několika zaručenými triky \díky nim můžete i vy mít útulný obývací pokoj, který vám bude připadat větší, než doopravdy je. Na co se v malých prostorech vyplatí zaměřit?

Světlé barvy

Tmavou barvou v malém pokoji vše ještě zhoršíme. Aby vypadal opticky větší, volte světlé barvy na stěny, na podlahu i na nábytek, pro provzdušnění prostoru nejlépe jeden odstín na vše. Tmvší strop totiž prostor opticky snižuje, tmavé protilehlé stěny ho zůží. Zvětšujícího efektu získáte i tím, když stěnu naproti oknu vymalujete ještě světleji. Pokud jde o podlehu, může být samozřejmě o pát tónů tmavší, například v barvě dřeva. Pro optické zvětšení prostoru je dobré spojit podlahu bez přechodu se sousední místností – s předsíní či s kuchyní – nebo rovnou po celém bytě. 

Dopřejte si světlo

Dostatek denního světla dokáže také pokoj opticky zvětšit, proto se zbavte myšlenek na závěsy a těžké husté záclony. Nejlépe je pořídit si do oken jen žaluzie či rolety, jimiž si zajistíte potřebné soukromí, ale neuberete světlo. Pokud máte jen malá okna, jimiž se do pokoje moc denního světla nedostane, stačí pořídit si dost světla umělého. Abyste zachovali co největší autenticitu, vybírejte žárovky s bílým světlem, modrý nádech světla evokuje čerstvý vzduch.

Minimalismus vede

Při zařizování obývacího pokoje dodržte pravidla minimalismu, tedy pořiďte si jen nezbytně nutný nábytek, který bude subtilní a světlý. Pro zvětšení podlahové plochy je dobré vše, co půjde, zavěsit na zeď a úložníé prosotry stavět spíš do výšky. K přepažení prostoru na jednotlivé zóny použijte otevřené police nebo skleněné zástěny, abyste nebránily světlu proudit do všech koutů. 

A úplně nejdůležitější pravidlo pro malé pokoje: udržujte v nich permanentní pořádek. Žádné pohozené časopisy, zbytečné dekorace, ne něž se jen práší, nebo dokonce rozhízené oblečení.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku